مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
اخبار اقتصادی و بازرگانی

اجاره حساب بانکی، ماهیانه دو میلیون!

مطالب پربازدید

بر اساس سیاست‌گذاری جدید بانک مرکزی از این پس هر شماره ملی می‌تواند در طول یک روز حداکثر تا ۱۰۰ میلیون تومان تراکنش بانکی انجام دهد.

کارت بانکیروزنامه آفتاب یزد نوشت: جدیدترین بخشنامه بانک مرکزی برای ایجاد محدودیت در تراکنش به وسیله هر کارت ملی و عابر بانک در کنار سامان دادن به ورود و خروج نقدینگی و ارز بیش از هر چیز مسئله پولشویی را هدف قرار داده است.

در شهرهای مرزی ایران با دو همسایه شرقی و غربی (عراق و افغانستان)، تعداد زیادی دستگاه p.o.s در اختیار دلالان ارزی قرار دارد که تراکنش‌های مالی خود را به وسیله آن انجام می‌دهند، پس از بخشنامه بانک مرکزی تا حد زیادی ثبات مالی به بازارهای ارزی بازگشت، نرخ دلار آمریکا در روندی نزولی از نرخ ۱۹ هزار تومان در روز گذشته به کانال ۱۰ هزار تومان وارد شد.

بخشنامه بانک مرکزی با اعتراض شدید کانال‌های وابسته به دلالان در فضای مجازی روبه‌رو شد، در یک هفته اخیر آنان در فراخوانی قابل تامل از شهروندان خواسته‌اند تا حساب‌های بانکی آنها را در مقابل پرداخت ماهانه ۲۰ میلیون ریال به آنها اجاره دهند!

مطالب پربازدید

محمدجواد ظریف یک ماه قبل در مصاحبه‌ای گفته بود پولشویی گسترده در ایران یک واقعیت است و در ایران “خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند” و “آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می‌دهند حتما آنقدر توان مالی دارند” که برای “تبلیغات و فضاسازی” علیه قوانین ضد پولشویی، “ده‌ها یا صدها میلیارد” هزینه کنند.

رئیس بانک مرکزی هر چند چندان در رسانه ها در این باره سخن نگفته، اما ظاهراً تلاش‌هایش را در این حوزه متمرکز کرده است.  در واقع یک شماره ملی با ده‌ها کارت بانکی نیز به همین عدد محدود شده است. هر کارت بانکی نیز در نهایت تا ۵۰ میلیون تومان می‌تواند تراکنش بانکی طی ۲۴ ساعت داشته باشد.

بر اساس قوانین جدید بانک مرکزی ارسال کد ملی دارنده کارت در تمام تراکنش‌های کارتی به‌هنگام پاسخ تراکنش اجباری است. همچنین درج «بابت» در تمام دستور پرداخت‌های ارسالی در سامانه‌های ساتنا و پایا اجباری است. این مسئله این امکان را به بانک مرکزی می دهد که آگاهی یابد که هر تراکنش به وسیله چه کسی و بابت چه موضوعی در ساتنا و پایا انجام می‌گیرد، هر چند دلالان بیکار ننشسته‌اند، در یک هفته اخیر تعداد زیادی از صاحبان تونل‌های زیر زمینی مالی برای اجاره حساب‌های بانکی فراخوان داده‌اند. کانال‌های مختلفی با جذب بسیار محدود برخی شهروندان از آنها می خواهند که حساب بانکی و کدملی‌شان را در اختیار آنها قرار دهند و در طول ماه نیز با آنها برای برخی امور بانکی هماهنگ باشند.

هر کدام از این افراد از شهروندان درخواست می کنند که در یک یا چند بانک به خصوص حساب جاری افتتاح کنند، یکی از آنها در توضیح خود برای جذب می‌گوید: «کاری که شما باید انجام دهید این است که در سه بانک حساب باز کنید و به ما تحویل دهید، درآمد هر حسابی که به صورت هفتگی به ما اجاره می‌دهید در هفته ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود»

این افراد اظهار می‌کنند که شما لازم نیست هیچ مبلغی در حساب قرار دهید و فقط باید خود حساب را در اختیار آنها قرار دهید، همچنین محدودیتی برای اجاره حساب وجود ندارد و هرکس می تواند تا ۱۰۰ حساب نیز در اختیار آنها قرار دهد. فیش های حق الاجاره به اجاره‌دهندگان حساب نیز معمولاً هر روز در کانال مربوطه قرار می‌گیرد، آمستردام، استانبول و سلیمانیه از جمله شهرهای فعالی هستند که دلالان ارزی مقیم آنها سعی در جذب شهروندان برای اجاره حساب هایشان دارند.

مطالب پربازدید

خبرگزاری میزان پیش از این در مورد روش‌های پولشویی نوشته بود: «قاچاقچیان به طور سنتی از طریق سیستم بانکی، روش انفجار ستاره را به کار می‌گیرند، در این روش حساب سپرده‌ای با پول‌های مختلط کثیف و پاک افتتاح می‌کنند و با سفارش‌های مکرر از طریق حواله‌های کتبی، تلگرافی، تلفنی و فکس پول‌ها را به حساب‌های متعددی در کشورهای گوناگون انتقال می‌دهند.» این روش جدیداً با اجاره حساب جایگزین شده است، هنوز معلوم نیست که ابعاد عواقب چنین کاری برای شخص اجاره‌دهنده حساب تا کجا خواهد بود. تاکنون ظاهراً تحقیقات مستقلی در این زمینه صورت نگرفته است. ولی باید به شهروندان هشدار داد این اقدام عواقب خطرناکی را برای آنها در پیش خواهد داشت!

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا