مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
اخبار بین الملل

متن بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در یازدهمین نشست بین المللی سوریه منتشر شد

مطالب پربازدید

بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در یازدهمین نشست بین المللی سوریه که در آستانه برگزار شده بود، منتشر شد.

پرچم ایران و روس و ترکیهبیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در یازدهمین نشست بین المللی سوریه که در آستانه برگزار شده بود، منتشر شد.

ترجمه فارسی متن این بیانیه به شرح زیر است:

۱. تعهد قوی خود را به حاکمیت، استقلال، اتحاد و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه و به اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد مورد تاکید مجدد قرار دادند.

مطالب پربازدید

۲. تاکید کردند که این اصول می‌بایست به طور جهانشمول مورد احترام قرار بگیرند و از انجام هرگونه اقدامی که ممکن است به نقض آن‌ها بیانجامد و دستاورد‌های چارچوب آستانه را تضعیف کند اجتناب شود.

۳. تمامی تلاش‌ها برای ایجاد واقعیت‌های جدید میدانی در سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم را رد کرده، و عزم خود برای مقابله با دستور کار‌های جدایی طلبانه با هدف تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و نیز امنیت ملی کشور‌های همسایه را ابراز نمودند.

۴. وضعیت میدانی کنونی در سوریه را مورد بررسی قرار دادند، تحولات اخیر متعاقب نشست در سوچی مورخ ۳۰ و ۳۱ جولای ۲۰۱۸ را ارزیابی و بر عزم خود برای تقویت هماهنگی سه جانبه در چارچوب توافقاتشان تاکید کردند.

۵. وضعیت در ناحیه کاهش تنش ادلب را به طور مفصل مورد بررسی قرار دادند و بر عزم خود برای اجرای کامل “یادداشت تفاهم برقراری ثبات وضعیت در ناحیه کاهش تنش ادلب مورخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸” تاکید کردند.

در این راستا، آن‌ها نگرانی خود درباره نقض مستمر رژیم آتش بس را ابراز نموده و اعلام کردند که به عنوان ضامنین رژیم آتش بس، تلاش‌های خود برای اطمینان از رعایت آن را از جمله از طریق افزایش فعالیت مرکز مشترک هماهنگی ایران-روسیه-ترکیه تقویت خواهند کرد.

مطالب پربازدید

آن‌ها بر اهمیت آتش بس پایدار، ضمن تاکید بر ضرورت ادامه مبارزه موثر علیه تروریسم اصرار کردند. آن‌ها همچنین تاکید کردند که تحت هیچ شرایطی ایجاد ناحیه کاهش تنش فوق الذکر نباید حاکمیت، استقلال، اتحاد و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه را تضعیف کند.

۶. بر عزم خود مبنی بر ادامه همکاری به منظور نابودیِ نهاییِ داعش، جبهة النصره و دیگر افراد، گروه‌ها، تشکل‌ها و موجودیت‌های وابسته به القاعده یا داعش که از سوی شورای امنیت سازمان ملل شناسایی شده‌اند، تأکید مجدد کردند. آن‌ها از تمامی گروه‌های مخالفین مسلح در سوریه درخواست نمودند تا خود را به طور کامل و فوری از گروه‌های تروریستی فوق الذکر جدا کنند.

۷. قویا هرگونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه را محکوم نموده و تقاضا کردند هرگونه گزارش در این خصوص می‌بایست فورا و به صورت حرفه‌ای در انطباق کامل با “کنوانسیون منع توسعه، تولید، انباشت و بکارگیری سلاح‌های شیمیایی و انهدام آنها” و توسط سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) به عنوان سازمان اصلی صلاحیت دار بین المللی برای اثبات بکارگیری سلاح‌های شیمیایی مورد تحقیق قرار بگیرد.

۸. بر اعتقاد راسخ خود مبنی بر اینکه هیچ راه حل نظامی برای منازعه سوریه وجود ندارد و نیز اینکه این منازعه می‌بایست تنها از طریق فرایند سیاسی سوری-سوری با تسهیل سازمان ملل در راستای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل حل شود، تاکید کردند.

۹. بر عزم خود برای تقویت تلاش‌های مشترک به منظور آغاز هرچه سریعتر کمیته قانون اساسی در ژنو که از حمایت طرفین سوری در انطباق با تصمیمات کنگره گفتگوی ملی سوری در سوچی برخوردار باشد، تاکید کردند و تصمیم گرفتند رایزنی‌های خود در تمام سطوح را به منظور نهایی نمودن ایجاد آن در سریع‌ترین زمان ممکن تقویت نمایند.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

۱۰. از اجرای موفقیت آمیز “پروژه آزمایشی” در چارچوب گروه کاری آزادی بازداشت شدگان/ربوده شدگان و تحویل اجساد و نیز شناسایی مفقودان استقبال کردند. آزادی بازداشت شدگان در تاریخ ۲۴ نوامبر ۲۰۱۸ گامی به جلو در اجرای اقدامات اعتمادساز بین طرفین سوری به منظور کمک به پایداری فرایند سیاسی و عادی سازی وضعیت میدانی است. در این راستا، آن‌ها تعهد خود به افزایش تلاش‌های گروه کاری را مورد تاکید مجدد قرار دادند.

۱۱. بر نیاز به ادامه تمام تلاش‌ها برای کمک به تمام سوری‌ها به منظور اعاده زندگی عادی و آرام و کاهش رنج آن‌ها تاکید کردند. در این رابطه، آن‌ها از جامعه بین الملل بویژه سازمان ملل متحد و آژانس‌های انساندوستانه آن درخواست کردند کمک خود به سوریه را از طریق تامین مساعدت‌های انساندوستانه بیشتر، احیای امکانات زیرساختی انساندوستانه از جمله تاسیسات آب و برق، مدارس و بیمارستان‌ها افزایش دهند.

۱۲. نیاز به ایجاد شرایط برای بازگشت ایمن و داوطلبانه آوارگان و اشخاص بی خانمان شده داخلی به مناطق اصلی زندگی شان در سوریه را برجسته نمودند. آن‌ها همچنین بر آمادگی خود برای ادامه تعامل با تمامی طرفین ذی ربط شامل دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و دیگر آژانس‌های بین المللی تخصصی، بویژه در حوزه کمک به آماده سازی و برگزاری “کنفرانس بین المللی در مورد آوارگان و اشخاص بی خانمان شده داخلی سوری ” تاکید کردند.

۱۳. از آقای استفان دمیستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سوریه بخاطر تلاشهایش جهت یافتن راه حل صلح آمیز برای بحران سوریه و تعامل و همکاری سازنده با فرمت آستانه در طول ماموریتش تقدیر کردند.

۱۴. از رییس جمهور قزاقستان جناب آقای نورسلطان نظربایف و مقامات آن کشور برای میزبانی یازدهمین نشست بین المللی سوریه در آستانه از صمیم قلب قدردانی کردند. ۱۵. تصمیم گرفتند نشست بعدی بین المللی سوریه در آستانه را در اوایل فوریه ۲۰۱۹ برگزار کنند.

آستانه، ۲۹ نوامبر ۲۰۱۸

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا