اولین جشنواره فرهنگی و هنری عشایروزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حمایت از فعالیت های فرهنگی و هنری در بین جامعه عشایری، اولین جشنواره فرهنگی و هنری عشایر برگزار می شود.

سید عباس صالحی در جلسه ای که با جامعه عشایری و کارگروه روستا و عشایر استان اردبیل برگزار شد اظهار کرد: جامعه عشایری در زمان دولت صفویه و جنگ جهانی دوم از امتحان ها و سختی ها و دشواری ها سربلند بیرون آمدند و همواره سعی کردند در برابر هجوم بیگانگان هویت و اصالت ایرانی را حفظ کرده و مرزهای این کشور را مورد حمایت و صیانت قرار دهند.

صالحی گفت: همه ملت ایران آسایش و آرامش امروز را مرهون مقاومت و پایداری مرزنشینان غیرتمند و عشایر غیوری هستند که امروز نیز الگوی زندگی آنها الگویی ساده همراه با مناعت طبع و قناعت است. هرچند در برخی از الگوهای زندگی در سال های اخیر به دلیل ورود تکنولوژی های جدید تغییر یافته اما به جرات می توان گفت فرهنگ دینداری و اصالت مذهبی و معرفتی در جامعه عشایری نمودی عملی دارد.

فراخوان اولین جشنواره فرهنگی و هنری عشایر

صالحی همچنین در مورد برگزاری اولین جشنواره فرهنگی و هنری عشایر گفت: در همین راستا و در حمایت از فعالیت های فرهنگی و هنری در بین جامعه عشایری اولین جشنواره فرهنگی و هنری جامعه عشایری برگزار می شود که فراخوان لازم در این زمینه منتشر شده و انتظار می رود اهالی فرهنگ و هنر در این رابطه آثار خود را ارسال کنند. باید از ابزارهای تصویرسازی به شکل مستند و فیلمهای کوتاه و بلند در این زمینه استفاده کرد تا گنجینه عظیم جامعه عشایری مورد صیانت قرار گرفته و در طول تاریخ مورد دقت نظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: سعی ما بر این است تا در قالب فیلم کوتاه و بلند و سایر آثار فرهنگی و هنری بتوانیم حقیقت و اصالت زندگی ساده و بی آلایش جامعه عشایری را به تصویر کشیده و بسترهای تقویت این فعالیت ها را مهیا کنیم. ما به فعالیت های خودمان در حوزه فرهنگ و هنر و برگزاری رخدادهای متنوع عمل می کنیم و امیدواریم در یک بحث کلی و لان بتوانیم امسال و سال های آینده جشنواره ها و رویدادهایی را که قول برگزاری آنها را داده ایم عملیاتی کنیم.

 

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here