مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
آیا میدانید

آیا می دانید نحله چیست و چه زمانی به زوجه ( زن) تعلق می گیرد؟

مطالب پربازدید

نحله چیست و اصلا برای چه به خانم‌ها تعلق می‌گیرد و یا اصلا همه زوجه‌ها می‌توانند نحله دریافت کنند؟ همگی سوالاتی هستند که ما در این مقاله به آن پرداخته ایم، با ما همراه باشید.

وام روستایی شاید شما هم بارها واژه نحله  را از اطرافیان خود در دورهمی های خانوادگی و در زمان ازدواج شنیده باشید ولی این که نحله چیست و برای چه منظوری تعیین شده است را ندانید. به همین منظور مطالعه این مقاله با این عنوان و مضمون می تواند برای شما مفید واقع شود.

در جواب پرسش نحله چیست ؟ می توان این گونه پاسخ داد که نحله در معنی لغوی «بخشش» معنا می شود و از نظر اصطلاحات حقوقی به مبلغی گفته می شود که دادگاه بر اساس شرایطی به خصوص آن را برای زوجه تعیین می کند.

اصطلاح نحله از کجا سرچشمه می گیرد؟

پیش از شرح موضوع بهتر است بدانید که ریشه نحله و علت آن به کجا و کی بر می گردد. در تاریخ 1391/12/1 قانونی در راستای حمایت خانواده جدید مورد تصویب قرار گرفت که مطابق با ماده 58 آن قانون برخی قوانین نیز نسخ شدند. برای نمونه می توان قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق  مصوب 1371/12/21 مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره داشت. اما بند ب تبصره 6 قانون پیش گفته نسخ نگردیده و در حال حاضر هم پابرجا است.

مطالب پربازدید

با استناد بر بند ب تبصره 6 قانون اصلاح مقررات مرتبط با طلاق که نسخ گردیده اند چنین بیان شده است که : «با توجه به سنوات زندگی مشترک و نوع کارهایی که زوجه در خانه شوهر انجام داده و وسع مالی زوج، دادگاه مبلغی را‌ از باب بخشش (‌نحله) برای زوجه تعیین می‌نماید».

چه زمانی می توان اقدام به مطالبه اجرت المثل و نحله کرد؟

با توجه به موارد اصلاحی در قوانین حقوقی که در سال 1391 صورت گرفته است. خانم ( زوجه) می تواند جدا از دادخواست صدورگواهی عدم سازش که مقدمه طلاق محسوب می شود، اقدام به درخواست نحله و مطالبه آن کند. پس لازم نیست که حتما بعد از طلاق به این کار اقدام گردد.  پیش از طلاق گرفتن نیز مطالبه اجرت المثل و نحله نیز ممکن است.  برای  این زمینه استفساریه ای از جانب مجمع تشخیص مصلحت نظام به تاریخ 1373/6/2 صادر گردیده است که این نظر را تایید می نماید. پس در واقع چنان چه زوجه پیش از اجرایی شدن صیغه طلاق نحله مطالبه کند اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفتر موکل به پرداخت حقوق زن خواهد شد. این قوانین در راستای حمایت حقوق زنان تصویب شده است. این موارد به زمان و چرایی تعیین نحله مرتبط بود.

شرایط دریافت نحله چیست؟

سوالی که پس از خواندن متن مستند نحله به وجود می آید این است که یک خانم برای دریافت نحله از همسرش بایستی چه شرایطی داشته باشد؟ از جمله شرایط و باید هایی که می توان برای این مسئله حقوقی بیان کرد عبارت است از؛

  1. زن درخواست طلاق نکرده باشد.
  2. در مدت زمان زندگی مشترک و پیش از اقدام به درخواست طلاق از سوی مرد امکان مطالبه نحله برای خانم وجود ندارد.
  3. برای تعیین کردن نحله بر خلاف اجرت المثل نیازی به کارشناسی وجود ندارد. بلکه مقدار مبلغ را قاضی دادگاه بر اساس سال های زندگی مشترک و کارهایی که خانم انجام داده تعیین می کند. ناگفته نماند این مقدار مبلغ با توجه به تمکن و وسع مرد صورت مشخص می شود.

آیا تعلق نحله و تعلق اجرت المثل با یکسان است؟

در رابطه با این پرسش بایستی گفت که تعلق نحله همانند تعلق اجرت المثل به شرایطی از قبیل درخواست شوهر برای طلاق بستگی دارد. هم چنین درخواست مرد برای طلاق نباید بخاطر تخلف زن از وظایف همسری یا سو اخلاق و رفتار او باشد. چنانچه بنا به هر علتی امکان تعییت اجرت المثل وجود نداشته باشد نوبت به دریافت نحله می رسد و بر همین اساس مقدار مبلغ نحله برای زن تعیین می شود.

توجه!

مطالب پربازدید

با توجه به موارد ذکر شده یک خانم دیگر نمی تواند هم اجرت المثل دریافت کند و هم تقاضای پرداخت نحله کند.

نحله نیز مانند مهریه و تمکین یکی از مطالبه های زنان در زندگی زناشویی است که پس از طلاق امکان درخواست آن وجود دارد. امیدواریم با این مقاله با عنوان نحله چیست آشنا شده باشید؛ چرا که اکثر خانم ها هنوز از این موضوع خبر ندارند.

منبع:yjc

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا