مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
عمومی

عواملی که باعث رکود قیمت آهن آلات می شود؟

مطالب پربازدید

یکی از مهم ترین شاخصه هایی که در هنگام خرید و فروش آهن آلات مورد نظر واقع می شود، مبحث قیمت و توجه به نوسانات روزانه بهای آن هاست. در این مقاله سعی داریم نگاهی گذرا به دلایل ایجاد رکود اقتصادی در بازار آهن آلات و فولاد انداخته و رکود قیمت ها در بازار آهن کشور را مورد بررسی قرار دهیم.

قیمت آهن در بازار و کارخانه، همواره نوسانات زیادی را تجربه می کند، ازاین رو بروزرسانی لیست قیمت انواع آهن آلات از جایگاه ویژه ای برخوردار است. شما می توانید با در اختیار داشتن تغییرات قیمت روز آهن فروشندگان معتبر و مقایسه آن ها با یکدیگر بدون اتلاف هزینه بیشترین سود را از پروژه های خود داشته باشید.

چرا بازار آهن دچار رکود می شود؟

نوسانات قیمت مقاطع آهنی در سال های اخیر، بیشتر تحت تاثیر شرایط سیاسی-اقتصادی حاکم بر جامعه بوده است؛ شاید بتوان مهم ترین دلیل اثرگذار در بازار این محصولات را نوسانات مداوم نرخ دلار دانست. تغییرات پی در پی و اکثراً روبه رشد ارزش ارز در این سال ها، باعث ایجاد سردرگمی، انفعال و در نتیجه ایجاد رکودی سنگین در بازار این مقاطع شده است.

تاثیرات مخرب تحریم های اقتصادی و در کنار آن افزایش قیمت ارز، باعث بالارفتن هزینه های تولید، مواد اولیه، دستمزد کارکنان، هزینه حمل ونقل، کاهش ریسک سرمایه گذاری در این زمینه و کم شدن قدرت خرید مصرف کنندگان شده است.

مطالب پربازدید

ناهماهنگی بین وزارت صمت، ستاد تنظیم بازار، سران قوا، سازمان بورس و همچنین تعلل در تصویب طر ح های موثر در تعدیل بازار، همگی باعث شده تا تولیدکننده منتظر تعیین تکلیف تعرفه صادرات و قیمت پایه آهن آلات مانده و از طرفی خریدار نیز در انتظار تصمیمات دولت جهت کاهش نرخ این کالاها باشد؛ این سرگردانی در وضعیت کشور، باعث ایجاد مشکلات و رکود در بازار فولاد می شود.

 

با تغییر فصول و نزدیک شدن به ماه های سرد سال و همچنین سال نوی مسیحی و چینی، از میزان ساخت وساز در سراسر جهان کاسته شده و این امر باعث کمترشدن میزان تقاضا در بازار می شود. همچنین، در شش ماهه دوم سال، به دلیل صادرات دانه های خوراکی توسط کشور روسیه و کاهش تعداد کشتی های باربری، واردات مصنوعات فولادی کم می شود؛ در نتیجه شاهد افزایش قیمت آهن در بازار هستیم.

بروز همه گیری کرونا و تعطیلی گسترده کارخانه ها در دو سال اخیر، کاهش قابل توجه میزان تولید و افزایش تورم در جهان از علل مهم کسادی بازار مصنوعات فولادی بوده  است. تورم داخلی، افزایش هزینه های سوخت و انرژی، کاهش ارزش سهام صنایع تولیدی و وجود مشکل در رقابت با مقاطع دیگر کشورها، باعث شده تا روند کاهشی قیمت جهانی فولاد پس از مهار بیماری کرونا، نتواند اثر زیادی بر بازار مقاطع فولادی کشور داشته باشد.

کم شدن تقاضا برای خرید این مقاطع به علت کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان، باعث دپوی این کالاها در انبارهای کشور شده که دلیل مهم دیگری برای افزایش نرخ این محصولات است. همچنین ایجاد تحرکات هیجانی در بازار توسط مافیای فولاد موجود در کشور، عامل مهم دیگری جهت افزایش بروز رکود قیمت آهن آلات در بازار است.

مطالب پربازدید

تاثیرات منفی رکود اقتصادی بر بازار آهن

مشکلات اقتصادی و رکود، تاثیرات منفی بسیار زیادی بر بازار محصولات مصرفی از جمله آهن آلات دارد. در زیر به چند نمونه اشاره خواهیم کرد:

کاهش میزان تولیدات مقاطع فولادی

افزایش هزینه های جانبی و تمام شده تولید از جمله: حمل ونقل، حقوق کارکنان، حامل های انرژی، کمبود نقدینگی شرکت ها و… باعث می شود تا عملاً فرایند تولید به صرفه نباشد و میزان تولید مصنوعات فولادی کاهش یابد.

عدم هماهنگی عرضه و تقاضا

کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان در پی ایجاد رکود اقتصادی در جامعه، باعث می شود تا میزان فروش کالاهای فلزی کاسته شود؛ کارخانه ها نیز به دلیل رفع نیاز هزینه های جاری خود، به تولید خود ادامه می دهند که این امر باعث برهم خوردن تعادل بین میزان عرضه و تقاضا شده و به سبب عدم وجود مشتری، بیشتر محصولات تولیدی در انبارها، دپو می شوند.

نوسانات قیمت فولاد و مواد اولیه

تغییرات مداوم نرخ ارز و از طرفی تورم جهانی و داخلی، باعث می شود تا تهیه مواد اولیه برای کارخانه ها در بازار جهانی، دشوار و سخت باشد. عدم وجود نقدینگی در شرکت ها و نوسانات ارزش فولاد، می تواند عامل بسیار موثری در کاهش تولید و در نتیجه، بروز رکود در قیمت آهن آلات باشد.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

رکود مسکن؛ عاملی برای افزایش قیمت آهن آلات

به طور طبیعی و نرمال، رونق در بازار مسکن و تقاضا برای ساخت وساز می تواند میزان تولید مقاطع فولادی را افزایش داده و یک رابطه برد-برد بین تولیدکننده و مشتری، به وجود آورد.

در دوران رکود اقتصادی، سرمایه گذاری مردم به سمت بازار کم ریسک تر مسکن رفته و باعث افزایش تقاضا در این زمینه می شود. ازطرفی در این زمان، عرضه محصولات فولادی کاهش یافته که عدم تعادل در میزان عرضه و تقاضا، در نهایت سبب افزایش نرخ کالاها می شود. همچنین واسطه گری ها و عدم کنترل بر فعالیت صنوف مرتبط با آهن آلات، می تواند بر این سردرگمی ها بیافزاید.

راهکارهای برون رفت از رکود در بازار فولاد

برای خارج شدن از رکود در بازار مقاطع فولادی راهکارهای متعددی وجود دارد؛ تعیین یک متولی برای صنعت فولاد توسط دولت و تصویب مصوبه های کاربردی توسط مجلس مثل اعمال تعرفه بر واردات شمش و محصولات فولادی، اعمال مشوق های صادراتی و حذف عوارض دولتی می تواند قدم های موثری در این زمینه باشند.

بانک های کشور می توانند با استفاده از ابزارهای نوین مالی مثل معاملات حواله ای و ارائه اوراق گواهی سپرده کالایی در بازار بورس کالا که قدرت نقدشوندگی بالایی دارند، کمک بزرگی در این عرصه باشند. همچنین می توانند مقاطع فولادی را به صورت تضمینی و یا به شکل وام، در اختیار مصرف کننده قرار دهند یا با دادن تسهیلات مناسب به انبوه سازان باعث خروج رکود مسکن و رونق بازار شوند.

با اعمال طرح هایی نظیر: کاهش بهره مالکانه، پرداخت تسهیلات کم بهره، افزایش بهره وری، تقسیط بدهی های مالیاتی و کنترل بهای محصولات می توان باعث تحرک تقاضا در بازار گشته و با شروع فعالیت های عمرانی، جان تازه ای به کالبد بی جان این صنعت دمید.

همانطورکه مشاهده شد، رکود قیمت مقاطع در بازار آهن تحت تاثیر فاکتورهایی بوده که به صورت مستقیم و غیرمستقیم می توانند از دلایل ایجاد رکود اقتصادی در بازار فولاد و تغییر نرخ آهن آلات باشند.

برای باز شدن گره کور بازار این صنعت مولد، در انتظار مجموعه ای از طرح ها و مصوبه های کاربردی توسط قوای سه گانه و موسسات مالی کشور است تا بتواند باعث خودکفایی و از طرفی ارزآوری برای کشور عزیزمان باشد.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا