مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
داروهای گیاهی و طب سنتی

بهترین زمان برای حجامت خانم ها ” پاکسازی بدن برای تسکین درد ها “

مطالب پربازدید

حجامت یک روش پاکسازی بدن تا اواخر قرن 18 در اروپا برای تسکین دردها مورد استفاده قرار می گرفته است اما تاکنون در کشورهای اسلامی از این روش درمانی استفاده می شود. در این مطلب قصد داریم به بهترین زمان حجامت در تابستان ، بهترین زمان حجامت برای خانم ها ، بهترین زمان حجامت برای افزایش قد و بهترین زمان حجامت برای جوش صورت بپردازیم. خواندن این مطلب شدیدا توصیه می گردد!

حجامت یک نوع درمان طب سنتی قدیمی و 5000 ساله است که از دیرباز از طب سنتی شرق آسیا به ایران  راه یافته است. همچنین حجامت در تمدن های بسیار قدیمی مانند؛ مصر، قوم مایاها، بین النهرین و غیره کاربرد داشته است. نام دیگر حجامت بادکش یا کوزه اندازی به معنای ایجاد کردن خلأ می باشد. حجامت در اصل به بیرون کشدن خون زائد از بدن فرد بیمار گفته می شود که با استفاده از وسیله ای همچون بادکش یا لیوان برای آرام شدن درد و اثربخشی به ناحیه ای از پوست بدن، بهره گرفته می شده است.

بهترین زمان حجامت در تابستان :

در حجامت با استفاده از وسیله ای تیز خراشهایی برروی سطح فوقانی پوست ایجاد می شود که تا با بادکش و خلای موجود خون زائد از بدن بیرون آیدو سبب تسکین درد شود. از همان دوران قدیم تا کنون حجامت دارای فواید مفید و تاثیر گذار بر انواع دردهای مختلف بوده است که شایع ترین آنها کمر درد و درد های عضلانی می باشد. یکی از مهم ترین تاثیرات حجامت علاوه بر تخلیه خون زائد، تحلیل خونهای زائد تجمیع شده در ناحیه دارای درد به سطح پوست است.

بهترنی زمان حجامت برای خانم ها

مطالب پربازدید

حجامت کردن تمام فصول

طبق گفته های  متخصصین طب سنتی بهترین زمان برای حجامت کردن تمام فصول مناسب است، ولی هر ماه که بخواهید حجامت انجام دهید خوب نیست و باید شرایط آن را رعایت کنید و از ان مطلع باشید که ما در این مطلب به فصل تابستان خواهیم پرداخت. حجامت بهتر است در آغاز روز انجام شود یعنی در ساعت دوم روز در فصل تابستان و مواقعی که آب و هوا متعادل است و همینطور در  ساعات خیلی گرم روز یا خیلی سرد شب نباید حجامت انجام شود.

(منظوراز ساعت دوم هم یعنی ساعت‌ها را از طلوع آفتاب حساب می‌کنند. مثلا؛ و ساعت دوم ۵ ساعت بعد از طلوع آفتاب است). به عبارت دیگر بهترین ساعت حجامت در روزهای تابستان وقتی است که گرما به سمت و سوی سردی برود؛ چون حرارت شدید گرما سبب ذوب خون می‌شود و خروج آن را آسان می نماید.  *نکته: حجامت را در ظهر انجام ندهید زیرا شخص قبل از حجامت غذا میل میکند، که برای بدن شما مفید که نیست بسیار ضرر هم به همراه خواهد داشت. ( قبل از حجامت استحمام نکنید)

بهترین زمان حجامت برای آقایان

در زیر به ایام مناسب جهت حجامت در تابستان سال جاری اشاره میکنیم:

ایام تیرماه: 14،15،16،17،19،21،23،26،5

ایام مردادماه: 12،13،14،15،19،21،30

مطالب پربازدید

ایام شهریور ماه: 11،12،13،16،18،20،27

بهترین زمان حجامت برای بانوان :

امروزه در کشور ما حجامت در مردان بیشتر از زنان صورت می گیرد. متاسفانه با رواج شایعه و تصور کاملا غلط مسائل فیزیولوژیک، زنان نبایست حجامت انجام دهند. همیشه در طب سنتی ابتدا و آخر هر ماه قمری برای حجامت خوب نیست، زیرا در طب سنتی اخلاط در بدن ساکن هستند و میل به عمق دارند، ولی بهترین زمان جهت حجامت 16 الی 19 قمری است.    

از فواید حجامت در زنان میتوانیم به ازبین بردن جوش و لکه بینی زنان، تنظیم عادت ماهیانه، رفع خونریزی شدید اشاره نماییم. حجامت برای خانم های باردار که مشکل کم خونی ندارند از ماه پنجم به بعد ضرری ندارد، چراکه باعث افزایش هوش جنین و سیستم ایمنی بدن مادر خواهد شد. بنابراین؛ بهترین زمان حجامت برای خانم ها در فصل آبان ماه است.

حجامت

بهترین زمان حجامت برای افزایش قد :

برای انجام حجامت باید کلیه قوانین طب سنتی رعایت شود که هر فردی نمی تواند بدون توجه شرایط جسمی و روحی، سن، جنس و قوای حجامت کند ازاین رو رعایت نکردن آنها ضرر خواهد داشت. همچنین روز و زمان و فصل حجامت هم در نحوه تاثیر حجامت بسیار موثر است به طوری که بی‌توجهی به آن می‌تواند بیماری فرد را تشدید کند.                       

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

سن مناسب برای انجام حجامت در منابع طب سنتی حجامت زیر 2 سال منع شده مگر این که پزشک تشخیص دهد در غیر اینصورت از بالای 2 سال حجامت شروع شود ولی اکثریت مردم فکر می‌کنند که حجامت چیزی است که اکثریت بچه‌ها در سن پایین نبایند انجام دهند و برای سن بزرگسالی بیشتر مناسب است.

 

اخیرا برخی از پزشکان که حجامت را انجام دادند روی افرادی که حتی سن رشد استخوانیشاحجامتن گذشته بوده گزارش کردند که بعد از انجام حجامت رشد قدی برای این افراد دیده شده این‌ها گزارش های موردی است و حتی گزارش‌هایی که به شیوه علمی جمع آوری شده باشد نیست.

امروزه حجامت در افزایش قد تاثیر بسزایی دارد و برای افزایش رشد قد پزشکان، پروتکل هایی طراحی کرده اند. مثلا؛ اول حجامت عام بعد کمر بعد ساقین بعد حجامت زیر قوزک های پا، این ها به صورت تجربی است و با وجود این که اثرات موردی مشاهده شده است.

بهترین زمان حجامت برای جوش صورت :

سن بلوغ، تغذیه نامناسب از دلایل جوش و آکنه می باشد که آنها از برون ریزی بدن به دلیل عکس العمل کبد در برابر مواد غیر مفید و زائدی است که در بدن جمع شده اند و سیستم ایمنی بدن هم راهی جز رفع آنها از طریق پوست صورت ندارد. حجامت برای رفع جوش صورت نیز مفید است و بهتر است برای درمان آکنه و جوش صورت 5 الی 10 مرتبه در طول یکسال بصورت مرتب حجامت انجام داد تا سبب رفع جوش صورت شود.

درمان جوش صورت در طب سنتی به موارد زیر ختم می شود؛ رفع دلایل زمینه ای، اصلاح مزاج، پاکسازی بدن ازسموم فاسد و ناسالم و غیره حجامت سبب پاکسازی سریع بدن، بهبود گردش خون در سلولهای صورت و بافت پوست و غیره می شود.حجامت جوش صورت بستگی به جنسیت بیمار و سن او،  مدت زمان رفتار به جوش صورت دارد. حجامت برای جوش دارای مواضع مختلف است همچون حجامت سر و صورت، حجامت چانه، حجامت پشت گوش ها و حجامت عام که باید توسط پزشک طب سنتی انجام گردد.  

بهترین زمان حجامت در تابستان

حجامت برای رفع جوش صورت که معمولا از روش مرطوب استفاده می شود، می تواند گرما که سبب بوجود آمدن جوش می گردد ازبین ببرد.

در اغلب موارد برای حجامت جوش صورت روزهای خیلی گرم گزینه مناسبی جهت رفع جوش صورت نیست و بهترین زمان برای حجامت در هوای متعدل و نسبتا سرد است.

*نکته: حجامت در حمام توسط پزشکان طب سنتی اصلا توصیه نمیشود، بلکه حتی تا ۲۴ ساعت پس از حجامت نیز استحمام را ممنوع دانسته اند.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا