فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین

وعده کاهش قیمت سفر به کربلا دادند اما سفر‌ها ۶۰ درصد گران شد

در حالیکه سازمان حج و زیارت در ۲ بازه زمانی متفاوت وعده کاهش قیمت سفر به عتبات را داده بود، این سفر با افزایش قیمت ۶۰ درصدی روبرو شد.

کربلا

به گزارش خبرنگارحوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ زمان زیادی از اعلام خبر افزایش ۶۰ درصدی قیمت سفرهای هوایی و ۴۰ درصدی سفرهای زمینی به عتبات عالیات نمی‌گذرد؛ با اعلام و انتشار این خبر عاشقان حسین بن علی (ع) دچار شوک شدند چرا که در این شرایط اقتصادی تامین هزینه سفر به عتبات آسان نخواهد بود.

مرتضی آقایی مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت چند روز گذشته در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص افزایش هزینه سفر به عتبات اظهار کرد: با توجه به افزایش نرخ دلار و بلیت هواپیما، هزینه سفر کاروان‌های هوایی به عتبات عالیات ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی در ادامه بیان کرد: تا قبل از تغییرات در نرخ ارز، هزینه سفرهای هوایی به عتبات حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود که امروز با توجه به  تغییرات نرخ دلار به حدود ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

آقایی در خصوص هزینه سفرهای زمینی به عتبات عالیات گفت: هزینه سفرهای زمینی به عتبات نیز حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است؛ بنابراین  امیدواریم با توجه به سیاست‌های کلان نظام که همیشه از سفرهای زیارتی حمایت می‌کردند، تجدید نظری در قیمت ارز صورت گیرد تا تشرف زائران به عتبات عالیات تسهیل شود.

سفر به عتبات زیر یک میلیون می شود؟!

۲۳ بهمن سال گذشته بود که مرتضی آقایی مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت، در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان وعده ارزان شدن قیمت سفر به عتبات و کاهش هزینه ها به زیر یک میلیون تومان را داده بود.

وی آن زمان گفت: سازمان حج و زیارت در رویکردی جدید با همکاری شرکت مرکزی دفاتر خدمات زیارتی سراسر ایران(شمسا) به برگزاری سفرهای ارزان قیمت عتبات عالیات اقدام می‌کند.

وی در ادامه تصریح کرد: ثبت نام و اعزام زائران در قالب کاروان‌های ارزان قیمت طی روزهای اخیر آغاز شده است و این امر در جهت کاهش بار مالی سفرهای معنوی عتبات عالیات انجام می‌شود.

مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: افرادی که مشتاق تشرف به عتبات عاليات و متقاضی سفرهای ارزان قیمت هستند با قیمتی کمتر از یک میلیون تومان، به مدت ۶ شب و ۷ روز به این سفر مشرف می‌شوند.

تلاش حج و زیارت برای کاهش هزینه‌های سفر به عتبات عالیات

همان زمان اما آقایی گفت: تمام تلاش سازمان حج و زیارت بر این امر معطوف است که همه مشتاقان و آرزومندان سفر به عتبات عالیات با پرداخت حداقل هزینه‌ها و البته با رعایت تمام جوانب استاندارد و ایمن به این سفر معنوی مشرف شوند.

آقایی اضافه کرد: در حال حاضر برای اعزام روزانه ۱۰ كاروان برنامه ريزی شده است و البته در آينده ای نزديک، اعزام کاروان‌های ارزان قیمت تا ۲ برابر آمار اعزام فعلی افزايش خواهد يافت.

کاهش ۲۰ درصدی سفر به عتبات یا افزایش ۶۰ درصدی سفرهای هوایی به عتبات عالیات

کمتر از یک ماه پیش (مرداد ماه) نیز مرتضی آقایی از کاهش ۲۰ درصدی قیمت سفر به عتبات خبر داد و بیان کرد: هزینه سفرهای عتبات طی روزهای اخیر با کاهش ۲۰ درصدی روبرو بوده است و تمام تلاش ما این است که دغدغه افزایش قیمت سفرهای عتبات برای مشتاقان این سفر معنوی ایجاد نشود و  در شرایط فعلی که اوضاع بازار ارز با نابسامانی روبرو است، خوشبختانه هزینه سفر به عتبات عالیات با ارز دولتی تامین می‌شود و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

هر ساله زائران زیادی به عتبات سفر می‌کنند و در این وادی با دل خود رهسپار این سفر می‌شوند که بدون شک این افزایش قیمت‌ها بر میزان سفر ایرانیان به عتبات عالیات تاثیرگذار است و موجب کاهش اعزام کاروان‌های زیارتی به عراق خواهد شد.

همچنین مرتضی آقایی مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت در مرداد ماه سال جاری افزایش قیمت ارز را در افزایش قیمت سفر به عتبات و عالیات بی تاثیر دانست و گفت: در صورت تامین ارز دولتی مورد نیاز برای انجام سفرهای عتبات عالیات، ظرفیت این سفرها افزایش پیدا خواهد کرد و در حال حاضر تعداد سفرهای عتبات انجام شده نسبت به سال گذشته با رشد ۲٫۷ درصدی روبرو بوده است و به علت تامین ارز مورد نیاز برای این سفرها، افزایش قیمت ارز تاثیر چندانی در افزایش قیمت سفر به عتبات  عالیات نداشته است.

افراد زیادی با شنیدن خبر افزایش قیمت سفرهای زمینی و هوایی به عتبات عالیات، در دل خود می‌گویند خوشا به حال آن‌هایی که پیش از این تغییرات به این سفر رفتند، سفری که قبل از افزایش نرخ دلار حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ تومان بود، با توجه به سیاست ‌ها و تغییرات ارزی یکباره با افزایش چشمگیر خود حدودا به ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است و اکنون سوالی که پیش می آید این است که افرادی که قصد و آرزوی این سفر را دارند اما از تملک مالی برخوردار نیستند باید چه کنند؟

مرتضی آقایی در خصوص تغییرات در واحد پولی کشور عراق و در پاسخ به این سوال که چرا باید سفر به عتبات عالیات با دلار محاسبه شود؛ تصریح کرد: واحد پولی کشور عراق( دینار )، ارزش خود را در برابر دلار حفظ کرده است و دینار در برابر ریال رشد قیمت داشته است.

وی افزود: قبل از این تغییرات ارزی یک دینار تقریبا ۳ هزار تومان بود، اما امروزه یک دینار تقریبا معادل ۸ هزار تومان است و گفته می شود که تا ۱۰ هزار تومان نیز به زائران داده شده است.

افزایش نرخ دلار موجب شده تا قیمت بلیت‌های هوایی و زمینی و هتل های موجود در کشور عراق و سایر هزینه های سفر به عتبات نیز در نتیجه آن افزایش یابد. حال به دنبال این تغییرات انتظار می‌رود تا دولت و مسئولان مربوطه به این تغییرات و افزایش قیمت‌های سفر به عتبات نگاه جدی تری داشته باشند و برای تسهیل سفر زائران به عتبات و افزایش ناگهانی قیمت ها چاره ای بیاندیشند.

منبع:yjc

آدرس کوتاه مطلب

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.