مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
اخبار جامعه

با افزایش قیمت سکه روزانه ۴۲۰۰ نفر | به زندانیان مهریه اضافه می‌شوند!

مطالب پربازدید

افزایش قیمت سکه

زندانیان

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: بحث مهریه یک معامله خصوصی و شرعی بین زن و شوهر است بنابراین در بحث‌های خصوصی و شرعی معنا ندارد که دادگاه کیفری به موضوع ورود کند.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس: از زمانی که قیمت سکه افزایش یافته است ۴۲۰۰ نفر به زندانیان مهریه افزوده شدند و بسیاری روانه زندان شده اند.

وی با بیان اینکه کمیسیون حقوقی و قضائی ضمن رسیدگی به لایحه حبس زدایی بحث مهریه و بدهکاران مالی را مورد بررسی قرار می‌دهد، افزود: ان شاالله هفته آینده این پرونده را در کمیسیون ارائه خواهیم کرد.

مطالب پربازدید

معتقدیم در معاملات خصوصی و شرعی و جرایم غیرعمدی اصل بر عدم حبس است اگر شخصی مالی دارد و بدهکار باشد چه بدهکار مهریه و چه بدهکاری غیر از مهریه شاکی معرفی کند دادگاه آن مبلغ را از فرد بدهکار بازپس می‌گیرد و اگر پولی دارد و اغوا می‌کند دادگاه فرد را محکوم خواهد کرد، اما اگر پولی نداشته باشد زندان معنایی ندارد.

بخشنامه ای به نفع بدهکاران مهریه

در تاریخ 10 اکتبر ، محمد بیکر الفت ، معاون سیاست اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم ، بخشنامه ای به روسای دادگستری سراسر کشور صادر کرد و نحوه رسیدگی به دادخواست های مهریه را اعلام کرد.

در این بخشنامه شناسایی و توقیف اموال بدهکار (همسر) در قرارداد به عنوان سند لازم الاجرا ، در مواردی که همسر مطالبه مهریه را مطرح می کند ، ابتدا لازم است با اداره ثبت اسناد و املاک تماس بگیرید تا همسر بتواند تصرف در اموال. شرع و قانونی خود را به عنوان مهریه در نظر بگیرید.

ثبت اسناد و املاک ، در صورت عدم حصول نتیجه در شناسایی و توقیف اموال بدهکار پس از 6 ماه از تاریخ درخواست اجرای ، برای دادگاه ها گواهی صادر می کند. با در نظر گرفتن وضعیت مالی بدهکار (همسر) ، موضوع درخواست زوجه در نظر گرفته شده و تعریف مناسبی صادر می شود. سپس در صورت عدم امکان به دست آوردن اموال اثبات شده زوجین ، دادگاه ها برای محكوم علیه حكم مهریه صادر می كنند.

در همین زمان ، برخی از وکلا هشدار داده اند که بخاطر بخشنامه جدید مهریه و مشکلات جدیدی برای خانواده های طلاق گرفته شده است. با این حال ، قوه قضاییه انتخاب کرده است که با چنین انتقادهایی روبرو شود ، اما در عوض مسئولیت بستن بدهکاران مهریه می تواند توسط دادگاه تا حد ممکن برداشته شود.

مطالب پربازدید

زندانیان مهریه

برخی از وکلا بخشنامه را تفسیر جدید یکی از مواد قانون پنج ساله ششم توسعه می دانند که شرایط اعمال اسناد رسمی (از جمله گواهی ازدواج) را تغییر می دهد و می گوید ابتدا باید بخش اجرایی اداره ثبت تنظیم شود چنین اقدامی و در صورت عدم موفقیت ، دادگاه وارد این پرونده می شود و سایرین می گویند که چنین بخشنامه ای پیش از قانون در مورد نحوه اجرای احکام مالی تازگی دارد.

برخی از وکلا حتی به این بخشنامه اعتراض کرده و گفته اند که اگر پرونده های جهیزیه و طلاق در اسرع وقت تعیین نشود ، عواقب فسادآمیز بیشتری برای جامعه به دنبال خواهد داشت. آنها چندین بار با رسانه ها صحبت کردند و بخشنامه قوه قضائیه مبنی بر رد دادخواست مهریه را دلیل حل نشدن این پرونده و معضلی برای خانواده های درهم شکسته عنوان کردند ، اما باز هم قوه قضاییه عقب نشینی نکرد و تصمیم به عقب نشینی داد. ورطه اختلافات زن و شوهر برای گرفتن جهیزیه.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا