مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
اخبار جامعه

پلیس فتا در مورد جدیدترین شیوه سرقت / از حساب های بانکی هشدار داد

مطالب پربازدید

سرقت از حساب های بانکی

سرقت از حساب های بانکی پژوهشگران دریافته اند درصد صحت یافتن رمز به کمک عکس های گرفته شده توسط دوربین حرارتی دوربین های مخفی جاسازی شده توسط سارقان، تا پس از سی ثانیه از لمس صفحه کلید خودپردازها، 78 درصد است.خود پرداز

به گفته علی نیک نفس، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری جرایم سایبری هر چند جرایم سایبری در کشور کاهش یافته، اما میزان سرقت از عابربانک ها افزایش داشته است که در این زمینه باید اطلاع رسانی بیشتری به شهروندان در مورد نحوه سرقت ها انجام شود.

وی افزود: رشد جرایم مرتبط با کارت های بانکی 47 درصد بوده است.

هشدار پلیس برای آگاهی

ارسال پیامک های متقلبانه با موضوع “ارسال مبلغ به این شماره کارت” یکی از ترفندهای برندگان برای فریب شما است.

مطالب پربازدید

شماره حساب ، شماره کارت ، کد تأیید (Cvv2) ، رمز اول یا دوم کارت بانکی خود را از طریق پیام کوتاه به اشتراک نگذارید.

برای انتقال پول به حساب و کارت خود از دیگران نیازی به حضور در دستگاه خودپرداز نیست.

به پیامک های دریافت شده از منابع ناشناس یا غیر قابل اعتماد اعتماد نکنید.

فریب تبلیغاتی که می خواهد پرداخت کند را نخورید.

شیوه های سرقت از دستگاه های خودپرداز

در اینجا به چند مورد از شیوه های سرقت از دستگاه های خودپرداز اشاره می کنیم:

مطالب پربازدید

1. نفوذ به نواقص کارت های بانکی

به عنوان مثال سارق 23 ساله ای با وجود تحصیلات اول دبیرستان، با آگاهی از نواقص کارت های بانکی و از طریق به دست آوردن شماره کارت مشتریان بانک، این اطلاعات را وارد کارت های جعلی کرد و از این طریق به حساب ها دستبرد زد.

2. اسکیمر، یک روش مطمئن سرقت

سرقت از حساب های بانکی در این روش مجرم به کمک یک اسکیمر که روی ورودی کارت دستگاه قرار می دهد، اطلاعات کارت را می خواند و توسط دوربین کوچکی که بالای دستگاه خود پرداز نصب کرده است، رمز فرد را سرقت می کند و سپس اقدام به کپی کردن کارت وی می کند. برای جلوگیری از این نوع کلاهبرداری و تخلف، یک قطعه پلاستیک در دریچه ورودی کارت دستگاه های خودپرداز قرار داده می شود.

3. تعویض کارت و خالی کردن حساب

فرد سارق در صف دستگاه خود پرداز می ایستد و پیشنهاد کمک به افرادی را که تسلط کامل برای کار با دستگاه خودپرداز را ندارند، می دهد و به محض دریافت کارت آنها در یک لحظه آن را با کارت دیگری تعویض می کند، چندین بار رمز را می زند و بعد از آن کارت دیگری را به مشتری تحویل می دهد و می رود.

4. کلاهبرداران تلفنی

در این نوع کلاهبرداری، فرد کلاهبردار از یک واحد صنفی یا مغازه درخواست سفارش کالا را داده و درپی آن درخواست می کند که صاحب مغازه از طریق خودپرداز پول کالا را دریافت کند، یعنی با راهنمایی کلاهبردار، کاربر پول سفارش کالا را به حساب خودش بریزد. همچنین کلاهبردار از وي می خواهد تا وارد منوی انگلیسی خودپرداز شود و به محض ورود به منوی انگلیسی فرد مالباخته مورد سرقت سارق قرارگرفته و تمامی حساب وی سرقت می شود.

5. شیوه جدید سرقت اطلاعات از طریق دستگاه های خودپرداز

در نوع جدید حمله به دستگاه های خود پرداز، مهاجم حفره کوچکی در خودپرداز ایجاد می کند و سپس داده های مشتریان را به صورت مستقیم از کارت خوان داخل دستگاه مزبور استخراج می کند. مهاجمان از آهنربا و دستگاه های پزشکی از جمله دستگاه آندوسکوپ برای اين کار استفاده می کنند. به این ترتیب که با ایجاد حفره، مهاجم با قراردادن یک دوربین پنهان در مقابل یا بالای صفحه کلید، پین کدهای وارد شده افراد را ثبت می کند.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

 

پلیس در ضمینه سرقت مهاجمان از خودپردازها هشدار می دهد که مردم اعمالی از نظیر فراگیری استفاده صحیح از کارت عابر، دقت در حفظ نگهداری از کارت، اطلاعات و رمز عبور، وارد کردن رمز کارت توسط خود شخص و استفاده از رمزهای غیر قابل حدس را انجام دهند. کنترل موجودی حساب در فاصله زمانی مناسب و پاسخ ندادن به پیامک هایی که اطلاعات حساب شما را می خواهد، از دیگر توصیه هایی است كه پلیس در این زمینه مطرح می کند.

علاوه بر اينها، لازم است كه برای صیانت از اطلاعات حساب خود به موارد زیر نیز دقت کنید:

-استفاده از کارت های عابر با تراشه های فعال
-استفاده از خودپردازهای مکان های سرپوشیده
-بررسی ظاهر دستگاه های خودپرداز
-اشراف کامل به محیط اطراف و به افراد در محیط اطراف خودپرداز
-پوشاندن صفحه کلید خودپرداز با دست ديگر يا يك وسيله هنگام ورود پین کد

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا