مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
گل آپارتمانی

کاکتوس کریسمس | یک گیاه آپارتمانی گلدار مقاوم و سازگاری بالا با محیط

مطالب پربازدید

کاکتوس کریسمس (Schlumbergera)

کاکتوس کریسمس گیاه بومی کوههای ساحلی در جنوب شرقی برزیل است . این گیاه به دلیل شلومبرگر به نام یک فرانسوی که در قرن نوزدهم آلوئه ورا را جمع کرد نامگذاری شده است . و این گیاه از طریق گلهای رنگارنگ خود با تعطیلات همراه شد شکوفه های کاکتوس کریسمس بسته به نوع مختلف از سفید تا بنفش متغیر است.

انواع کاکتوس کریسمس

شش گونه از این کاکتوس وجود دارد که به دو دسته Truncata و Buckleyi تقسیم می شوند.

 • کائوتسکی
 • میکروسفاریکا
 • Opuntioides
 • اورسیچیانا
 • روزلیانا
 • سه کاکتوس معروف برای تعطیلات وقتی شکوفا می شوند نامگذاری می شوند: شکرگذاری ، کریسمس و عید پاک.

مراقبت از کاکتوس کریسمس

مراقبت مناسب از کاکتوس کریسمس شما ممکن است کمی متفاوت از انتظار شما از کاکتوس کویری معمولی باشد ، زیرا این گیاه یک گیاه جنگل بارانی استوایی است. با این حال ، تنبل ترین باغبانان نیز از این سبزی آسان ناراحت نخواهند شد. در مورد نحوه مراقبت از کاکتوس کریسمس خود به اطلاعات زیر توجه داشته باشید.

مطالب پربازدید

درجه حرارت

این گیاه می تواند در درجه های 35 تا 100 درجه زندگی کند اما سالم ترین دامنه آن بین 65 تا 80 درجه است. اگر دمای خارج از حد مجاز رسید ، کمی در داخل خانه زیبایی ایجاد کنید.

نور خفیف

کاکتوس کریسمس برخلاف پسر عموهای کویری خود ، زیاد علاقه به نور مستقیم خورشید ندارد . نور روشن و غیر مستقیم برای بهترین گلدهی خوب عمل می کند ، اگرچه مقدار کمی نور را نیز تحمل می کند.

کاکتوس کریسمس سفید ، کاکتوس کریسمس نگهداری

آب

اکثر ما معتقدیم که آلوئه ورا در برابر خشکی مقاوم است که لزوماً در مورد این گونه خاص وجود ندارد . اگرچه مقدار کمی رطوبت را در برگهای خود ذخیره می کند ، اما بهتر است وقتی خشک می شود که اولین اینچ سطح خاک خشک شود.

این به معنای عدم پایبندی به یک برنامه منظم آبیاری است . به دلیل تفاوت در رطوبت و دما ، اما مرتباً خشک بودن خاک را بررسی کنید . باغبانان مشغول از داشتن گیاهی خوشحال می شوند که نیازی به دائمی آب پاشی آن نیست!

مطالب پربازدید

خاک

شما می توانید خاک کاکتوس کریسمس خود را با استفاده از 1 قسمت شن و ماسه و 2 قسمت خاک گلدان درست کنید ، یا می توانید مخلوط هایی را تهیه کنید که مخصوص ساکولنت ها طراحی شده اند. البته به شرطی که خوب تخلیه شود ، داشتن یک آلوئه ورا شاد زیاد نیاز ندارد.

کود

یک برنامه لقاح 20-20-20 با کیفیت بالا در سال دو تا چهار بار تمام آنچه برای تغذیه این نوزادان نیاز دارید. وقتی الگوی شکوفائی گیاه خود را می دانید ، یک ماه قبل از ظهور جوانه ها ، از کمپوست صرف نظر کنید.

هرس

هرس بعد از ریزش گل باعث تشویق شاخه های ساقه می شود. نگران نباشید ، برخی از بخشها را با یک تیغه تیز بردارید . با آن بیت های خرد شده چه می کنید؟ بعد از آن به آن می رسم.

تکثیر

تبلیغ کاکتوس کریسمس بسیار آسان است. در هنگام هرس ، می توانید قلمه ها را با قرار دادن آنها در ورمیکولیت مرطوب تکثیر کنید تا در گیاهان جدید ریشه دواند. (ببینید؟ من شما را بیش از حد صبر نکردم ، مگر نه؟).

شرایط شکوفه زدن

اگر می خواهید زمان شکوفا شدن کاکتوس کریسمس خود کنترل بیشتری داشته باشید . اطمینان حاصل کنید که به مقدار نور و دمایی که منطقه شما در معرض آن قرار دارد ، توجه زیادی داشته باشید . کوتاه شدن میزان نور در طول روز (ایجاد حدود 12 تا 14 ساعت تاریکی کامل) و کاهش دما تا حدود 50 درجه در شب ، همراه با کاهش آبیاری ، شرایط ایده آل برای گلدهی را شبیه سازی می کند .

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

کاکتوس کریسمس خرید ، کاکتوس کریسمس قیمت

چالش ها و مسائل

مانند هر گیاه دیگر ، این آلوئه ورا نیز می تواند گاه گاهی دچار مشکل شود. در اینجا نحوه برخورد با برخی از موضوعات رایج آورده شده است.

برگهای لنگ یا پژمرده

عادات آبیاری ممکن است دلیل این مشکل باشد . آبیاری زیاد یا خیلی کم ممکن است باعث پیچ خوردگی برگ شود . از آنجا که کاکتوس کریسمس بومی جنگل های گرمسیری هستند ، ترجیح می دهند رطوبت را از هوا بگیرند تا ریشه ها . ریشه های مرطوب باعث ایجاد آبدار شاد در این مورد می شود. از نظر زهکشی بررسی کنید.

راه حل دیگر ممکن است شامل ترازبندی مجدد آن در یک ظرف کمی بزرگتر یا حتی دسته ای جدید از خاک باشد. دیوانه نشوید و گیاه را از ظرفی به اندازه آپارتمان به ظرفی به اندازه قصر منتقل کنید . اگرچه ممکن است بخواهید هزاران متر مربع را برای تکان دادن انگشتان پایتان جابجا کنید ، اما آنها فضای تنگ زندگی را ترجیح می دهند.

آفات

اگر پیشنهادهای فوق به مشکلات پژمردگی کمک نکند ، ممکن است یک آفت یا بیماری درگیر شود . این موارد را بررسی کنید و ببینید آیا با پرونده شما مطابقت دارند یا نه.

 • کنه های تارعنکبوتی – آیا روی برگ های گیاه محبوب خود مقداری تار و پود می بینید؟ ممكن است كنه عنكبوت مقصر باشد. کمی صابون حشره کش امتحان کنید . و تا آنجا که ممکن است از کارهای خانه متنفر باشید ، حتما غبارروبی گیاهان خود را در فضای بسته ادامه ندهید. کنه های عنکبوتی عاشق مکان های غبارآلود هستند.
 • پشه های قارچی – اینها ممکن است در واقع بیشتر از کاکتوس کریسمس شما را آزار دهند. با این حال ، آنها می توانند به تعداد زیادی آسیب برسانند. صابون حشره کش متحد خود را درست کنید و از خاک مرطوب خودداری کنید . شاید لازم باشد از ابتدا شروع کنید و درون یک مخلوط تازه و یک کاسه تمیز قرار دهید.
 • مقیاس – اگر روی برگها ماده مومی ببینید ، احتمالاً حالت پوسته پوستی دارید . اگر این نارگیل های کوچک آبغوره را گرفتید . می توانید خراشیده شوید یا اینکه می توانید از آنها استفاده کنید . حدس می زنید؟ یک پیمانه صابون حشره کش .

کاکتوس کریسمسی ، کاکتوس کریسمس تکثیر

بیماریها

 • پوسیدگی ریشه Pythium و Phytophthora – این انگلها باعث پژمردگی و مرگ گیاه می شوند. انتخاب مخلوط گلدان پاستوریزه و دور ریختن سایر گیاهان آلوده به شما كم می كند تا احتمال خفگی در تعطیلات از هدایای سبز شما كم شود.
 • Botrytis Blight – متأسفانه به همان اندازه که کاکتوس کریسمس آبدار و شیرین کمی رطوبت را ارزیابی می کنند . این قارچ ها نیز همین کار را دارند . ممکن است گلهای مرده را مشاهده کنید که روی آنها رویشی خاکستری دارد . کمی قارچ کش بزنید و میزان رطوبت را از طریق سطح تهویه و دما کنترل کنید.
 • Impatiens Necrotic Spot Virus – قسمت دشوار این ویروس این است که گیاهان شما ممکن است ناقل و بدون هیچ گونه علائمی باشد . که یک دشمن بسیار ناامید کننده است. اگر شک دارید که گیاهان شما علائم عجیبی از عفونت نشان می دهند ، بهتر است آنها را دور بریزید . اطمینان حاصل کنید که تعداد اختلالات را نیز کنترل کنید.
 • پوسیدگی ساقه پایه – درست همانطور که به نظر می رسد ، یک لکه قهوه ای روی خط خاک مشاهده خواهید کرد . نشانه ای از بافت مرده است . از آلوده شدن گیاهان در آن منطقه خودداری کنید و برای محافظت از کمی قارچ کش استفاده کنید.

پرسش و پاسخ

سوال: من به سختی می توانم کاکتوس کریسمس را در آب ریشه دار کنم. چه مشکلی پیش میاد؟

پاسخ: در حالی که می توانید بسیاری از گیاهان را در آب ریشه کن کنید ، این اغلب توصیه نمی شود . کاکتوس کریسمس کاکتوسی است که ریشه داشتن آن در مخلوط ورمیکولیت مرطوب یا آلوئه ورا ترجیح داده می شود. از این طریق میزان موفقیت شما بسیار بالاتر خواهد بود.

در مورد نظرات خود داستان های خود را درباره این گیاه شگفت آور بگویید ، اگر آنها به دنبال انواع جدیدی برای افزودن به گلخانه خود هستند این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و هر سوالی که شما را در شب بیدار نگه می دارد برای من بگویید. تشکر از بازدید شما!

 

بسیاری از افراد با شنیدن کلمه کاکتوس به فکر همان کاکتوس می افتند که دارای تیغه های بسیار تیز است اما کاکتوس کریسمس اینگونه نیست. کاکتوس کریسمس با کاکتوس های دیگر فرق دارد و بخشی از گیاهان هوازی است که اپی فیت نیز نامیده می شود و از یک کلمه یونانی گرفته شده است.

این گیاه رطوبت و مواد مغذی هوا و باران را دریافت می کند و می تواند به خوبی با گیاهان دیگر رشد کند کاکتوس کریسمس در درختان ریشه می زند و از درخت به عنوان مواد مغذی استفاده می کند.

کاکتوس

کاکتوس 2

 

کریسمس

 

کاکتوس 6

کاکتوس

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا