مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
کامپیوتر و اینترنت

۱۸ ایده‌ برای افزایش فالوور شبکه اجتماعی

مطالب پربازدید
هشتکآموزش های ویدیویی (to how ) محتوایی ارزشمند و قابل توجه را در اختیار کاربر می گذارند. شما با این ویدیوها انواع کارها را به مراحلی ساده تقسیم می کنید و موارد مختلف را به صورت کاربردی آموزش می دهید. راهنمایی تصویری بهترین نوع آموزش است و این ویدیوها قطعا توسط طرفداران برند دنبال می شوند.

 مدیریت شبکه های اجتماعی کسب وکار و انجام بهترین استراتژیها برای افزایش فالور در این رسانه ها، یکی از وظایف کلیدی بخش بازاریابی است. اکثر فعالان این حوزه و مسئولان شرکتها در بخش شبکه های اجتماعی، با چالش کمبود ایده برای انتشار محتوای جذاب مواجه هستند.

مخاطبان برندها همیشه منتظر انتشار محتوای باکیفیت از طرف آنها هستند. به همین دلیل پس از مدتی چالش اصلی پیدا کردن ایده ها و موضوعاتی است که عالوه بر جذاب بودن، کیفیت لازم برای جذب مخاطبان را نیز داشته باشد.

در ادامهی این مطلب، به معرفی ایده هایی برای انتشار محتوا درشبکه های اجتماعی پرداخته ایم. این ایده ها در عین سادگی، درگیری مخاطب را نیز با برند شما افزایش خواهد داد و بدین ترتیب، فالورها و در نهایت مشتریهای بیشتری به سمت شما سرازیر خواهند شد.

1.انتشار محتوای تولیدشده توسط طرفداران و فالوورها

وقتی برند شما محتوای تولیدشده توسط دیگران (خصوصا فالورها و طرفدران) را منتشر می کند، چشم اندازی جدید از خود نشان می دهد. درنتیجه ارتباط عمیق تری با مشتریان نیز شکل میگیرد. به علاوه، مشتریان به محتوای تولید شده توسط مردم عادی بیش از محتوای منتشر شده توسط خود برندها اعتماد میکنند. تحقیقات نشان میدهد ۷۶ درصد مردم، به محتوای افراد عادی و ۱۰۰ درصد آنها به پیشنهاد خرید از طرف مصرف کنندگان دیگر اعتماد میکنند.

مطالب پربازدید

 

محتوای تولیدشده توسط کاربران به مخاطب نشان میدهد که نه تنها شما، بلکه دیگران نیز نظری عالی نسبت به برندتان دارند. به عنوان مثال یک برند تولیدکننده ی لوازم و دکوراسیون داخلی، عکس ارسال شده توسط یکی از مشتریان را منتشر کرده است. آنها در پست خود، نحوه ی چینش مناسب لوازم را نیز توضیح داده اند.

2.جشنواره، هدیه و جایزه

همه ی مردم از هدیه و محصولات رایگان استقبال میکنند. با برگزاری جشنواره هایی برای اهدای جایزه به مخاطبان، هم آنها را بیش از پیش خوشحال و درگیر میکنید و هم فالورهای جدیدی برای خود جذب خواهید کرد. آمارها نشان میدهد اکانت های اجراکننده ی جشنواره و برنامه ی اهدای جایزه، ۷۰ درصد سریعتر از بقیه رشد میکنند.

 

انواع جشنواره ها را می توان برای درگیر کردن بیشتر مخاطب برگزار کرد. به عنوان مثال مسابقه ی انتشار تصویر از محصوالت و تبلیغ برای شرکت، راهکاری است که هم مخاطب را درگیر می کند و هم محتوای تولیدشده توسط آنها را افزایش میدهد.

مطالب پربازدید

3.تگ کردن دوستان

کاربران عموما در شبکه ها و در بخش نظرات پست های جذاب، حساب کاربری دوستانشان را تگ میکنند تا آنها نیز با مطلع شدن از این تگ، پست مورد نظر را مشاهده کنند. شما هم میتوانید محتوایی جذاب تولید کنید و از مخاطبان بخواهید دوستان خود را در بخش نظرات تگ(منشن) کنند.

 

عموما پستهای خنده دار، مرتبط با موضوعات روز و محتوای مروبط به ارتباطات مردم، پتانسیل تگ شدن بالایی در بخش نظرات دارند.

4.انتشار عکس و ویدیو از پشت صحنه شرکت

یکی از ایده های جذاب و صمیمی بازاریابی شبکه های اجتماعی، پست کردن عکس و ویدیو از فعالیتهای کارمندان و مدیران در شرکت است. این محتوا نشان میدهد که در پشت صحنه ی محصولات و خدمات شما، افرادی به سختی در حال تلاش هستند تا بهترین محصولات عرضه شود. مخاطبان با دیدن این محتوا ارتباطی صمیمانه تر برقرار می کنند.

 

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

به عنوان مثالی از این نوع محتوا، می توان مراحل اسباب کشی، توسعه ی محصول جدید، تغییرات دکوراسیون دفتر یا حتی پخش زندهای از محیط کار کارمندان را معرفی کرد.

5.استفاده از قابلیت Reaction فیسبوک

اگرچه استفاده از فیسبوک مدتی است که در بین کسب وکارهای ایرانی کاهش یافته است، اما این شبکه ی اجتماعی هنوز به فرمانروایی خود ادامه میدهد و اعضای فعالی هنوز در آن وجود دارند. یکی از قابلیت های جذاب و جدید فیسبوک، قابلیت اظهار نظر با شکلک های متعدد در کنار دکمه ی لایک است. این چند شکلک، حالتهای مختلف کاربر را نشان داده و احساسات او را بهتر نمایان میکنند.

با کمی فعالیت در فیسبوک و توجه به بازخوردهای کاربران در مورد پست ها، می توانید احساسات عمومی را در مورد محتوای گوناگون خود متوجه شوید. به عنوان مثال اگر محتوایی بیش از دیگران شکلک عصبانی دریافت می کند، باید در انتشار نمونه های دیگر از آن دقت کنید.

6.استفاده از شکلکها در شبکه های اجتماعی

استفاده از شکلک های یا ایموجی ها بهترین راهکار برای ارتباط نزدیک با کاربران و همچنین تزریق کمی حس شوخ طبعی در برند است. سرویس هوت سوت در یک بررسی به این نتیجه رسیده که استفاده از شکلک در توییتر موجب افزایش جلب توجه به میزان ۴.۲۵ درصد می شود. این آمار در فیس بوک به ۵۷ درصد میرسد. البته قطعا آشنایی با معانی انواع شکلک ها و استفاده ی مناسب از آنها، پیش نیاز مدیریت صحیح شبکه های اجتماعی است. فراموش نکنید که این علامت ها زبان امروز جهان هستند و استفاده ی نادرست از آنها عواقب زیادی دارد.

 

7.انتشار ویدیوهای آموزشی

ویدیو راهکاری عالی برای اشتراکگذاری محتوا با کاربران است. آموزش های ویدیویی (to how ) محتوایی ارزشمند و قابل توجه را در اختیار کاربر می گذارند. شما با این ویدیوها انواع کارها را به مراحلی ساده تقسیم می کنید و موارد مختلف را به صورت کاربردی آموزش می دهید. راهنمایی تصویری بهترین نوع آموزش است و این ویدیوها قطعا توسط طرفداران برند دنبال می شوند.

علاوه بر موارد گفته شده، نرخ اشتراک این نوع از محتوا هم بالا است و شانس جذب فالور جدید را افزایش می دهد. در نهایت باید به یاد داشته باشید که ویدیوی خود را در چندین سرویس اشتراک منتشر کنید تا انواع مخاطبان از وجود آن مطلع شوند.

8.رای گیری

استفاده از قابلیت های رای گیری در شبکه های اجتماعی همچون توییتر و فیسبوک، بهترین راهکار برای افزایش درگیری آنها با برند است. به علاوه، استفاده از نتایج این رایگیری ها نیز در اتخاذ تصمیمات استراتژیک بعدی بسیار مفید خواهد بود. به هرحال این درگیری مخاطب هزینه نداشته و زمان زیادی نیز از او طلب نمی کند اما برای برند شما بسیار مفید و باارزش خواهد بود.

 

9.پخش زنده

انتشار ویدیوی زنده در شبکه های اجتماعی متعدد مانند اینستاگرام و فیسبوک و همچنین سرویس های اشتراک ویدیوی ایرانی قابل انجام است. این نوع از محتوا را میتوان جذاب ترین نوع ویدیو برای کاربر دانست. آمارهای جهانی نیز شانس مشاهده ی ویدیوهای زنده را حدود ۳ برابر ویدیوهای ضبط شده می دانند. فراموش نکنید که ما نسل تربیت شده با تلویزیون هستیم و هنوز محتوای زنده برایمان ارزش و جذابیت دارد.

 

برای پخش زنده ویدیو میتوانید از رویدادهای مختلف مانند پرسش و پاسخ، معرفی زنده ی محصول یا یک ویدیوبالگ (ویالگ) ساده استفاده کنید.

10.با برندهای دیگر

اگر فرصت همکاری با برندهای مشابه خود و فعال در صنایع مشترک را دارید، از این فرصت استفاده کرده و حضور خود را در شبکه های اجتماعی افزایش دهید. البته این همکاری نباید رقیب مستقیم شما باشد و همین که مخاطبان مشترکی داشته باشید، کافی است. به عنوان مثال شرکت های فعال در زمینه ی لوازم آرایش و تولیدکنندگان و طراحان دکوراسیون داخلی، می توانند از جامعه ی مخاطبان مشترک یکدیگر استفاده کنند.

11.تغییر شکل محتوا

انتشار محتوای اختصاصی لزوما به معنای ساخت محتوایی منحصربه فرد و تخصصی نیست. با کمی خلاقیت و ایجاد تغییرات جزئی در محتوای قبلی، می توانید شکل و طراحی آن را برای انتشار در شبکه های مختلف تغییر دهید. به عنوان مثال می توانید مطالب وبالگ خود را برای انتشار در شبکه های اجتماعی تغییر دهید یا محتوای ویدیوها را به صورت متن در کانال های دیگر بنویسید.

 

به عنوان مثالی از این راهکار، می توان به ویدیوها یا استوری های کوتاه اینستاگرامی اشاره کرد که کاربر را به محتوای طولانی تر در شبکه های دیگر (مثل یوتیوب) هدایت کند.

12.بازنشر محتوای دیگران در شبکه های اجتماعی

بازنشر محتوای مفید، یعنی خلق ارزش و حضور در بطن اخبار صنعت هیچ قانونی مبنی بر ممنوعیت بازنشر محتوا در شبکه های اجتماعی وجود ندارد. در واقع خود حساب های کاربری مشخص می کنند که محتوایشان بازنشر بشود یا خیر. البته قطعا هیچ برندی نباید محتوای رقبا را در کانال های اجتماعی خود بازنشر کند. به هرحال انتشار مقاله ها و محتوای جذاب از منابع دیگر، ارزش افزوده ای را به مخاطبان ارائه میدهد و به علاوه، نشان می دهد که برند شما فعال است و در متن اخبار روز زندگی می کند.

13.اشاره به موضوعات داغ

یکی از برترین راه ها برای افزایش حضور در نگاه مخاطبان شبکه های اجتماعی، پرداختن به موضوعات داغ (اصطالحا ترند) در این رسانه ها است. شبکه هایی همچون توییتر و فیسبوک امکانات مناسبی برای مشخص کردن موضوعات داغ دارند. همیشه پیگیر این موضوعات باشید و از ترندهای مناسب برای نشان دادن فعالیت خود استفاده کنید.

 

البته اشاره به موضوعات داغ نکات خاص خود را نیز دارد. در وهله ی اول باید موضوع و ترند مورد نظر را بشناسید و از آن اطلاع داشته باشید. سپس باید دلیل ترند شدن آن را هم بدانید. مرحله ی مهمتر، شناخت ارتباط موضوع با برند شما است. در نهایت باید بتوانید محتوا و ارزش جدیدی به موضوع اضافه کرده و اهمیت آن را نزد خود نشان دهید.

فراموش نکنید که نباید برند خود را وارد درگیری های جناحی و سیاسی بکنید. این موارد عموما در لیست ترندهای شبکه های اجتماعی وجود دارند.

14.انتشار نکات کاربردی

حضور در شبکه های اجتماعی تنها به معنای تبلیغ محصولات و خدمات نیست. شما باید چالش ها و مشکالت مشتریان بالقوه ی خود را نیز حل کنید. اشتراک محتوای کاربردی و نیمه آموزشی، راهکاری مناسب برای نشان دادن اهمیت مخاطب در ذهن صاحبان برند است. برندهای بزرگ این نوع از محتوا را در بخشهای مختلف اعم از آموزش کار کردن با محصولات و خدمات و همچنین نکات کاربردی روزانه منتشر می کنند.

15.انتشار محتوای مصاحبه با مشتریان

چه کسی بهتر از مشتریان فعلی می تواند برای محصوالت شما تبلیغ کند؟ ویدیوهای مصاحبه با این افراد و انتشار نظر آنها در مورد محصولات و خدمات شرکت، راهکاری مناسب برای جذب مخاطب و مشتریه ای بیشتر است. حتی می توان این ویدیوها را به صورت زنده پخش کرد.

راهکار دیگر دعوت از مشتریان قبلی برای ساخت ویدیوها به دست خودشان است که ارزش محتوا را بیشتر می کند.

16.رویدادهای پرسش و پاسخ

این رویدادها اخیرا در شبکه های مختلف رواج پیدا کرده اند. برگزاری رویداد پرسش و پاسخ زنده، ارتباط برندها را با مخاطبان افزایش می دهد. مشتریان بالقوه با این رویدادها علاقه بیشتری به برند پیدا می کنند و مدیران نیز بیش از پیش با نگرانی ها و دغدغه های مخاطبان آشنا م یشوند. می توان این رویدادها را با موضوعات مشخص برگزار کرد تا هدف نهایی، خلق ارزش جدید برای مشتری و ارائه ی محتوای مفید به او باشد.

 

17.واگذاری کنترل شبکه ها به متخصصان

این اقدام بیشتر توسط برندهای بسیار بزرگ انجام می شود و به نوعی استفاده از تخصص افراد پیشگام در این صنعت است. روش کار به این صورت است که برای مدتی مشخص، مدیریت یکی از کانال های برند به فردی فعال و شناخته شده در صنعت مورد فعالیت سپرده می شود و او محتوا را به صلاحدید خود در شبکه ها منتشر می کند. این رویکرد علاوه بر نشان دادن ارتباط عمیق برند با اینفلوئنسرهای صنعت مورد فعالیت، برای مخاطبان نیز جذابیت خواهد داشت و از تکراری شدن محتوا در شبکه های اجتماعی جلوگیری می کند.

18.توجه به رویدادهای عمومی و سنتی

انواع رویدادهای سنتی در جوامع مختلف جهان وجود دارند. به عنوان مثال شب یلدا و عید نوروز از رویدادهای پرطرفدار سنتی در ایران هستند. کاربران در زمان این رویدادهای سنتی، محتوای بی شماری را در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند و به نوعی فعالیتشان افزایش خواهد داشت. در نتیجه کاربران بیشتری در دسترس برندها هستند. در نهایت این برند است که باید محتوای اختصاصی خود را با شخصی سازی و طراحی مناسب با آن رویداد، منتشر کرده و از درگیری شدن مخاطبان با محتوا، استفاده کند.

منبع:دانشجویان ایران

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا