وب رایگان برای مقابله با سوء استفاده از اطلاعات شخصی کاربران در راه استتیم برنرزلی (ابداع کننده وب و دانشمند علوم رایانه) می گوید: یک وب رایگان، غیر متمرکز (منبع باز) و بهتر در راه است که برای مقابله با سوءاستفاده های شرکت هایی مثل گوگل، فیسبوک، توییتر و آمازون به میدان می آید که کاربران می توانند با خیال راحت تر و ایمن تر و گسترده تر در حوزه وب به فعالیت های دلخواه بپردازند.

او و یکی از همکارانش به نام میترا آردرون (رئیس بخش غیر تمرکز سازی در (Internet Archive ) خواستار راه اندازی وب رایگان و غیر متمرکز شدن وب (منبع باز) می باشند و هدف خود را از این کار، ارائه رایگان همه محتواهای آنلاین به کاربران عنوان می کنند. طرفداران این پروژه می گویند: وب نباید توسط یک یا چند شرکت منحصر و قبضه شود.

وب رایگان

در این وب رایگان که در راه است و بزودی جهانی خواهد شد، سرورهای آن در واقع در تمام نقاط جهان مستقر هستند و روتر اینترنت هر کاربر نقش یک سرور را دارد. البته برای عملی شدن این پروژه همکاری و مساعدت دولت ها تدارک و آماده سازی ابزارهای تکنولوژی اجتناب ناپذیر است.

کوری داکتورو (روزنامه نگار و فعال حوزه فناوری) معتقد است که، راه های زیادی برای غیر متمرکز کردن اینترنت (منبع باز بودن وب) و جلوگیری از سوء استفاده از اطلاعات شخصی کاربران وجود دارد ولی قانونی برای پشتیبانی حقوقی برای این مورد وجود ندارد. متاسفانه این لایه محافظتی بسیار سخت و بازدارنده که شرکت های مختلف برای خود ساخته اند، مانع از این می شود که تازه واردها و تازه کارها آنگونه که باید و شاید به عرصه وب وارد شوند که یکی از دلایل مهم آن متمرکز بودن اینترنت است.

او می گوید: همین متمرکز بودن وب و مدودیت های سیاسی و حقوقی کارآفرینان و نوآوران این حوزه را بر آن داشته است که در جستجو و ارائه راهکارها و پروژه های عملی برای غیرمتمرکز شدن وب باشند.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here