مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

بروز این نشانه ها در بدنتان، نشاندهنده قند خون بالا است که باید در صدد درمان برآیید

مطالب پربازدید
قند خون بالا علائم بارزی دارد از جمله تشنگی شدید، خستگی بیش از اندازه، تغییر وزن و غیره که نباید بی اهمیت از کنار آنها گذشت.

تصویر 3ممکن است بدون اینکه بدانید قند خونتان بالا باشد و شما علائم آن را به مشکلات دیگری نسبت دهید. باید نسبت به برخی علائم که نشان دهنده بالا بودن قند خون است آگاه‌تر باشید و به موقع نسبت به بررسی سلامتی خود اقدام کنید تا خطرات این بیماری به حداقل برسد.

از نظر پزشکی، زمانی که میزان قند خون از ۱.۱۰ گرم در هر لیتر خون بالاتر برود نگران کننده خواهد بود.

اگر در افرادی که سابقه خانوادگی دیابت و چاقی مفرط در ناحیه شکم هستند، میزان قند خون به ۱.۱۵ گرم در لیتر یا ۱.۲۰ گرم در لیتر برسد باید جدی گرفته شده و بررسی‌های فوری شروع شود، چون بالا رفتن قند خون می‌تواند نشان دهنده مرحله پیش دیابت باشد.

مطالب پربازدید

مرحله پیش دیابت شرایطی است که در آن قند خون بالاتر از حد نرمال است، اما به اندازه‌ای نیست که تشخیص دیابت قطعی شده باشد. به گفته سازمان بهداشت جهانی تشخیص دیابت زمانی تایید شده است که قند خون در دو بار تست در حالت ناشتا بالاتر از ۱.۲۶ گرم در لیتر خون باشد.

علائم قند خون بالا:

خستگی زیاد

اگرچه قند خون بالا در ابتدا معمولا علامتی ندارد، اما خستگی زیاد و خواب آلودگی از نخستین علائم رایج و مشهود این مشکل محسوب می‌شوند.

البته باید گفت که خستگی می‌تواند با علائم دیگری از جمله تپش قلب و تعریق بیش از حد نیز همراه باشد. باید بدانید که خستگی زیاد مختص بیماری قند و بالا بودن قندخون نیست، اما می‌تواند هشدار دهنده این مسئله نیز باشد؛ بنابراین بهتر است آزمایش داده و وضعیت تان را بررسی نمایید.

کاهش وزن ناخواسته

مطالب پربازدید

در حالت کلی این کاهش وزن بین یک تا سه کیلو بوده و گاهی با خستگی زیاد همراه است. اما ممکن است بیماری احساس سلامت جسمی داشته باشد. در هر صورت اگر متوجه کاهش وزن ناخواسته خود شدید و در کنار آن خستگی زیادی احساس می‌کنید به پزشک مراجعه کنید و آزمایش خون بدهید.

احساس تشنگی شدید

عطش و تشنگی شدید معمولا جزو علائم نشان دهنده ابتلا به دیابت است، اما یک علامت دیرهنگام است که اغلب صرفا زمانی بروز می‌کند که قند خون به بالای ۳ گرم در لیتر رسیده باشد. زمانی که قند زیادی در خون وجود دارد، بدن ادرار بیشتری تولید می‌کند تا مازاد قند را دفع کند. این دفع ادرار بیشتر نیز باعث ایجاد تشنگی و عطش می‌شود.

احساس گرسنگی زیاد

احساس گرسنگی زیادی نیز مانند تشنگی شدید جزو علائم نستبا دیرهنگام قند خون بالا می‌باشد. اما این احساس گرسنگی شدید در اثرکاهش غیرعادی قند خون در ناحیه سلولی و مغزی به وجود می‌آید. اگر بدون افزایش فعالیت بدنی تان متوجه احساس گرسنگی شدید خود شده اید وضعیت را جدی‌تر بگیرید.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

عفونت‌های اداری و ژنیتال

عقونت‌های پوستی یا عفونت‌های ادراری یا ژنیتال (دستگاه تناسلی) مانند عفونت بالانیت (التهاب سر آلت تناسلی مرد)، قارچ‌های واژینال یا عفونت مثانه می‌تواند از جمله علائم قند خون بالا و همچنین منشا کشف و تشخیص ابتلای فرد به دیابت باشد.

مشکلات بینایی

بالا بودن قند خون ممکن است با علائمی از جمله درد‌های کمری (هرنی دیسک کرورالژی)، زخم پا، کاهش قدرت بینایی یا حمله قلبی نمایان شود.

پیشگیری و درمان:

قندخون بالا مسئله بی اهمیتی نیست و نباید از آن غفلت شود. در صورتی که علائم قند خون بالا را دارید و یا نسبت به احتمال ابتلا به آن شک دارید ساده‌ترین کار این است که با یک پزشک مشورت کنید. یک آزمایش خون ساده می‌تواند قند خون شما را نشان دهد.

امروزه دستگاه‌های سنجش قند خون به طور رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد و کار کردن با آن‌ها ساده است. اگر میزان قند خون بالاتر از حد طبیعی باشد باید به طور مرتب قند خون چک شود بخصوص اگر فرد سابقه خانوادگی دیابت داشته باشد و از چاقی مفرط شکمی رنج ببرد.

البته توصیه متخصصان این است که هرگز منتظر بروز علائم دیابت نباشید. اگر شما در خانواده تان سابقه بیماری دیابت دارید و خودتان را مستعد ابتلا می‌دانید بهترین کار این است که به طور منظم آزمایش خون داده و قند خون تان را بررسی کنید تا اگر نیاز به اقدامات درمانی داشتید در صدد درمان بر آیید.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا