مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

آنفولانزا و سرماخوردگی ” علائم ونشانه های بیماری آنفولانزا در کودکان و بزرگسالان “

مطالب پربازدید

تفاوت بین سرماخوردگی و آنفولانزا چیست؟

سرماخوردگی و آنفولانزا ممکن است در ابتدا یکسان به نظر برسد. هر دو بیماری تنفسی هستند و می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند. اما ویروس های مختلف باعث این دو بیماری می شوند. علائم شما به شما کمک می کند تفاوت بین آنها را بیان کنید. در این مطلب به بررسی علائم آنفولانزا و سرماخوردگی ، تفاوت بین سرماخوردگی و آنفولانزا ، واکسن آنفولانزا میپردازیم. با ما همراه باشید.

سرماخوردگی و آنفولانزا علائم مشترکی دارند. افراد مبتلا به هر دو بیماری اغلب:

 • آبریزش یا آبریزش بینی
 • عطسه
 • بدن درد
 • خستگی عمومی

به عنوان یک قاعده کلی ، علائم آنفولانزا شدیدتر از علائم سرماخوردگی است.

علائم آنفولانزا

مطالب پربازدید

تفاوت بارز دیگر این دو در جدی بودن آنهاست. سرماخوردگی بندرت باعث ایجاد سایر شرایط یا مشکلات سلامتی می شود. اما آنفولانزا می تواند منجر به عفونت های سینوسی و گوش ، ذات الریه و سپسیس شود.

برای تعیین اینکه علائم شما به دلیل سرماخوردگی یا آنفولانزا وجود دارد ، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما آزمایشاتی را انجام می دهد که می تواند به تعیین علت علائم شما کمک کند.

 

اگر پزشک شما سرماخوردگی را تشخیص دهد ، شما فقط باید علائم ویروس را برای ادامه مسیر خود درمان کنید. این درمان ها می تواند شامل استفاده از داروهای بدون نسخه سرد ، آبرسانی و استراحت زیادی باشد.

مصرف داروهای آنفولانزا در اوایل چرخه ویروس ممکن است به کاهش شدت بیماری کمک کرده و زمان بیمار شدن را کاهش دهد. استراحت و هیدراتاسیون نیز برای مبتلایان به آنفولانزا مفید است. دقیقاً مانند سرماخوردگی ، آنفولانزا فقط زمان می برد تا بتواند از بدن خود عبور کند.

مطالب پربازدید

علائم آنفولانزا چیست؟

در اینجا برخی از علائم شایع آنفولانزا آورده شده است.

تب

آنفولانزا همیشه باعث دمای بالای بدن می شود. این نیز به عنوان تب شناخته می شود. بیشتر تب های مربوط به آنفولانزا از تب کم درجه در حدود 100 درجه فارنهایت (37.8 درجه سانتیگراد) تا 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد) متغیر است.

درمان آنفولانزا

اگرچه آزاردهنده است ، تب کمتری نسبت به بزرگسالان برای کودکان خردسال معمول نیست. اگر مشکوک به آنفولانزا در فرزندتان هستید ، به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است هنگامی که درجه حرارت بالایی دارید ، احساس تب کنید. علائم آن با وجود دمای بالای بدن ، لرز ، تعریق یا سرماخوردگی است. بیشتر تب ها کمتر از یک هفته طول می کشد ، معمولاً حدود سه تا چهار روز.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

سرفه

سرفه خشک و مداوم با آنفولانزا شایع است. سرفه ممکن است بدتر شود ، ناخوشایند و دردناک شود. همچنین ممکن است در این مدت تنگی نفس یا ناراحتی در قفسه سینه را تجربه کنید. سرفه ناشی از آنفولانزا می تواند حدود دو هفته ادامه داشته باشد.

درد عضلانی

درد عضلانی مرتبط با آنفولانزا بیشتر در گردن ، پشت ، بازوها و پاها وجود دارد. آنها اغلب ممکن است شدید باشند و حرکت را حتی هنگام تلاش برای انجام کارهای اساسی دشوار می کند.

سردرد

اولین علامت آنفولانزا ممکن است سردرد شدید باشد. بعضی اوقات علائم چشم ، از جمله حساسیت به نور و صدا ، همراه با سردرد شما هستند.

خستگی

احساس خستگی از علائم غیر قابل توضیح آنفولانزا است. احساس عمومی ناخوشایند بودن می تواند نشانه بسیاری از شرایط باشد. این احساس خستگی و خستگی می تواند به سرعت بروز کرده و غلبه بر آن دشوار باشد.

آنفولانزا واقعیت ها را دریافت کنید

آنفلوانزا یک ویروس خطرناک است که هر ساله بیماری های زیادی ایجاد می کند. برای بیماری جدی ناشی از عفونت لازم نیست جوان باشید یا سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید. افراد سالم می توانند از بیماری آنفولانزا بیمار شده و آن را به دوستان و خانواده منتقل کنند.

در بعضی موارد ، آنفولانزا می تواند کشنده باشد. مرگ و میر ناشی از آنفولانزا بیشتر در افراد 65 سال به بالا دیده می شود ، اما در کودکان و بزرگسالان دیده می شود.

درمان سرماخوردگی

بهترین و مؤثرترین راه برای جلوگیری از آنفولانزا و جلوگیری از شیوع آن ، واکسیناسیون است. واکسن آنفولانزا به عنوان یک تزریق تزریقی در دسترس است. هرچه تعداد بیشتری از افراد در برابر آنفولانزا واکسینه شوند ، آنفلوانزا کمتر خواهد شد. واکسیناسیون همچنین می تواند به کوتاه شدن زمان بیمار بودن کمک کند و باعث کاهش علائم می شود.

واکسن آنفولانزا چگونه کار می کند؟

برای ساخت واکسن ، دانشمندان سویه های ویروس آنفلوانزا را انتخاب می کنند که تحقیقات نشان می دهد در فصل آینده آنفولانزا بیشتر شیوع خواهد داشت. میلیون ها واکسن با این گونه ها تولید و توزیع می شوند.

پس از دریافت واکسن ، بدن شما تولید آنتی بادی در برابر این گونه ویروس را آغاز می کند. این آنتی بادی ها محافظت در برابر ویروس می کنند. اگر دیرتر در معرض ویروس آنفولانزا قرار بگیرید ، می توانید از عفونت جلوگیری کنید.

اگر در معرض فشار متفاوت ویروس باشید ممکن است بیمار شوید. اما علائم از آنجا که واکسیناسیون دریافت کرده اید شدت کمتری خواهد داشت.

چه کسی باید واکسن آنفولانزا را دریافت کند؟

پزشکان توصیه می کنند همه افراد بالای شش ماه واکسن آنفولانزا را دریافت کنند. این امر به ویژه در مورد افراد گروههای پرخطر صحیح است ، مانند:

 • کودکان زیر 5 سال (به ویژه کودکان زیر 2 سال)
 • بزرگسالانی که حداقل 65 سال سن دارند
 • زنان باردار یا حداکثر تا دو هفته پس از زایمان
 • افرادی که شرایط پزشکی مزمن دارند و سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند

اکثر پزشکان همچنین توصیه می کنند که همه افراد تا انتهای ماه اکتبر دچار آنفولانزا شوند. به این ترتیب بدن شما قبل از شروع فصل آنفولانزا زمان لازم برای تولید آنتی بادی های مناسب را دارد. حدود دو هفته طول می کشد تا آنتی بادی ها پس از واکسیناسیون در مقابل آنفولانزا ظاهر شوند.

واکسن آنفولانزا

چه مدت آنفولانزا طول می کشد؟

بیشتر افراد حدود یک هفته از آنفولانزا بهبود می یابند. اما ممکن است چندین روز طول بکشد تا به حالت معمول خود برگردید. بعد از فروپاشی علائم آنفلوآنزا احساس خستگی چند روز غیرمعمول نیست.

مهم است که حداقل تا 24 ساعت تب نکنید (بدون استفاده از داروهای کاهش دهنده تب) در خانه از مدرسه یا محل کار خود دور باشید. اگر آنفولانزا دارید ، روز قبل از بروز علائم مسری هستید و حداکثر پنج تا هفت روز پس از آن.

سرماخوردگی و آنفولانزا

عوارض جانبی واکسن آنفولانزا

بسیاری از افراد از ترس از انقباض بیماری ، هر ساله از اجتناب از واکسن آنفولانزا خبر می دهند. درک این نکته مهم است که واکسن آنفولانزا نمی تواند آنفولانزا را به شما بدهد. شما بیمار نخواهید شد زیرا واکسن دریافت کرده اید. واکسن های آنفولانزا حاوی ویروس آنفلوانزا مرده هستند. این گونه ها به اندازه کافی قوی نیستند که باعث بیماری شوند.

با این وجود ، ممکن است عوارض جانبی ناشی از آنفولانزا را تجربه کنید. این عوارض جانبی غالباً خفیف بوده و فقط برای مدت کوتاهی ادامه می یابد. عوارض جانبی این اپیزود بیشتر از علائم احتمالی عفونت آنفلوآنزا است.

شایع ترین عوارض جانبی واکسن آنفولانزا شامل موارد زیر است:

 • درد در اطراف محل ضربات آنفولانزا
 • تب کم درجه در روزهای بلافاصله پس از تزریق
 • درد و سفتی خفیف

عوارض جانبی اغلب فقط یک یا دو روز طول می کشد. بسیاری از افراد عوارض جانبی را تجربه نخواهند کرد.

در موارد نادر ، برخی از افراد ممکن است واکسیناسیون یک واکنش آلرژیک جدی داشته باشند. اگر قبلاً نسبت به هر واکسن یا دارو واکنشی آلرژیک داشته اید ، با پزشک خود مشورت کنید.

گزینه های درمان آنفولانزا

بیشتر موارد آنفلوانزا به اندازه کافی خفیف است که می توانید بدون تجویز پزشک خود را در خانه درمان کنید.

مهم است که هنگام اولین بار متوجه علائم آنفلوانزا در خانه بمانید و از تماس با دیگران خودداری کنید.

شما هم چنین باید:

 • به مقدار زیاد مایعات بنوشید. این شامل آب ، آبگوشت و نوشیدنی هایی با طعم کم قند است.
 • علائمی مانند سردرد و تب را با داروهای بدون نسخه معالجه کنید.
 • دست های خود را بشویید تا از انتشار ویروس به سایر سطوح یا سایر افراد خانه خود جلوگیری کنید.
 • سرفه خود را بپوشانید و با بافت عطسه کنید. بلافاصله از شر این بافت ها خلاص شوید.
 • اگر علائم بدتر شد ، با پزشک خود تماس بگیرید. آنها ممکن است داروی ضد ویروسی تجویز کنند. هرچه زودتر این دارو را مصرف کنید ، مؤثرتر است. شما باید در طی 48 ساعت از شروع علائم ، درمان را شروع کنید.

اگر در معرض خطر ابتلا به عوارض ناشی از آنفولانزا هستید ، به محض بروز علائم با پزشک خود تماس بگیرید. این گروه های پرخطر شامل موارد زیر است:

 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند
 • زنان باردار یا حداکثر تا دو هفته پس از زایمان
 • افرادی که حداقل 65 سال سن دارند
 • کودکان زیر 5 سال (به ویژه ، افراد زیر 2 سال)
 • افرادی که در مراکز مراقبت مزمن یا آسایشگاه زندگی می کنند
 • مبتلایان به بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی یا ریه
 • افراد بومی آمریکا (هندی آمریکایی یا آلاسکا بومی)

پزشک شما ممکن است فوراً آزمایش ویروس آنفولانزا را انجام دهد. همچنین ممکن است آنها برای جلوگیری از عوارض دارویی ضد ویروسی تجویز کنند.

آنفولانزا و سرماخوردگی

درمان علائم آنفولانزا

سرگرم کننده بودن از بیماری آنفولانزا سرگرم کننده نیست. اما درمان علائم آنفولانزا در دسترس است ، و بسیاری از آنها تسکین زیادی دارند.

در صورت ابتلا به آنفولانزا این روش های درمانی را در ذهن داشته باشید:

مسکن : مسکن هایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن اغلب برای تسکین علائم توصیه می شوند. آنها شامل درد عضلانی ، سردرد و تب هستند.

هشدار دهنده

کودکان و نوجوانان به دلیل بیماری هرگز نباید آسپرین مصرف کنند. این به دلیل خطر ابتلا به یک بیماری نادر اما بالقوه کشنده به نام سندرم ریه است.

مواد ضد احتقان : این نوع داروها می تواند به تسکین احتقان بینی و فشار در سینوس ها و گوش کمک کند. هر نوع ضد احتقان می تواند عوارض جانبی ایجاد کند ، بنابراین حتما برچسب ها را بخوانید تا یکی از موارد مناسب شما را پیدا کند.

نماینده این نوع دارو به شل شدن ترشحات غلیظ سینوس که باعث می شود سر شما مسدود شده و باعث سرفه می شود ، کمک می کند.

سرکوب کننده های سرفه : سرفه علائم شایع آنفولانزا است و برخی از داروها می توانند به تسکین آن کمک کنند. اگر نمی خواهید دارو بخورید ، برخی از قطره های سرفه از عسل و لیمو برای تسکین گلو و سرفه استفاده می کنند.

مواظب باشید که داروها را مخلوط نکنید. استفاده از داروهای غیرضروری می تواند باعث ایجاد آشفتگی شود

عوارض جانبی تد : بهتر است از داروهایی استفاده کنید که به علائم شما مربوط می شود.

در ضمن استراحت زیادی داشته باشید : بدن شما به سختی با ویروس آنفولانزا می جنگد ، بنابراین باید زمان زیادی را به آن اختصاص دهید.

همچنین باید مایعات زیادی بنوشید :  آب ، آب میوه ، نوشیدنی های ورزشی و سوپ ها می توانند به شما در آبرسانی کمک کنند. مایعات گرم مانند سوپ و چای مزایای دیگری در تسکین درد از گلو درد دارند.

اگر فکر می کنید به آنفولانزای معده مبتلا هستید ، این روش های درمانی را مشاهده کنید.

علائم آنفلوانزا در بزرگسالان

تب مرتبط با آنفلوانزا در بزرگسالان ظاهر می شود و می تواند شدید باشد. برای بسیاری از بزرگسالان ، تب شدید ناگهانی اولین علامت ابتلا به آنفولانزا است.

بزرگسالان به ندرت دچار تب می شوند مگر اینکه عفونت جدی داشته باشند. ویروس آنفلوانزا باعث افزایش ناگهانی دما بیشتر از 100 درجه فارنهایت (37.8 درجه سانتیگراد) می شود.

سایر عفونت های ویروسی ، مانند سرماخوردگی ، ممکن است باعث تب کم درجه شود.

تسکین آنفولانزا

علاوه بر این ، کودکان و بزرگسالان بسیاری از علائم مشابه را دارند. برخی از افراد ممکن است یک یا چند علامت نسبت به دیگری داشته باشند. عفونت آنفولانزا برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

دوره جوجه کشی برای آنفولانزا چیست؟

دوره کمون معمول برای آنفلوانزا یک تا چهار روز است. جوجه کشی به دوره ای گفته می شود که ویروس در بدن شما باشد و در حال پیشرفت است. در این مدت ، ویروس ممکن است علائمی را نشان ندهد. این بدان معنا نیست که شما مسری نیستید. بسیاری از افراد روز قبل از بروز علائم قادر به انتقال ویروس به دیگران هستند.

میلیون ها قطره کوچک که هنگام عطسه ، سرفه یا گفتگو تولید می شوند ، ویروس آنفلوانزا را گسترش می دهند. این قطره ها از طریق بینی ، دهان یا چشم ها وارد بدن شما می شوند. همچنین می توانید با لمس یک سطح با ویروس روی آن و سپس لمس کردن بینی ، دهان یا چشم خود آنفولانزا را بگیرید.

آیا به اصطلاح “آنفولانزای 24 ساعته” وجود دارد؟

“آنفولانزای 24 ساعته” یک عفونت شایع است که علی رغم به اشتراک گذاری نام ، هیچ ارتباطی با آنفولانزا ندارد. آنفولانزای 24 ساعته توسط یک ویروس به نام نورو ویروس ایجاد می شود.

علائم عفونت نورو ویروس شامل موارد زیر است:

 • اسهال
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • گرفتگی معده

این علائم در دستگاه گوارش بروز می کند. به همین دلیل است که به آنفلوانزای 24 ساعته گاهی اوقات “آنفلوانزای معده” گفته می شود. اگرچه به آن “آنفولانزای 24 ساعته” گفته می شود ، اما ممکن است تا سه روز بیمار شوید.

علائم آنفولانزا بیش از 24 ساعت متفاوت است. آنفولانزا یک بیماری تنفسی است. علائم تنفسی آنفولانزا شامل موارد زیر است:

 • سرفه
 • سردرد
 • تب
 • آبریزش بینی
 • بدن درد

برخی از مبتلایان به آنفلوانزا ممکن است هنگام بیماری ، حالت تهوع و استفراغ را تجربه کنند. اما این علائم در بزرگسالان شایع نیست.

آیا آنفولانزا مسری است؟

اگر آنفولانزا دارید ، مسری هستید. بسیاری از افراد مسری هستند و می توانند ویروس را در اوایل روز قبل از بروز علائم گسترش دهند. به عبارت دیگر ، شما ممکن است ویروس را به اشتراک بگذارید حتی قبل از اینکه متوجه شوید بیمار هستید.

علائم آنفولانزا

ممکن است پنج تا هفت روز پس از بروز علائم هنوز مسری باشید. كودكان خردسال بعد از ظهور علائم ، بیش از هفت روز مسری هستند. افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند نیز ممکن است علائم ویروس را برای مدت طولانی تری تجربه کنند.

اگر آنفولانزا دارید ، در خانه بمانید. بخشی از کار خود را انجام دهید تا از انتقال ویروس به افراد دیگر جلوگیری کند. در صورت تشخیص ، به هرکسی که روز قبل از شروع علائم با او در تماس بوده اید ، هشدار دهید.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا