مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

ام اس و کرونا ” عوامل خطر در افراد مبتلا به ام اس ” ویروس کرونا

مطالب پربازدید

دسته ای بیماری ها وجود دارند که مغز و نخاع را در گیر کرده و باعث آسیب به این دو عضو از بدن می شوند. ام اس جزئی از این بیماری ها است که به اعصاب نخاع حمله می کند و به تدریج آن ها را از بین می برد این بیماری جزو ناتوان کننده ترین بیماری هاست و امروزه در بیشتر جوامع افزایش یافته است و زنان نسبت به مردان بیشتر دچار این بیماری مهلک می شود. در این مقاله در سایت فارسی کلاب قصد داریم ، امروزه با توجه به شیوع کرونا این نگرانی برای بیشتر افراد مبتلا به ام اس پیش می آید که چگونه افراد مبتلا به ام اس از خود نسبت به کرونا مراقبت کنند و پیشگیری از ابتلا به کرونا در این افراد اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا کرونا برای بیماران مبتلا به ام اس خطرناک است‌.

ام اس و کرونا

ام اس بیماریی است که در آن میلینی که باعث افزایش سرعت انتقال سیگنال های عصبی در آکسون ها می شود توسط سیستم ایمنی بدن مورد حمله قرار می گیرد بنابراین ام اس یک بیماری خود ایمنی است که در اثر حمله دستگاه ایمنی بدن به میلین های رشته عصبی این بافت محافظتی اطراف رشته های عصبی از بین می روند در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدن شروع حمله به مغز و نخاع می کنند که باعث ایجاد مشکلات ارتباطی بین مغز و بقیه بدن می شود در نهایت این بیماری اعصاب را از بین می برد‌.

ام اس و ویروس کرونا چیست

علائم و نشانه های بیماری ام اس

علائم و نشانه های هر فرد با فرد دیگری متفاوت است و بستگی به محل آسیب عصبی علائم فرق می کند اما از عمده علائم عمومی آن ها می توان به کاهش حافظه، ناتوانی در تمرکز، اختلالات جنسی، سرگیجه، عدم تعادل در کنترل حرکات، دوبینی، مور مور شدن انگشتان، ضعف و گرفتگی عضلات، اختلال در کنترل ادرار و مدفوع، بی حالی و افسردگی را نام برد.

مطالب پربازدید

علائم بیماری ام اس و کرونا

عوامل خطر در افراد مبتلا به ام اس

  • سن: ام اس اکثرا در افراد بین۱۵تا۶۰ ساله رخ می دهد.
  • جنسیت: زنان بیشتر از مردان به ام اس مبتلا می شوند و شاید به دلیل تحمل استرس های بیشتر این اتفاق برای آنان می افتد.
  • عفونت ها و ویروس ها: از جمله ویروس هایی که خطر ابتلا به ام اس را افزایش داده می توان به کرونا ویروس، ویروس اپشتاین بار اشاره کرد. کرونا ویروس جدیدی است که سلامت افراد مبتلا به ام اس را به خطر می اندازد.

علت بیماری ام اس و کرونا

درمان بیماری ام اس

راه درمانی که برای افراد مبتلا به ام اس تجویز می شود داروهایی است که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند تا سیستم ایمنی به طور دائم سلول های بدن را مورد ابتلا قرار ندهد بنابراین با ضعیف شدن بدن راه ورود عفونت ها و ویروس ها به خصوص کرونا ویروس به بدن افزایش می یابد و سلامتی فرد را تهدید می کند لذا رعایت بهداشت و پیشگیری از ابتلا به کرونا در افراد اهمیت ویژه ای می یابد.

ام اس و کرونا

مراقبت های مبتلایان ام اس در برابر کرونا

بیماری کرونا نوعی بیماری ویروسی است و احتمال عفونت های ویروسی در مبتلایان به ام اس از سایر افراد بیشتر است. افراد مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس قشر آسیب پذیر جامعه در مواجهه با کرونا هستند لذا رعایت پروتکل های بهداشتی  و ماندن در خانه برای این بیماران بسیار اهمیت دارد از جمله مراقبت های افراد مبتلا به ام اس در برابر کرونا می توان به شستشو مکرر دست ها با آب و صابون، استفاده از ماسک برای حضور در جامعه، کاهش استفاده از حمل و نقل عمومی، رعایت فاصله دو متری با دیگر افراد، عدم خوردن غذا در کافه و رستوران های بین شهری، عدم حضور در مراسم های عزا و عروسی، حضور نیافتن در باشگاه را نام برد.

مطالب پربازدید

تشخیص بیماری ام اس و کرونا

کرونا برای بیماران مبتلا به ام اس خطرناک است

امروزه با توجه به شیوع بیماری خطرناک کرونا درگیر کردن افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند احتمال مرگ و میر در افراد دارای بیماری زمینه ای مانند ام اس افزایش یافته است اما اطلاعات دقیقی از میزان افراد کشته شده با کرونا که مبتلا به ام اس بودند در دسترس نیست لازم به ذکر است که افراد مبتلا به ام اس در مواجهه با بیماری کرونا مصرف داروهای خود را قطع نکنند زیرا قطع دارو سبب تشدید بیماری می شود و احتمال اینکه فرد در بیمارستان بستری شود بیشتر است و بستری در بیمارستان ممکن است سبب ابتلای فرد مبتلا به کرونا شود.

شما می توانید با دکتر خود صحبت کنید و از او بخواهید که داروهایی را برای شما تجویز کند که سیستم ایمنی بدن را تضعیف نکند و راه ورود ویروس ها و عفونت ها و قارچ را با تجویز دارویی مناسب ببندد و مسدود کند.

عواقب بیماری ام اس و کرونا

پیشگیری از ابتلا به کرونا

برای پیشگیری از ابتلا به کرونا از بیماران دارای نقص زمینه ای خواسته شده که از منازل خارج نشوند و داروهای خود را به وسیله انجمن و خانواده های خود پیگیری کنند و همچنین به بیمارانی که برای انجام کارهای توانبخشی، کار درمانی، آب درمانی، به مراکز توان بخشی مراجعه می کردند اعلام شد که در این مراکز حضور نیابند تا میزان ابتلا به ویروس کرونا در میان این بیماران کاهش پیدا کند‌.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

امیدواریم با ارائه این مطلب گام کوچکی در بهبودی شما عزیزان برداشته باشیم و مطالب مفیدی را برای شما به اشتراک گذاشته باشیم‌.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا