مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

علائم و نشانه های ام اس رو بهتر بشناسید و پیشگیری کنید

مطالب پربازدید

علائم بیماری ام اس

 

در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدن به بافت های خودش حمله می کند. ام اس یا همان مولتیپل اسکلروز بیماری است که بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد. همانطور که گفته شد  بیماری ام اس مختص اعصاب مرکزی می باشد و در مغز پلاکها و لکه های سفیدی را ایجاد می کند. این پلاکها باعث سفت شدن غلافهای سلول های عصبی مغز می شوند و به همین علت  علائم و نشانه های ام اس سفت شدن باعث جلوگیری از انتشار جریان الکتروشیمیایی رشته های عصبی می شود و در حرکات نیز اختلالتی را ایجاد می نماید در نهایت فرمانی که مغز صادر می کند به راحتی به ماهیچه ها نمی رسد و فرد نمی تواند  به خوبی حرکت کند و این یکی از  می باشد.

علائم بیماری ام اس

با دانستن علائم و نشانه های ام اس می توان به سرعت به فکر درمان و پیشگیری بود. شاید برایتان جالب باشد که بدانیدچیست؟ بیماری ام اس یا ریشه در عوامل ژنتیکی دارد و یا  با حرص و جوش خوردن بسیار زیاد ایجاد می شود و گریبان گیر افرادی است که بسیار حساس و زود رنج می باشند.  می توان به  ضعف حافظه، تاری و… اشاره نمود. با ما همراه باشید تا در ادامه شما را با  درمان ام اس بیشتر آشنا کنیم.

مطالب پربازدید

علائم و نشانه های بیماری ام اس چیست؟

شاید برایتان سوال پیش بیاید که علائم  ام اس چیست. در پاسخ به شما باید بگوییم که  بیماری  اولیه ی این بیماری ممکن است خفیف، دائمی و یا شدید باشد.  ناشی از فروپاشی ارتباط بین اعصاب و مغز می باشد به همین دلیل درمان قطعی آن هنوز شناخته نشده است اما داروهای  جایگزین بسیاری جهت بهبود  بیماری ام اس  وجود دارند که عبارتند از: گلاتیرامر، زعفران، کلسیم و…  .

علائم اولیه ی این بیماری عبارت است از:

1- کاهش و ضعف حافظه: یکی از علائم و نشانه های ام اس ناتوانی در تمرکز، ضعف حافظه، مشکلات زبانی و صحبت کردن می باشد. به عبارتی فرد دچار فراموشی خفیف می شود و فورا و دائما مسائل را فراموش می نماید.

2- سرگیجه: یکی دیگر ازداشتن سرگیجه و ناتوانی در درست حرکت کردن می باشد. در واقع بهتر است بگوییم  بیماری ام اس باعث عدم تعادل در حرکت می شود.

3- اختلالات جنسی: یکی دیگر از شایع ترین  اختلالات جنسی می باشد.

4- اختلال در کنترل مدفوع و ادرار: تقریبا حدود 80% از افراد مبتلا به بیماری ام اس توانایی کنترل مدفوع خود را ندارند و از این موضوع رنج می برند.

مطالب پربازدید

5- تاری: حمله ی ام اس به سیستم عصبی وتاثیر بر سیستم عصب بینایی باعث تاری دید و دوبینی می شود.

6- مور مور شدن انگشتان: بی حسی و گز گز شدن دست ها ، پا و صورت یکی از می باشد.

7- گرفتگی عضلات: از علائم آزار دهنده ی ام اس می توان به گرفتگی عضلات و ماهیچه ها اشاره نمود.

8- افسردگی و بی حالی. در این دوره فرد احساس تنهایی شدیدی می کند و حتی گاهی فکر می کند کسی اورا درک نمی کند.

9- احساس سنگینی سر بر روی بدن از علائم و نشانه های ام اس .

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

10- هضم سخت غذا و یا دیر هضم شدن غذاها.

11- عدم تحمل آب و هوای سرد .

12- یکی دیگر  درد در هنگام حرکت چشم ها می شود.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا