مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

برای زردی نوزاد چی خوبه ؟ ” درمان زردی ” تغذیه مادر برای زردی نوزاد

مطالب پربازدید

زردی و راه شناخت آن

به علت شایع بودن این بیماری همیشه دو سوال ذهن مادر و اطرافیانش را خیلی درگیر میکند. اولی، برای زردی نوزاد مادر چی خوبه بخوره ؟و دومین سوال اینکه، برای زردی کودک چی خوبه ؟

زردی عارضه ایست شایع که هفتاد درصد نوزادان در بدو تولد به آن دچار میشوند. این بیماری در بیشتر نوزادان خود به خود بعد از چند روز بهبود یافته و درمان میشود .اما در بعضی از نوزادان نیاز به درمان دارویی و فیزیکی دارد.

تغذیه ادر برای زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد دغدغه مادر و پدرانی است که تازه صاحب فرزند شده اند ومعمولا تجربه واطلاعات چندانی در این مورد ندارند.ما در ادامه میخواهیم درمورد این عارضه اطلاعات بیشتری در اختیار شما بگذاریم.

مطالب پربازدید

زردی نوزاد باید چند باشد

زردی چیست ؟

میتوان گفت شایع ترین بیماری اولین روزهای زندگی زردی است که در اکثر موارد خودبه خود ازبین میرود .این بیماری طوریست که در یکی دو روز پس از تولد نوزاد، سفیدی چشم و پوست صورت وسینه او رنگ زرد به خود میگیرد. این علامتها نشانه بارز زردی است که همه افراد عادی متوجه شده و پی به زردی کودک می برند و به دنبال این سوال هستند که برای زردی نوزاد چی خوبه ؟ علت آن این است که کبد هنوز درست وکامل کار نمی کند وبطور کامل بیلی روبین را به صفرا منتقل نمیکند.

برای زردی نوزاد چی خوبه

در نتیجه باعث جمع شدن و بالارفتن سطح بیلی روبین خون وکبد میشود و به صورت زرد شدن پوست نمایان میگردد.این بیماری در بیشتر موارد جای نگرانی ندارد اما بیخیال آن نیز نباید بود چون در بعضی مواقع نیاز به بیمارستان وبستری شدن کودک میشود.

چی بخورم زردی بچم خوب بشه

مطالب پربازدید

راههای شناخت زردی

از همان ابتدا در بیمارستان با خراش پاشنه کودک ازخون او  آزمایش گرفته ودر صورت وجود زردی به والدین اطلاع داده میشود. اگر میزان بیلی روبین کمتر از 5 میلی گرم در دسی لیتر باشد کودک بیمار به حساب نمی آید. اگر بین 5 تا 15 باشد احتیاج به درمان دارد و چنانچه از 15 بیشتر باشد بیشتر مواقع کودک در بیمارستان بستری میشود. اما نکته ای که هست اینه که بیشتر اوقات زردی از روز سوم و چهارم یعنی زمانی که نوزاد در خانه به سر میبرد، نمایان و بیشتر میشود .در این صورت اگر والدین بدانند برای زردی نوزاد چی خوبه ؟ زودتر میتواند برای درمان اقدام کنند و به بهبودی آن کمک کنند.

درمان زردی نوزاد

درمان زردی

  • بهترین راه درمان و پیشگیری شیردهی مداوم است . نباید به اشتباه با زرد شدن کودک شیردهی قطع گردد زیرا شیر مادر تاثیری در بوجود آمدن زردی نوزاد ندارد. مادرانی که بلافاصله بعد از تولد شروع به شیر دهی میکنند موفق تر هستند. خوردن شیر بیشتر باعث دفع و پاکسازی بیشتری میشود. بنابراین بیلی روبین بیشتری از روده دفع میگردد.
  • قطره گیاهی ترنجبین تاثیر زیادی در بهبود نوزادانی دارد که بیلی روبین آنها از 15 کمتر است وبهترین دارو برای درمان زردی نوزادان است .این دارو برای پایین آوردن تب ، یبوست و عفونت زدایی کودکان نیز مفید است. در اکثر مواقع زمان ترخیص نوزاد از بیمارستان این قطره به والدین داده میشود. و یا تهیه آن به والدین به محض اینکه بپرسند برای زردی نوزاد چی خوبه، توصیه میگردد.
  • استفاده از نور درمانی راه دیگری برای درمان زردی است .لامپ های مهتابی معمولی هیچ تاثیری در بهبود بیماری ندارند و میتوانند به چشم نوزاد آسیب بزنند. نور درمانی لامپهای مخصوصی از نور فلورسنت احتیاج دارد که با ارتفاع مناسب (فاصله تا نوزاد 20 تا 40 سانت) و زمان مناسب قابل استفاده اند. باید در زمان استفاده نوزاد لخت باشد اما چشم بند و پوشک داشته باشد.
  • معمولا وقتی عدد بیلی روبین به 12 برسد نور درمانی قطع میشود
  • استفاده از نور آفتاب راه دیگر درمان است بهتر است روزی 5 دقیقه نوزاد را نزدیک پنجره برده و در معرض نور قرار دهید دمای اتاق طوری باشد که نوزاد سرما نخورد.
  • درموارد شدید وبه ندرت  ممکن است نوزاد احتیاج به تعویض خون داشته باشد که با تشخیص پزشک در بیمارستان صورت میگیرد.

برای زردی چی بخوریم

مادر چه چیز بخورد وچه چیز نخورد

برای زردی نوزاد چی خوبه ؟ این سوالیه که از گذشته تا کنون جواب های متنوعی به آن داده میشود . مادر بهتر است در ماه آخر بارداری از ادویه جات کمتر استفاده کند .خوردن داروهای شیمیایی را تا حد امکان کاهش دهد .سبزیجات ومیوه جات را جایگزین خوراکیهای سنگین و با طبع گرم کند.بعد از زایمان نیز غذاهای پرچرب وسنگین را کمتر مصرف کند. از قدیم به مادری که نوزادش زردی دارد خوردن آب انار وآب آلبالوی طبیعی توصیه می کردند. خوردن کاهو ومایعات نیز توصیه میگردد.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا