عمومی

زائران چگونه و کجا دینار عراقی دریافت کنند؟

اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اختصاص ارز عراقی به زائران، چندین مرکز در عراق به این امر اختصاص یافت.

 

دینار عراقی

 

به گزارش ایرنا، روابط عمومی بانک ملی ایران اعلام کرد، زائران اربعین حسینی که مراحل دریافت ویزای خود را از طریق سامانه سماح به آدرس https://samah.haj.ir انجام داده‌اند، می‌توانند نسبت به خرید ارز دینار از طریق پیام رسان بله و دریافت آن در کشور عراق اقدام کنند.
بر اساس این گزارش زائران اربعین حسینی لازم است پس از نصب پیام ‌رسان بله و استفاده از بات (بازوی) dinarpaybot نسبت به انجام فرآیند خرید ارز خود اقدام کنند.

زائران اربعین حسینی پس از تکمیل فرآیند خرید ارز خود در بات مربوطه در پیام‌ رسان یاد شده و پرداخت معادل ریالی در نظر گرفته ‌شده یک شناسه و رسید دریافت می‌کنند که می‌توانند با در دست داشتن این رسید پس از عبور از مبادی ورودی کشور عراق در مرز مهران،‌ شلمچه، چذابه به کارگزاری‌های بانک ملی ایران در این مناطق و شهرهای نجف،‌ کربلا و کاظمین مراجعه کرده و نسبت به دریافت ارز خریداری‌شده (دینار عراق)، اقدام کنند.

برای خرید ارز باید مشخصات دقیق زائر اعم از کد ملی و شماره گذرنامه ثبت شود و ارز خریداری‌شده صرفاً به فرد زائر تحویل داده خواهد شد.
برای تحویل گرفتن ارز ارائه رسید،‌ اصل گذرنامه و حضور شخص زائر ضروری است و هر زائر تنها یک‌بار قادر به خرید ارز از این طریق خواهد بود.

** پرداخت ارز آغاز شد

درهمین راستا با حضور نمایندگانی از بانک ملی ایران در مرز مهران – زرباطیه و چاذبه و سه شهر کاظمین، کربلا و نجف پرداخت ارز عراقی به زائران آغاز شد.
زائرانی که در سامانه نامنویسی کرده اند با مراجعه به دو نقطه مرزی و همچنین مراکز تعیین شده در سه شهر مقدس کربلا، نجف و کاظمین می توانند ارز عراقی خود را به مبلغ ۱۰۰ هزار دینار دریافت کنند.

** مراکز دریافت ارز در عراق

گزارش ایرنا حاکی است چندین مرکز در دو نقطه مرزی و سه شهر مقدس کاظمین، نجف کربلا به تحویل ارز عراقی به زائران اختصاص یافته است و با توجه به تجمع زائران در برخی مراکز، مسئولان درحال افزایش شعبه ها در نقاط مورد نیاز از جمله در سه شهر یاد شده هستند.
در حال حاضر زائران ایرانی در شهر نجف اشرف می توانند به نشانی میدان صدرین، شارع (خیابان) روان، فروشگاه المصطفی، شعبه سیار بانک ملی ایران مراجعه کنند.
شعب دیگری نیز در این شهر درحال راه اندازی است تا زائران با سهولت بیشتری بتوانند ارز مورد نظر خود را دریافت می کنند.
در کربلای معلا نیز صرافی غدیر واقع در خیابان شارع جمهوری، پاساژ کوثر، طبقه دوم با دو شعبه به امر اختصاص یافته است.
دو شعبه دیگر نیز در ساختمان (بنایه) اطبا و دو شعبه دیگر در پل الضریبه شهر کربلا به این امر اختصاص یافته است.
زائران ایرانی در شهر مقدس کاظمین نیز می توانند به نشانی حرم مطهر، باب المراد، هتل جنت الفردوس، جنب هلال احمر شعبه سیار بانک ملی ایران مراجعه کنند.

** سه سئوال شایعه مراجعه کنندگان

گزارش خبرنگاران ایرنا از محل های تحویل ارز عراقی حاکی است بسیاری از مراجعه کنندگان سئوالاتی دارند که می تواند برای سایر زائران نیز مطرح باشد.
توجه به نکات زیر می تواند عمده سئوالات مراجعه کنندگان را پاسخ دهد.
– زائرین فارغ از نام مرکزی که در سامانه برای دریافت ارز قید می کنند، می توانند ارز مورد نظر را در هر یک مراکز تعیین شده فوق در مرز زرباطیه و چذابه و یا شهرهای کربلا، نجف و کاظمین دریافت کنند و الزامی برای مراجعه به مرکز قید شده در سامانه نیست.
– زائرانی که هنوز در سامانه ثبت نام نکرده اند می توانند تا سه روز قبل از اربعین در سامانه نامنویسی و اقدام به دریافت ارز عراقی کنند.
– هر یکی از زائرانی که به هر دلیل نتوانستند و یا نخواستند برای دریافت ارز عراقی در مراکز مورد نظر اقدامی انجام ندهند می توانند پس از بازگشت به ایران، مبلغ واریزی را پس بگیرند و نگرانی از این بابت وجود ندارد.
تصاویر پیوست مراجعه زائران برای دریافت ارز و نیز فرم ثبت نام و نحوه انجام این کار را نشان می دهد.

** حضور میلیونی زائران ایرانی در عراق

گفتنی است از چند روز گذشته با آغاز پیاده روی مردم عراق به سمت کربلا، گذرگاه های مرزی مهران، شیب، شلمچه، صفوان و فرودگاه های نجف و بغداد و بصره نیز سرگرم استقبال از زائران خارجی از جمله ایرانیان شده اند.
زائران ایرانی در کنار دیگر برادران عراقی و غیر عراقی خود بار و کوله ها را بسته و زن و مرد همانند سال های گذشته آماده عزیمت به سمت کربلا شده اند و از چند روز پیش گذرگاه های مرزی ایران با عراق شاهد خیل مشتاقان زیارت امام حسین (ع) است.
سال گذشته از حدود ۱۴ میلیون زائر اربعین حسینی از ملیت های مختلف در عراق، دو میلیون و ۳۵۰ هزار نفر ایرانی بودند.
براساس آخرین آمارها بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر برای عزیمت به زیارت اربعین در سامانه سماح نامنویسی کرده اند.
وزارتخارجه عراق نیز اعلام کرده که تاکنون برای بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در ایران روادید اربعین صادر شده است.
اربعین حسینی امسال براساس تقویم شمسی مصادف با هشتم آبان ماه ۹۷ خواهد بود.
خاورم*۱۰*۳۸۰**

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید