مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
عمومی

شرایط دریافت بیمه بیکاری در سال 98 + مدت زمان پرداخت بیمه بیکاری

مطالب پربازدید
برگزاری آزمون استخدام در سازمان تامین اجتماعیدر جامعه اي كه بيكاري، يكي از پديده هاي جدي اجتماعي و اقتصادي آن محسوب مي شود، جايگاه بيمه بيكاري به شدّت اهمیت دارد.

 

در جامعه اي كه بيكاري، يكي از پديده هاي جدي اجتماعي و اقتصادي آن محسوب مي شود، جايگاه بيمه بيكاري به شدّت اهمیت دارد. در ادامه به شرایط دریافت بیمه بیکاری و مسائل مربوط به آن می پردازیم.

در وضعیت فعلی در برخورد با مسأله بیمه بیکاری آنان به چند گروه تقسیم می‌شوند.

مشمولین دریافت بیمه بیکاری

– کارگرانی که در نهاد‌های دولتی و عمومی کار می‌کنند و با شرکتی قرارداد بسته اند و بیمه نیز هستند.
– کارگرانی که در بخش خصوصی کار می‌کنند و بیمه هستند.
– کارگرانی که قرارداد پیمانی (شبه رسمی) با نهاد‌های دولتی بسته اند و بیمه هستند.
– کارگرانی که در بعضی از کارخانجات یا واحد‌های صنعتی دارای قرارداد دائم هستند.
– کارگرانی که چه در بخش دولتی و چه خصوصی دارای قرارداد فصلی، کار معین یا موقت می‌باشند.

مطالب پربازدید
در هر پنج شکل مذکور ممکن است بیمه بیکاری آنان به سازمان تأمین اجتماعی توسط کارفرمایان پرداخته شده یا نشده باشد. به همین لحاظ به رغم بهره مندی از خدمات بیمه درمانی در طول خدمت، در صورت بیکاری جایگاه آنان ارتباط مستقیم با نحوه پرداخت یا قصور در پرداخت حق بیمه بیکاری به سازمان تأمین اجتماعی دارد. گرچه سازمان مزبور در هر حال موظف به پرداخت حق بیمه بیکاری است، اما چنانچه از پشتوانه کمتری برخوردار باشد قادر به پوشش مطلوب نخواهد بود.
دومین نکته‌ای که در این ارتباط لازم به گوشزد است، این که رویه جاری مقرر می‌دارد کارگران قرارداد‌های دائم در صورتیکه در اثناء یا پایان قرارداد، بیکار شوند مشمول بیمه بیکاری می‌شوند. اما کارگران فصلی یا دارای قرارداد موقت (که ماهیت کار آنان غیر دائمی است) صرفاً در صورتی که در حین کار اخراج شوند، می‌توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند.
بنابراین در صورت پایان مدت قرارداد‌های موقت و حتی تمدید مجدد جهاتی برای بهره مندی از مزایای مذکور وجود نداشته و لهذا نوع قراردادی که بسته می‌شود تأثیر مستقیمی در چگونگی تحت پوشش یافتن آن‌ها از بیمه بیکاری است. نتیجه اینکه با توجه به گسترش قرارداد‌های موقت، مسئله‌ای که همواره نیروی کار از آن رنج می‌برد اینکه چرا قرارداد‌های آن‌ها گرچه برای سال‌های متمادی تمدید شود، باز هم آنان کارگران موقت تلقی می‌شوند.

مقررات و شرایط جاری

قانون بیمه بیکاری گروه‌های ذیل را از شمول قانون استثناء می‌کند.
بازنشستگان و از کار افتادگان کلی.
صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری.
اتباع خارجی.
البته با توجه به اینکه بازنشستگان و از کار افتادگان و صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری خود بخود از مفهوم و تعریف کارگر خارج می‌باشند بهتر است در تعیین قلمرو بیمه بیکاری گفته شود: کلیه کارگران مشمول قانون تأمین اجتماعی تابع قانون کار بجز اتباع خارجی، تحت پوشش قانون بیمه بیکاری قراردارند.
لیکن در حال حاضر، کارگر تحت پوشش بیمه بیکاری چنانچه بدون میل و اراده خود بیکار شود می‌تواند از مزایای پیش بینی شده درقانون استفاده نماید.
حق بیمه بیکاری ۳ درصد مزد یا حقوق بیمه شده بوده و پرداخت آن بعهده کارفرماست و بسته به اینکه مدت اشتغال قبل از بیکاری او چه میزانی باشد مدت پرداخت مقرری مربوط متفاوت و به هر حال دارای سقف معینی است. در این گفتار بدواً شرایط استحقاق مزایای بیمه بیکاری و سپس میزان مقرری و مدت آن مورد بحث قرار می‌گیرد.

شرایط دریافت بیمه بیکاری

به نوشته سایت معاونت فرهنگی قوه قضاییه، شرایط دریافت بیمه بیکاری بدین قرار است:
۱- کارگر بدون میل و اراده بیکار شده و آماده به کار است، تشخیص بیکاری بدون میل و اراده و تعیین تاریخ وقوع بیکاری بیمه شده بعهده واحد کار و امور اجتماعی محل می‌باشد. بنابراین چنانچه قصور یا تقصیر کارگر در انجام کار یا وظایف محوله در مراجع حل اختلاف احراز شود چنین کارگری حق استفاده از مقرری بیمه بیکاری را نخواهد داشت.
۲- بیمه شده بیکار قبل از بیکار شدن حداقل ۶ ماهه سابقه پرداخت حق بیمه بیکاری داشته باشد.
چنانچه بیکاری بوجود آمده ناشی از حوادث قهریه و غیر مترقبه مثل سیل، زلزله، آتش سوزی و جنگ و از این قبیل باشد ولی کارگر سابقه کار کمتر از شش ماه داشته و طبعاً حق بیمه مقرر او در مدت کارکرد پرداخت شده باشد، با چنین کارگری مثل اشخاصی که حق بیمه شش ماه پرداخته اند برخورد شده و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
۳- بیمه شده مکلف است ظرف ۳۰ روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحد‌های کار و امور اجتماعی آمادگی خود را برای اشتغال اطلاع دهد. البته اگر عذر موجهی مثل بیماری، سفر اتفاقات غیر منتظره و پیش بینی نشده در بین باشد، و این دلایل در هیئت حل اختلاف موجه تشخیص داده شود، این مدت 30 روزه تا 90 روز قابل تمدید می باشد.
۴- بیمه شده بیکار مکلف است در دوره‌های کارآموزی و سواد آموزی که توسط واحد کار و اموراجتماعی و نهضت سواد آموزی یا سایر واحد‌های ذیربط تعیین می‌شود شرکت نموده و هر دو ماه گواهی مربوطه را به واحد تأمین اجتماعی تسلیم نماید.

شایان ذکر است، حداقل مبلغ بیمه بیکاری در سال 98، 1 میلیون و 518 هزار تومان (برابر با حداقل حقوق 98) است. برای محاسبه مبلغ بیمه بیکاری، میانگین میزان دستمزد مشمول کسر حق بیمه 90 روز آخرین اشتغال را در نظر می گیرند.

مدت پرداخت بیمه بیکاری

1- افراد دارای 6 ماه تا 24 ماه سابقه پرداخت حق بیمه، در صورت مجرد بودن حداکثر 6 ماه، و در صورت متاهل بودن حداکثر 12 ماه مقرری بیمه بیکاری می گیرند.

2- افراد دارای 25 تا 120 ماه سابقه پرداخت حق بیمه، در صورت مجرد بودن حداکثر 12 ماه و در صورت متاهل بودن حداکثر 18 ماه مقرری بیمه بیکاری می گیرند.

3- افراد دارای 120 تا 180 ماه سابقه پرداخت حق بیمه، در صورت مجرد بودن حداکثر 18 ماه و در صورت متاهل بودن حداکثر 26 ماه مقرری بیمه بیکاری می گیرند.

4- افراد دارای 180 تا 240 ماه سابقه پرداخت حق بیمه، در صورت مجرد بودن حداکثر 36 ماه و در صورت متاهل بودن حداکثر 50 ماه مقرری بیمه بیکاری می گیرند.

مطالب پربازدید

کارگرانی که در زمان بیکاری، بیشتر از 55 سال سن و 10 سال سابقه بیمه پردازی دارند، تا وقتی که مشغول به کار نشده و بیکار هستند می توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا