بیماری ها و راه درمان

فشار خون پایین و خطرات تهدید کننده ، راه های طبیعی افزایش فشار

فشار خون پایین

حداقل فشار خون انسان در حالت طبیعی به ترتیب ۹۰ و ۶۰ میلی متر است جیوه است. برخی از افراد به طور طبیعی فشار خون پایین و بدون علائم دارند. با این حال ، اگر فشار خون خیلی کم باشد ، ممکن است بر جریان خون در بدن تأثیر بگذارد و احساس سرگیجه یا عدم ثبات در فرد ایجاد کند.

فشار خون پایین یا فشار خون به این معنی است که جریان خون در رگ ها به اندازه کافی برای رسیدن به اندام های بدن نیست که می تواند باعث شوک در بدن شود و فشار خون پایین اگر باعث ایجاد علائم دیگری نشود مشکلی ایجاد نمی کند. علائم فشار خون پایین شامل سرگیجه و غش کردن است. علائم فشار خون پایین تر می شود زمانی که بدن وضعیت خود را از حالت خوابیده به حالت نشسته یا از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر می دهد. شایع ترین دلایل آن فشارپایین است. این موارد شامل فشار خون پایین ، بیماری های قلبی و اثرات برخی داروها است.

فشار خون پایین در بارداری ، فشار خون پایین درمان

فشار خون طبیعی بدن

معمولاً مقدار. فشار خون باید کمتر از ۱۲۰ روی باشد. ۸۰ میلی متر جیوه در اصطلاح رایج ، به این مقدار فشار خون “۱۲ در ۸” گفته می شود. عدد ۱۲ تحت تأثیر فشار خون و عدد ۸ فشار خون بالا است.

به ترتیب حداکثر و حداقل فشار خون طبیعی برای یک فرد. ۹۰ و ۶۰ میلی متر جیوه اگر یکی از این اعداد کمتر از آن باشد ، فشار خون شما پایین است. به عبارت دیگر ، اگر فشار خون منقبض شده شما ۱۱۵ میلی متر جیوه (یعنی ۱۱.۵ میلی متر) و فشار خون گشاد شده شما ۵۰ میلی متر جیوه (یعنی ۵) باشد ، فشارخون امروز پایین است.

خطرات فشار خون پایین

افت ناگهانی فشار خون ، حتی اگر ۲۰ میلی متر جیوه کاهش یابد. اگر فشار خون شما ناگهان از ۱۱۰ میلی متر جیوه به ۹۰ میلی متر جیوه برسد ، می تواند خطرناک باشد. در این شرایط فرد دچار سرگیجه و حتی غش می شود زیرا مغز دیگر قادر به دریافت خون کافی نیست.

اگر در نتیجه خونریزی شدید ، عفونت جدی یا واکنش های آلرژیک رخ دهد ، افت فشار خون ناگهانی می تواند زندگی را تهدید کند. از طرف دیگر ، سبک زندگی افراد نیز بر فشار خون تأثیر می گذارد. ورزشکاران و افرادی که به طور منظم ورزش می کنند معمولاً فشار خون پایین دارند. و افراد غیر سیگاری و کسانی که رژیم غذایی سالمی را دنبال می کنند. وزن آنها طبیعی است و معمولاً فشار خون طبیعی دارند. در برخی موارد نادر ، فشار خون یک علامت است. در حقیقت ، این علامت یک بیماری جدی و تهدید کننده زندگی است.

خطر ابتلا به فشار خون پایین و فشار خون بالا معمولاً با افزایش سن افزایش می یابد.

انواع فشار خون پایین

فشار خون پایین به چندین قسمت تقسیم می شود:

فشار خون استئوپاتیک: فشار خون پایین هنگام ایستادن ناگهانی یا بلند شدن از رختخواب در همه سنین معمول است. بدن معمولاً با هر شرایطی سازگار می شود ، بنابراین ممکن است برای مدتی احساس سرگیجه کنید. که در بین مردم به عنوان ستاره شناخته می شود.

فشار خون موضعی: افت فشار خون که بلافاصله بعد از خوردن غذا اتفاق می افتد. بزرگسالان مسن ، به ویژه افراد مبتلا به بیماری پارکینسون. به احتمال زیاد فشار خون پایین دارند.

فشار خون عصبی: معمولاً ناشی از ایستادن بیش از حد است. کودکان بیشتر از بزرگسالان از این نوع فشار خون رنج می برند. ضربه عاطفی همچنین می تواند فشار خون را کاهش دهد.

افت فشار خون شدید: افت فشار خون شدید باعث شوک می شود. شوک زمانی اتفاق می افتد که بدن شما خون و اکسیژن مورد نیاز مغز را به درستی دریافت نکند. بدون فشار ، افت فشار خون شدید تهدیدی جدی برای سلامتی است.

افت ناگهانی فشار خون چیست؟

غالباً فردی که می خواهد بایستد ناگهان دچار افت فشار خون می شود. این نوع افت فشار خون به عنوان افت فشار خون شناخته می شود. افت فشار خون وضعیتی نوعی اختلال در سیستم عصبی خودمختار است (بخشی از سیستم عصبی که اعمال حیاتی غیر ارادی مانند ضربان قلب را کنترل می کند) تا بتواند به تغییرات ناگهانی واکنش مناسب نشان دهد.

معمولاً هنگام ایستادن ، مقداری خون در اندام تحتانی جمع می شود. این باعث افت فشار خون می شود. اما بدن شما معمولاً به قلب پیغام می دهد که سریعتر می تپد تا رگ های خونی منقبض شوند. و افت فشار خون را جبران کنید. اگر این اتفاق نیفتد ، یا به آرامی اتفاق بیفتد ، منجر به افت فشار خون وضعیتی می شود.

خطر ابتلا به فشار خون پایین و فشار خون بالا معمولاً با افزایش سن افزایش می یابد. علاوه بر این ، با افزایش سن ، جریان خون به مغز کاهش می یابد. اغلب این نتیجه تشکیل پلاک در رگهای خونی است. تخمین زده می شود که ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد بالای ۶۵ سال دارای افت فشار خون هستند. داروها همچنین ممکن است فشار خون را کاهش دهند.

علل فشار خون پایین

فشار خون فرد ممکن است به چندین دلیل همزمان کاهش یابد ، معمولاً بدون علائم خاصی. فقط در یک شرایط خاص می تواند این مشکل را ایجاد کند. به شرح زیر است:

بارداری: به دلیل افزایش تقاضای خون برای مادر و جنین در حال رشد.

خونریزی شدید ناشی از جراحی

گردش خون به دلیل حمله قلبی یا عملکرد نامناسب دریچه قلب

ضعف همراه با شوک ، گاهی اوقات با کمبود آب بدن.

شوک آنافیلاکتیک یک واکنش آلرژیک شدید است.

فشار خون پایین علائم ، فشار خون پایین از چیست

عفونت های خونی

اختلالات غدد درون ریز مانند دیابت ، نارسایی کلیه و بیماری تیروئید.

داروها همچنین ممکن است فشار خون را کاهش دهند. مانند داروهای مورد استفاده در درمان بیماری های قلبی ، داروهای ضد افسردگی و اختلال نعوظ نیز می توانند فشار خون را کاهش دهند.

برخی از افراد به دلایل نامشخص فشار خون پایین دارند. این نوع افت فشار خون به عنوان افت فشار خون مزمن شناخته می شود. معمولاً مضر نیست.

خوردن وعده های غذایی مکرر کوچک در طول روز ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند.

راه‌های طبیعی برای افزایش فشار خون

اکثر افراد مبتلا به فشار خون پایین برای افزایش فشار خون خود به دارو یا سایر اقدامات پزشکی نیاز ندارند. روش های طبیعی و تغییر سبک زندگی برای افزایش فشارخون وجود دارد ، از جمله تغییرات سبک زندگی زیر:

برای بالا بردن فشار خون نمک مصرف کنید

اگر ما همیشه نمک کم اما برای افرادی که فشار پایین دارند توصیه می کنیم. ما آن را بازگردانیم زیرا اگر فشار پایینی دارید ، باید میزان سدیم را که اغلب از نمک خوراکی تأمین می شود ، افزایش دهید. سعی کنید هنگام بیرون آمدن از خانه چند تنقلات شور همراه داشته باشید.

از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید

الکل می تواند فشار خون را کاهش دهد ، بنابراین افرادی که فشار پایین دارند باید از مصرف الکل خودداری کنند. حدس می زنم لازم نیست در مورد مضرات الکل به شما گفته شود بنابراین باید آن را کنار بگذارید.

در مورد مصرف داروها با پزشک خود صحبت کنید

فشار خون پایین می تواند از عوارض جانبی داروها باشد. اگر علائم فشار خون پس از مصرف دارو شروع شد ، باید در مورد این علائم با پزشک خود صحبت کنید.

بالا بردن فشار خون پایین

هنگام نشستن پاهای خود را صلیب بزنید

عبور از پاها در حالت نشسته فشار خون شما را بالا می برد. این نوع نشستن مشکلی برای افراد مبتلا به فشار خون است. در عوض ، افرادی که علائم فشار خون پایین را دارند با حداقل تلاش فشار خون خود را بالا می برند.

آب بنوش

مصرف بیشتر آب می تواند منجر به افزایش حجم خون شود. که می تواند یکی از دلایل احتمالی فشار خون باشد. همچنین می توانید از کم آبی بدن و بسیاری از مشکلات دیگر مانند سردرد کم آبی که برای شما تجویز شده است جلوگیری کنید.

تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید

خوردن وعده های غذایی مکرر کوچک در طول روز ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند. دلیل این امر آنست که وعده های غذایی کوچکتر از فشار خون مرتبط با خوردن وعده های غذایی بزرگتر و سنگین تر جلوگیری می کند.

پوشیدن جوراب های مخصوص واریس

جوراب های واریسی به کاهش میزان خون باقی مانده در پاها و اندام تحتانی کمک می کند. بنابراین آن را به قسمت دیگری از بدن منتقل می کند. از جوراب های واریسی برای کمک به کاهش فشار و درد ناشی از رگ های واریسی نیز استفاده می شود.

فشار خون پایین ارثی ، مقابله با فشار خون پایین

فشار خون پایین و درمان پزشکی

پزشکان معمولاً اتفاق نظر دارند که فشار خون پایین مشکلی ندارد مگر اینکه علائم ظاهر شود. فرد مبتلا به فشارخون پایین باید از علائم و داروهای بالقوه ای که ممکن است فشارخون را هنگام مصرف کاهش دهد ، آگاه باشد.

هر یک از علائم افت فشار خون می تواند یک بیماری زمینه ای را نشان دهد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. هر کسی که علائم و نشانه های ضربه را تجربه کند. شما باید فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشید زیرا شوک یک وضعیت اضطراری تهدید کننده زندگی است.

منبع : medicinenet

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید