بیماری ها و راه درمان

علت سردرد بعد از خواب چیست ؟ چگونه سردرد را بعد از خواب درمان کنیم ؟

چه عواملی باعث سردرد بعد از خواب می شوند؟

سردرد بعد از خواب یکی دیگر از مشکلات افراد می تواند باشد که این نوع سردرد ها به صورت موقتی بوده و هیچ جای نگرانی نیست.

انواع مختلفی از سردرد ها مزمن وجود دارد که سردرد های تنشی می تواند شایع ترین آنها هستند. سردردهای خوشه ای دردناک است و به صورت گروهی یا “خوشه ای” اتفاق می افتد در حالی که میگرن نوعی سردرد متوسط ​​تا شدید است.

اگرچه بسیاری از داروها با هدف تسکین علائم سردرد انجام می شوند ، تعدادی از درمان های طبیعی و موثر نیز وجود دارد.

سردرد بعد از خواب

سردردهای بعد از خواب می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. ممکن است هر چند وقت یک بار پس از یک خواب نامناسب در شب یا هنگام استرس تجربه کنید ، یا اینکه آنها را به طور منظم تجربه کنید.

سردرد پس از خواب

سردردهای صبح زود از هر ۱۳ نفر ۱ نفر احساس سردرد می کند . آنها ممکن است در نتیجه تغییر در فیزیولوژی بدن شما باشد. در ساعات اولیه صبح ، ممکن است سطح کاهش درد داخلی بدن شما کاهش یابد. علاوه بر این ، بدن شما ممکن است در این مدت آدرنالین بیشتری ایجاد کرده و منجر به سردردهای میگرنی شود.

کمبود خواب با کیفیت یا اختلال خواب نیز ممکن است منجر به سردردهای صبحگاهی شود. افراد مبتلا به اختلالات خواب ۲ تا ۸ برابر بیشتر از افراد فاقد اختلال خواب سردرد صبحگاهی دارند.

میگرن و سردرد بعد از خواب

میگرن ممکن است دلیل سردرد بعد از خواب شما باشد. میگرن انواع بسیار متداول سردرد است. بیش از ۲۹.۵ میلیون آمریکایی به میگرن مبتلا می شوند. این نوع سردرد می تواند توانایی عملکرد شما را تحت تأثیر قرار دهد و به طور کلی منجر به سردرد ضربان دار می شود. نیمی از این سردردها بین ساعت ۴ صبح تا ۹ صبح اتفاق می افتد و ۳۰ تا ۵۰ درصد مبتلایان به میگرن خواب آشفته دارند.

انواع مختلف سردرد کدامند؟

سردرد می تواند باعث ایجاد درد کسل کننده ، تیز یا ضربان دار شود. ممکن است سردرد را مختصر ، برای یک ساعت یا کمتر ، یا برای مدت طولانی تا چند روز تجربه کنید.

انواع سردردهایی که گاهی اوقات با سردردهای صبحگاهی همراه هستند عبارتند از:

 • میگرن
 • سردرد خوشه ای
 • سردرد خواب آور
 • سردرد تنشی
 • همیکرانیا پاروکسیسم
 • مصرف بیش از حد دارو سردرد

بیخوابی

بی خوابی بر الگوی خواب شما تأثیر می گذارد و باعث کمبود خواب می شود. این وضعیت یکی از دلایل شایع سردردهای صبحگاهی است. بی خوابی می تواند از خواب کافی شما جلوگیری کند:

 • بیدار کردن شما در طول خواب
 • خواب ناآرام

کمبود خواب ناشی از بی خوابی می تواند باعث سردردهای میگرنی نیز شود.

علت سردرد پشت سر چیست؟

بی خوابی به روش های مختلفی قابل درمان است و باید با پزشک در مورد آن صحبت کنید. ممکن است پزشک از شما بخواهد الگوی خواب خود را پیگیری کنید تا به تشخیص بیماری کمک کند. درمان بی خوابی می تواند شامل مصرف داروها ، درمان یا آزمایش ترکیبی از داروها و درمان باشد. کاهش بی خوابی باید منجر به خواب بیشتر و تسکین سردردهای صبحگاهی شود.

علت سردرد بعد از بیدار شدن از خواب

افسردگی یا اضطراب

در یک مطالعه گزارش شده در مجله انجمن پزشکی آمریکا ، مهمترین عوامل برای سردردهای مزمن صبح اضطراب و افسردگی بودند . شرایط بهداشت روانی همچنین می تواند منجر به بی خوابی شود ، که می تواند خطر ابتلا به سردردهای بعد از خواب را بیشتر کند.

اگر به بیماری روانی مشکوک هستید ، با پزشک خود صحبت کنید. اغلب این شرایط را می توان با گفتگو درمانی ، دارو یا ترکیبی از درمان ها کنترل کرد. مدیریت این شرایط می تواند به کاهش بروز سردرد بعد از خواب کمک کند.

خروپف یا آپنه خواب

اختلال در خواب ناشی از خروپف یا آپنه خواب ممکن است منشا سردردهای صبحگاهی شما باشد. خروپف می تواند به تنهایی یک بیماری باشد یا یکی از علائم آپنه خواب باشد.

وقفه تنفسی در خواب باعث می شود که در طول شب گاهی اوقات تنفس کنید. به طور کلی ، سردردهای مرتبط با آپنه خواب کمتر از ۳۰ دقیقه طول می کشد. می توانید آپنه خواب را با تجهیزات ویژه ای مانند دستگاه فشار مثبت هوای مداوم درمان کنیدخروپف همچنین می تواند نشانه آپنه انسدادی خواب باشد که می تواند شامل این علائم باشد:

 • در هنگام تنفس مکث می کنید
 • بیداری شبانه
 • عرق شبانه
 • خواب آلودگی روزانه، زیرا شبانه استراحت کافی ندارید.
 • دندان قروچه

علت سردرد بعد از خواب

ساییدن دندان به دندان قروچه نیز معروف است . این می تواند در شب به عنوان یک اختلال خواب رخ دهد ، که به آن قروچه خواب می گویند. صبح هنگام بیدار شدن می تواند باعث سردرد شما شود. سردرد به طور کلی ماهیتی کسل کننده دارد و در نزدیکی شقیقه شما احساس می شود.

دندان قروچه همچنین با سایر شرایط خواب مانند آپنه خواب مرتبط است و ممکن است باعث آسیب دیدگی دندان ها و درد فک شود. درمان ممکن است درگیر شود، محافظ دهان ، تکنیک های کاهش استرس ، یا تغییر رفتار.

عضلات کشیده

سردردهای صبح زود ممکن است نتیجه کشیدگی عضلات در گردن شما باشد. شاید لازم باشد موقعیت خواب و بالشهایی را که استفاده می کنید ارزیابی کنید تا این نوع سردرد بعد از خواب را تسکین دهید.

بالش ها قرار است به شما در حفظ وضعیت خواب کمک کنند که به درستی از گردن و ستون فقرات پشتیبانی کند. یافتن بالش مناسب ممکن است آزمایش و خطایی انجام دهد. بالش شما باید سر و گردن شما را در موقعیتی مشابه حالت ایستاده نگه دارد. بالش های نرم ممکن است گردن و ستون فقرات شما را به درستی بالا نبرد و بالش های سفت ممکن است زاویه بسیار قابل توجهی برای بدن شما ایجاد کنند. سعی کنید بالش خود را در صورت لزوم تعویض کنید تا حالت خواب مناسب را حفظ کنید.

مصرف دارو یا الکل

سردردهای صبح زود ممکن است در اثر مصرف داروها یا الکل باشد. داروها ممکن است با الگوی خواب شما تداخل داشته باشند ، در نتیجه خواب مختل شود و سردردهای صبح زود ایجاد شود. نوشیدن زیاد می تواند منجر به خواب نامناسب و سردرد صبح زود ، مانند خماری شود.

اگر مشکوک هستید که داروهای شما باعث سردرد بعد از خواب می شوند با پزشک خود صحبت کنید. برای جلوگیری از خماری ، از مصرف زیاد الکل خودداری کنید.

بارداری

بارداری می تواند باعث خستگی شود ، و شما را به چرت زدن مکرر سوق دهد ، اما ممکن است متوجه شوید که گاهی با سردرد بیدار می شوید. این می تواند از عوامل مختلفی باشد ، از جمله:

 • کمبود آب بدن
 • قند خون پایین
 • تراکم، شلوغی
 • هورمون ها

اطمینان حاصل کنید که مایعات کافی بنوشید (و کافئین را که می تواند از کمبود آب بدن باشد به حداقل برسانید) و مرتباً غذا می خورید. اگر سردردتان از بین نمی رود ، با متخصص زنان و زایمان درباره علائم خود صحبت کنید.

سایر شرایط سلامتی

به دلیل یک بیماری دیگر ممکن است سردرد پس از خواب را تجربه کنید. سردرد می تواند علامت انواع بیماری ها باشد و ممکن است به هیچ وجه توسط الگوی خواب شما ایجاد نشود. شرایطی که ممکن است باعث سردردهای مزمن صبحگاهی شود شامل فشار خون بالا و بیماری های اسکلتی عضلانی است .

اطمینان حاصل کنید که تمام علائمی را که تجربه می کنید با پزشک خود در میان بگذارید. ممکن است به طور کلی شرایط دیگری تشخیص داده شود.

رفتار

هنگامی که پزشک علت سردرد بعد از خواب را تشخیص داد ، آنها می توانند برای ایجاد یک برنامه درمانی با شما همکاری کنند.

سردردهای نادر صبح زود ممکن است نتیجه شرایط منحصر به فردی باشد که باعث کیفیت پایین خواب برای مدت زمان محدودی می شود. اگر چنین است ، شما باید عادت های خواب سالم را تمرین کنید. این شامل:

 • خواب کافی حدود  هشت ساعت برای بزرگسالان
 • خوابیدن و بیدار شدن در مواقع ثابت
 • خوابیدن در یک محیط مناسب برای خوابیدن
 • کاهش زمان صفحه نمایش درست قبل از خواب

اگر سردردهای شما به دلیل یک بیماری زمینه ای ایجاد شده است ، درمان آن باید باعث کاهش سردرد بعد از خواب شود. اگر دلیل اصلی آن داروها هستند ، با پزشک خود کار کنید تا داروی دیگری پیدا کنید. هرگز مصرف دارو را بدون صحبت قبلی با پزشک قطع نکنید.

عوامل خطر سردرد بعد از خواب

اگر دچار میگرن یا سردردهای مزمن دیگری شوید ، ممکن است مستعد ابتلا به سردردهای صبح زود باشید. در صورت داشتن اختلال خواب یا بیماری پزشکی دیگر ، ممکن است بیشتر اوقات آنها را تجربه کنید.

علت سردرد بعد از خواب

سردردهای صبح زود باید با توجه به علت آنها درمان شود. بسته به علت ، ممکن است بتوانید سردردها را با داشتن کیفیت بالاتر خواب یا تغییر بالش خود کنترل کنید. سردردهای شما ممکن است نیاز به مکالمه با پزشک داشته باشد. هنگامی که شما و پزشک علت را تشخیص دادید ، با درمان مناسب سردردها بهتر می شوند.

چگونه سردرد را بعد از خواب درمان کنیم ؟

مواردی مانند دندان قروچه را می توان با درمان (اگر دندان قروچه ناشی از اضطراب است) یا محافظ دهان درمان کرد. اما چیزی مانند آپنه خواب ممکن است شامل تغییر سبک زندگی یا استفاده از دستگاهی برای کمک به تنفس شبانه باشد.

برخی از داروهای خانگی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا سردردها را از خواب بیدار کنید.

استفاده از یک بالش جدید و رعایت بهداشت خوب خواب برای افزایش خواب آرام نیز می تواند به کاهش خطر سردرد کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید