مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
شستشو، نظافت، لکه گیری

پاک کردن لکه های چرب از آشپزخانه

مطالب پربازدید

پاک کردن لکه های چرب

پاک کردن لکه های چرب علیرغم تمام مراقبت های شما، لکه های چربی بخش اجتناب ناپذیر آشپزی هستند. بعد از یک مدت، این لکه ها و مایعات چسبنده به صورت یک پوشش زننده و کثیف درآمده که خلاص شدن از شر آنها دشوار می شود.

 

کابینت های آشپزخانه، فیلتر تهویه، هود و البته سطح اجاق گاز، بیشترین قسمتهایی هستند که تحت تاثیر این مشکل قرار می گیرند. این پوشش به تدریج در تمام وسایل آشپزخانه ظاهر می شود چون چربی ماسیده از طریق هوا پخش می شود. تلاش برای تمیز کردن  لکه های چربی با دستمال خشک یا تر، معمولا اتلاف وقت و انرژیست.

 

مطالب پربازدید

بیشتر پاک کننده های تجاری نمی توانند چربی ماسیده را تمیز کنند، مخصوصا وقتی که با گرد و خاک مخلوط شده باشد. به علاوه، پاک کننده های آمونیاکی، بی خطر نیستند.

 لکه های چرب

 

چطور باید لکه های چرب آشپزخانه را پاک کنیم؟

مراحل تمیز کردن

مطالب پربازدید

دستمال را به روغن بچه (یا هر روغن معدنی) ترجیحا بی بو آغشته کنید.

 سطح چرب اجاق گاز و هود را با این دستمال پاک کنید تا زمانیکه پوشش چربی از بین برود. در صورتیکه این لکه های چربی طولانی مدت انباشته شده باشند، مقداری جوش شیرین به روغن اضافه کنید و روی سطوح آغشته به چربی بکشید.

 

تصویر 2
سطح چرب اجاق گاز و هود را با دستمال آغشته به روغن بچه پاک کنید

 

 

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

 دستمال تمیز دیگری بردارید و دوباره سطوح را پاک کنید تا روغن اضافه از بین برود و به حداقل برسد. این کار باعث می شود تا تمیز کردن برای دفعه بعد راحت تر شود و همچنین سطوح براق باقی بمانند.

 

 سپس به مقدار مساوی سرکه سفید و آب گرم با هم مخلوط کنید.

 یک تکه پارچه یا اسفنج را در این محلول خیس کرده و کابینت ها را با آن تمیز کنید. برای لکه های سخت تر مستقیما از سرکه استفاده کنید. در آخر کابیت ها را با یک پارچه آغشته به آب سرد، مجددا پاک کنید.

 

 برای تمیز کردن فیلتر هود، از مخلوط آب گرم و جوش شیرین استفاده کنید. برای این کار یک طرف استوانه ای مانند گلدان را از آب جوش پر کنید. به تدریج یک پیمانه (فنجان) به آن جوش شیرین اضافه کنید. به یکباره این کار را نکنید چون جوش شیرین در آب حالت جوشش پیدا می کند.

 

سپس فیلتر را داخل محلول غوطه ور و چند دقیقه به همان حال باقی بگذارید. اگر با یک بار انجام این کار، لکه ها باقی ماندند، چندین بار این کار را تکرار کنید و در نهایت فیلتر را با آب گرم بشویید.

 

تصویر 3
برای تمیز کردن فیلتر هود، از مخلوط آب گرم و جوش شیرین استفاده کنید

 

 

فن تهویه، هود، کابینت ها و سطح اجاق گاز، همگی با یک پارچه و مخلوط آب گرم و جوش شیرین، می توانند تمیز شوند.

 

اگر روغن بچه ندارید، می توانید از روغنهای گیاهی به همان ترتیب استفاده کنید. این شیوه به عنوان روشی طبیعی، موثر و ایمن برای خلاص شدن از دست چربی ها تقریبا برای هر ماده ای از جمله استیل و چوب کاربرد دارد. با این حال ترجیح شما استفاده از روغن بچه (یا هر روغن معدنی)  باشد. چون در روغنهای گیاهی تمایل به چسبندگی و زرد شدن با گذشت زمان بیشتر است.

 

راه آسان دیگر برای خلاص شدن از دست لکه های چربی، استفاده از خمیر جوش شیرین (جوش شیرین + مقدار کمی آب)، کمی لیمو برای خوشبو شدن و آب اکسیژنه است. این مخلوط به ویژه برای پاک کردن محدوده ی هود مناسب است.

 

تصویر 4
مخلوط جوش شیرین و مقداری آب و کمی لیمو برای پاک کردن هود مناسب است

 

 

به علاوه می توانید مانند یک جادوگر از روش دیگری برای از بین بردن لکه های چربی از کابینت های چوبی به ویژه دستگیره ها استفاده کنید. برای اینکار مخلوط آب لیمو و آب گازدار را امتحان کنید.

چربی را از کابینت خمیر دندان بردارید

برای از بین بردن لکه های چربی روی کابینت می توانید از کمی خمیر دندان استفاده کنید. در این حالت ، خمیر دندان را روی لکه چرب کابینت بگذارید و تا 5 دقیقه صبر کنید.سپس با استفاده از یک اسفنج مرطوب خمیر دندان را از سطح کابینت پاک کنید.

 

 چربی را با آبلیمو و سرکه سفید از کابینت خارج کنید

کمی آب لیمو و سرکه سفید را مخلوط کرده و در یک بطری اسپری بریزید.

این مخلوط را روی تمام سطوح کابینت بمالید ، زیرا سرکه سفید و آبلیمو نه تنها به از بین بردن لکه های چرب کابینت کمک می کند ، بلکه کابینت را تمیز و براق می کند. پس از پاشیدن مخلوط سرکه سفید و آب لیمو ، توصیه می کنیم کابینت را با حوله تمیز و خشک کنید تا لکه های چربی ، غذا و دوده از بین برود.

 

نکات

 محدوده ی هود را به طور مرتب، حداقل هر دو هفته یکبار تمیز کنید تا از انباشت چربی و گرد وخاک جلوگیری شود. در حالت ایده آل فیلتر هود باید یک بار در ماه تمیز شود. برای پاک کردن برخی فیلترها می توان از ماشین ظرفشویی استفاده کرد.

 

 موقع آشپزی، بهتر است درپوش ظروفی مانند ماهی تابه گذاشته شود.

 با انگشتان چرب، به کابینت ها دست نزنید.

منبع : banooyeshahr.com

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا