مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
اخبار پزشکی

سرطان «روده بزرگ» در کمین چه کسانی است؟

مطالب پربازدید

سرطان واگیر دار نیست اما خطرناک است چراکه باعث تکثیر غیر عادی سلول‌های سرطانی در بدن شده و باعث ایجاد عوارض جدی برای ارگان‌های درگیر خواهد شد.

سرطان روده بزرگ، درمان سرطان، علائم سرطانسرطان ها اکثرا فاقد علائم و نشانه های خاص بوده و در هریک از افراد به گونه ای بروز می‌کند پس اگر علائمی مشابه یا مشکوک در بدن بروز دهد نمی توان بصورت قطعی وجود سرطان در بدن را تایید کرد.

برای تشخصی سرطان از عکس و سی تی اسکن، ام آر آی، سونوگرافی، آزمایش‌های تشخیصی دیگر مثل پاتولوژی (Pathology) و بیوپسی (Biopsie) و اسکن استفاده می‎کنند. هنوز هیچ دارویی برای درمان سرطان پیدا نشده اما بیشتر سرطان ها با جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی قابل درمانند.

تغییرات بدنی قابل مشاهده در سرطان

خونریزی مقعد یا خون در مدفوع؛  یکی از نشانه‌های رایج سرطان روده بزرگ محسوب می شود. خون در مدفوع نشانه‌ای جدی است و باید به پزشک مراجعه کرد.

مطالب پربازدید

توده در گردن، زیربغل، یا کشاله ران؛ غدد لنفوای متورم نشانه ای از تغییرات در سیستم لنفاوی است که می تواند به سرطان منجر شود.

کبودی بیش از حد یا خونریزی غیر قابل توقف؛ نشان از وضعیت غیر عادی پلاکت ها و گلبول های قرمز خون دارد و می‌تواند نشانه‌ای از لوسمی باشد. سلول‌های سرطانی گلبول های قرمز خون را زیر فشار می گذارند و توانایی بدن برای حمل اکسیژن را مختل ساخته و به شکل گیری لخته خون منجر می شوند.

نفخ یا افزایش وزن شکمی؛ بیماران مبتلا به سرطان تخمدان، نفخ بدون دلیل که به ناگاه شکل می گیرد و مدت زمان قابل توجهی ادامه می یابد را گزارش کرده اند.

کاهش وزن بدون دلیل؛ یکی از نشانه های اولیه سرطان روده بزرگ و دیگر سرطان های دستگاه گوارش است، همچنین نشانه ای از گسترش سرطان به کبد محسوب می شود که اشتها و توانایی بدن برای دفع مواد زائد را تحت تاثیر قرار می دهد.

پستان قرمز، دردناک یا متورم؛ نشانه ای از سرطان پستان التهابی است و تغییرات بی دلیل در این عضو باید به سرعت با پزشک در میان گذاشته شوند، تغییر شکل پستان به هر صورتی باید مورد توجه قرار بگیرد.

مطالب پربازدید

تورم اعضای صورت؛ بیماران مبتلا به سرطان، پف، تورم، یا قرمزی مشهود در صورت را گزارش کرده اند. تومورهای کوچک ریه رگ های خونی در سینه را مسدود می کنند و از گردش آزادانه خون به سمت سر جلوگیری می کنند.

درد یا توده روی پوست که خونریزی دارد، پوسته شده و بهبود نمی یابد؛ انواع مختلف سرطان (ملانوم، کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی) می توانند به این شرایط منجر شوند، از این رو، نسبت به هر گونه تغییر عجیب در پوست خود توجه داشته باشید.

تغییرات در ناخن ها؛ نقطه های قهوه ای یا سیاه زیر ناخن می تواند نشانه ای از سرطان پوست باشد. نقطه های بی رنگ یا سفید می توانند نشانه ای از سرطان کبد باشند. چماقی شدن ناخن می تواند نشانه ای از سرطان ریه باشد.

توصیه هایی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

ویتامین D به عنوان عامل پیشگیری از سرطان شناخته می شود، از این رو قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از مکمل ها توصیه می شود. سطوح انسولین خون را از طریق کاهش یا حذف مصرف غذاهای فرآوری شده پایین نگه دارید زیرا سطح انسولین می تواند سرطان پروستات را تحت تاثیر قرار دهد. از طریق آزمایش خون می توانید همه چیز را زیر نظر داشته باشید.

ورزش منظم نه تنها بدن را سالم نگه می دارد، بلکه به کاهش سطوح انسولین نیز کمک می کند. سطوح بالای لیکوپن، یک رنگدانه کاروتنوئید که در گوجه فرنگی و بسیاری از توت ها و میوه ها یافت می شود، کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان را نشان داده اند.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

میزان قرار گرفتن در معرض سموم محیطی مانند آفت کش ها، مواد پاک کننده شیمیایی خانگی، خوشبوکننده های هوای مصنوعی، و آلودگی هوا را کاهش دهید.

اینفوگرافی زیر به سراغ کسانی که در معرض ابتلای سرطان روده بزرگ هستند،‌رفته است و شایع‌ترین موارد ابتلا به این بیماری را ذکر کرده است.

مطالب پربازدید
منبع
yjc.ir
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا