فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین فارسی

تاثیر سیگار بر کرونا ” آیا افراد سیگاری کمتر در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند؟ “

امروزه اپیدمی کرونا یا covid-19 سراسر جهان را در بر گرفته است و باعث مختل شدن زندگی روز مره انسان ها شده است و متاسفانه تا اکنون جان بسیاری از مردم بی گناه را گرفته است. این ویروس عفونی همانند ویروس سارس از طریق حیوانات به انسان سرایت کرده است. علائم بروز کرونا طبق سازمان بهداشت جهانی اغلب همراه با تب، گلو درد ، سرفه خشک ، از دست دادن حس چشایی و بویایی می باشد. در این مقاله میخواهیم به بررسی تاثیر سیگار بر کرونا ، ارتباط سیگار و کرونا ، استعمال سیگار با کرونا بپردازیم با ما همراه باشیم.

تاثیر سیگار بر کرونا :

تا الان واکسن رسمی برای درمان کرونا وجود ندارد ولی طبق آخرین اخبار پیرامون این بیماری، دانشمندان آمریکایی توانسته اند واکسنی که تمامی آزمایشات روی حیوان و انسان را به درستی رد کرده است، قرار است تا پایان آذر ماه سال جاری به تولید انبوه برسد و روانه بازار جهانی گردد‌‌.

نابغه اینستاگرام شو و میلیاردی پول دربیاد

ارتباط سیگار و کرونا

سالانه تقریبا ۸ میلیون نفر در دنیا به خاطر استعمال سیگار جان خود را از دست می دهند و بر همین اساس گروهی از دانشمندان فرانسوی در رابطه با: آیا افراد سیگاری کمتر در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند؟ تحقیقاتی انجام داده اند که در این مطلب به ارتباط سیگار و کرونا و تاثیر نیکوتین بر کرونا خواهیم پرداخت.

ارتباط سیگار و کرونا :

طبق گزارشات محقیقن در یکی از بیمارستان‌های فرانسه؛ آنها آمار مبتلایان به ویروس کرونا را نسبت با کسانی که سیگار مصرف می کنند، را مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که آمار و ارقام شمار افراد سیگاری کمتر از افراد غیر سیگاری در آن بیمارستان است. به هرحال آن محققان عنوان کرده اند که ویروس یک موجود زنده نیست و دارای پایه های گیرنده چربی هست و در سیستم تحتانی ریه شروع به فعالیت میکند بنابراین دود سیگار پایه های این ویروس را قبل از رسیدن به محل تکثیر از کار می اندازد که بستگی به زمان آلوده شدن و مصرف سیگار کشیدن دارد.

سیگار و کرونا

مثل استفاده قدیمی ها از دود عنبر نسارا، برای دفع عفونت ها و درمان سرما خوردگی و ضد عفونی کردن سیستم تنفسی بهره گرفته می شده است. به همین علت استعمال دخانیات و به ویژه سیگار سبب سوخت و ساز بیشتر در خون و بدن فرد می شود، لذا ویروس به عنوان چربی مضر شناخته می شود و سیستم ایمنی بدن آن را نابود میکند.

استعمال سیگار با کرونا

استعمال سیگار با کرونا

متخصصان سازمان بهداشت جهانی این تحقیق را همانند سایر تحقیقات کشورهای مختلف بطور کامل نپذیرفته است! همینطور سایر محققان هشدار داده اند که نیکوتین موجود در سیگار خود یک عامل اعتیاد آور نیز است و برای سلامتی خطرات جدی دارد. متخصصان سازمان بهداشت جهانی دلایل خود را دارند زیرا؛ استعمال سیگار با کرونا ارتباط نزدیکی دارد چراکه انگشتان دست و سیگارهای آلوده با لب‌ها در تماس خواهند بود که همین موضوع سبب انتقال ویروس از دست به دهان می شود.

از طرفی چنانچه شما سیگار می‌کشید امکان دارد مشکلات ریوی داشته باشید و ویروس براحتی ابتدا به ریه های شما حمله ور می شود؛ همین مسئله شما را بیشتر در معرض ابتلا به  بیماری کرونا یا کووید ۱۹ قرار دهد‌.

افراد سیگاری شانس ابتلاء به کرونا را دارند

طبق آمار رسمی و تحقیقات مختلف افراد سیگاری درصد احتمال بیشتری، شانس ابتلاء به کرونا را دارند و ۱۴ برابر از افراد سالم بیشتر است. چون شرایط ریه آنها وخیم است و مشکلات تنفسی نیز گریبان گیر سیگاری ها خواهد بود. آیا ویروس کرونا می تواند توسط افراد سیگاری به سایرین منتقل گردد؟! بررسی ها و مطالعات نشان داده، که ویروس کرونا می‌تواند به ذرات دود سیگار (ایروسل، aerosol) معلق در سیگارهای الکترونیکی چسبیده و در فضای محیط انتشار گردد.

تاثیر نیکوتین بر کرونا

همچنین این عامل می‌تواند سبب گسترش یافتن هر چه بیشتر ویروس مذکور در انواع مکانها و سطوح خانه افراد سیگاری برای چند روز بماند. امروزه افرادی که مرتب و سالیان سال سیگار می کشند، احتمالاً اکثراً دارای فشار خون بالا، بیماری های قلبی و عروق مشکلات گردش خون و بیماری ریه دارند، که همه آنها خود عوامل خطر زا برای کووید-۱۹ هستند.

تاثیر نیکوتین بر کرونا :

از آغاز شیوع کرونا، کلیه پزشکان اعلام کردند کسانی که سیگار می کشند جزء دسته پرخطر در برابر بیماری کرونا محسوب می شوند و زیاد خوشحال نباشند، زیرا فقط یک گروه محقق فرانسوی اعلام کردند نیکوتین می‌تواند مانع از ورود ویروس کرونا به سیستم بدن شود. در حالی که این تحقیق تصریح کرده که نیکوتین بدن فرد سیگاری را برای ورود انواع عفونت‌ها آماده می‌ نماید.

تاثیر نیکوتین بر کرونا کسانی که قصد ترک سیگار را دارند و میخواهند از چسب نیکوتین استفاده کنند، دارای مواد مضر و سرطان‌زا است. بنابراین محققان فرانسوی هشدار داده اند که اگر نیکوتین مانع ورود ویروس کرونا به سلول‌ها شود، بعد از گذراندن دوران کرونا بدن آنها پذیرای دیگر عفونت خواهد بود. در نتیجه استعمال نیکوتین و دخانیات، بی خطر نخواهد بود؛ زیرا نیکوتین یک ماده سمی به شمار می رود که مژک های سیستم تنفسی را نابود می کند و باعث ورود ویروس به ریه ها میگردد.

عوارض سیگار بر کرونا

فرد سیگاری با هر بار سیگار کشیدن یک تا سه میلی گرم نیکوتین وارد بدن خود می کند. در نتیجه هر نخ سیگار حاوی ۱۲ میلی گرم نیکوتین است. افرادی که قبلا، سیگاری بودند به خصوص افرادی که اخیراً ترک کرده اند، ممکن است خطر بازگشت به کشیدن سیگار افزایش یابد، چون این قبیل از افراد با توجه به وضعیت ویروس کرونا به استرس که سم هست دچار می شوند و استرس هم یعنی شروع مجدد سیگار کشیدن!

نحوه تاثیر سیگار بر کرونا

نحوه تاثیر نیکوتین بر بدن :

نیکوتین به دو شکل بر بدن فرد سیگاری تاثیر می گذارد‌؛ برخی اوقات اثر محرک داشته و بلافاصله پس از ورود به مغز باعث افزایش ناگهانی قند خون، ضربان قلب، فشار خون و غیره میگردد. از جهت دیگر امکان دارد در بدن بعضی از این قبیل افراد اثر کند کننده یا مخدر داشته باشد.

عوارض مصرف سیگار بر کرونا

عوارض مصرف نیکوتین چیست؟

از عوارض نیکوتین میتوان به؛ حالت تهوع، استفراغ، اسهالی، متابولیسم، انواع مشکلات گوارشی و غدد درون ریز و سردرد مداوم و غیره اشاره کرد. پس لطفاً سیگار را برای در امان ماندن خود و خانواده و سایرین، از بیماری کرونا بگذارید کنار تا دچار مشکلات نشوید!

آدرس کوتاه مطلب

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.