مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
مذهبی

آداب ظاهری نماز خواندن ” طریقه خواندن نماز صبح ، ظهر ، عصر “

مطالب پربازدید

نماز خواندن یکی از فریضه های دینی می باشد که باید سر وقت انجام شود. نماز خواندن آداب مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال همانطور که طریقه خواندن نماز صبح، طریقه خواندن نماز ظهر و عصر و طریقه خواندن نماز شب و عشاء رعایت می گردند، این آداب نیز باید مورد توجه قرار بگیرند تا بیشتر بتوانند تاثیرات را در زندگی ما بگذارند. آداب ظاهری نماز خواندن اهمیت بسیار زیادی دارد و در کنار آداب نماز خواندن صبح نیز بسیار مهم می باشد.

مطالب زیر را نیز دنبال کنید:

خرید ریپورتاژ آگهی

کسب درآمد با بیت کوین

مطالب پربازدید

استخاره آنلاین

خواندن نماز

به طور کلی این آداب در موارد مختلف با یک دیگر تفاوت دارند و یا با گذر زمان دچار تفاوت شده اند. آداب نماز خواندن در قرآن به طور کامل آمده شده است. همچنین آداب نماز خواندن مردان با زنان متفاوت می باشد. به تمامی این دسته از نکات باید توجه شوند که در ادامه به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت.

تقسیم بندی آداب نماز خواندن

به طور کلی می توان گفت آداب نماز خواندن به دو بخش تقسیم بندی می شوند. یکی از آن ها شامل آداب ظاهری و دیگری شامل آداب باطنی می گردد و هر کدام از آن ها درجه اهمیت مخصوص به خود را دارند. به همین علت اگر نماز گذار هستید باید بدانید که نه تنها ظاهرتان در پیش خدا اهمیت دارد بلکه باطن و وجود شما نیز مهم است. از این رو با توجه به مواردی که گفته خواهند ارزش وجودی خود را حس کنید و با رویی خوش و مرتب شده و قلبی مهربان در نزد خدا به نماز بایستید. در ادامه همراه ما باشید.

طریقه خواندن نماز

مطالب پربازدید

آداب ظاهری نماز خواندن شامل چه مواردی می شوند؟

آداب ظاهری نماز به مجموعه اعمال و کارهایی می گویند که فرد نمازگذار در ظاهر باید آن را رعایت کند. به عنوان مثال بدن خود را باید در حالت سکون کامل قرار دهد و این کار را با آرامش بسیار زیادی به انجام برساند. نگاه فرد باید تنها به محل سجده باشد و به هیچ جای دیگری در اطراف خود نگاه نکند. فرد به جز به انجام رساندن اعمال مربوط به نماز نباید کار دیگری را به انجام برساند. همچنین هنگامی که نمازگذار احساس خواب آلودگی و یا خستگی دارد به هیچ عنوان نباید در روبه روی قبله قرار بگیرید.

آداب نماز ظهر

کلمات باید کاملا شمرده شده گفته شوند و به خوبی ادا گردند. همچنین رکوع و سجده باید به طور کامل انجام شود و دستان در هنگام سجده در دو طرف بدن قرار داده شوند. این موارد از آداب ظاهری نماز خواندن اهمیت بسیار بالایی دارند و باید به همه آن ها توجه بسیار زیادی شود و هیچکدام از قلم نیفتند.

آداب نماز خواندن

دیگر آداب نماز شامل چه مواردی می شوند؟

هنگامی که فرد قصد خواندن نماز را دارد برای اینکه به صورت یک انسان کامل در مظهر خداوند خود بایستد نیاز است تا موارد مختلفی را در آن رعایت کند و برای نماز صبح، ظهر و عصر  و همچنین مغرب و عشاء مشترک می باشند. از این آداب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
  • اگر انگشتر عقیق دارید از آن استفاده کنید.
  • لباس پاکیزه بپوشید تا روبه سجده کاملا تمیز باشید.
  • موهایتان را شانه کنید که جزئی از مرتب بودن است.
  • قبل از نماز حتما به دندان هایتان مسواک بزنید تا خوشبو باشید.
  • تا حد ممکن سعی کنید نمازتان را سر وقت و به موقع بخوانید.
  • از دیگر آداب نماز خواندن می توان به جماعت بودن آن اشاره کرد.
  • لباس سفید بپوشید تا خودتان را نورانی کنید.
  • از مستحباتی که در هنگام نماز خواندن وجود دارد این بوده که در زمانی که حمد و سوره را می خوانید انگشتان دستان خود را حرکت ندهید.
  • پاها پس و پیش گذاشته نشوند.

آداب نماز صبح

چرا باید نماز بخوانیم؟

به غیر از آداب صحیح نماز خواندن مورد دیگری نیز وجود دارد که بسیاری از افراد همواره به دنبال پیدا کردن جواب آن هستند و آن این است که چرا باید نماز بخوانیم؟

آیا ما فقط به دنیا آمده ایم تا خدا را پرستش کنیم؟ در این باره باید گفت ذات خدا آنقدر نامحدود و بزرگ می باشد که به دعا و نماز ما احتیاج ندارد. در واقع ما نماز را تنها برای خود می خوانیم. هنگامی که 17 رکعت نماز را در طول یک شبانه روز می خوانیم، به خدا نزدیک تر می شویم و تمامی خواسته های خود را با او در میان می گذاریم. به همین علت این دعا و نیایش ها می تواند نفس لوامه را از ما دور کند و ما را به درجه بالایی از معرفت برساند.

بر اساس تجربه هایی که دیگران از نماز خواندن دارند می توان اینطور بیان کرد که با یاد خدا و ذکر نام او قلب ما سرشار از آرامش می شود و می توانیم کارهای بهتری را در طول روز به انجام برسانیم. از این رو تنها هدف ما از نماز خواندن پیروی کردن از دستورات پروردگار و کمک رساندن به خودمان می باشد.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی آداب نماز پرداخته شده . همانطور که اشاره شد این آداب به دو دسته ظاهری و باطنی تقسیم بندی می شود و اهمیت هر کدام بسیار بالا می باشد. پس بر نمازگذار واجب است تا از تمامی واجبات پیروی کنید و برای بیشتر نزدیک شدن به خدا انجام مستحبات فراموش نگردد. تمامی مواردی که در این مطلب به آن ها اشاره شد از آن جهت اهمیت که دارند که فرد رابطه خود با پروردگارش را بیشتر از هر وقتی افزایش دهد و کارهایش را در جهت درستی به هدایت در بیاورد.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا