حمید محمدیحمید محمدی(رئیس سازمان حج وزیارت) در نشست خبری با رسانه ها از آغازثبت نام زائران اربعین در سامانه سماح خبر داد و گفت بزودی این کار انجام خواهد شد.

وی به محدودیت های حج ۹۷ اشاره کرد و گفت: از نظر مسائل زیرساختی مشکلاتی وجود داشت از جمله محدودیت زمین در منا وعرفات، همچنین نابسامانی هتل ها در مدینه که به خاطر تخریب برخی از هتل ها از سال های گذشته به وجود آمده است. علاوه بر اینها عوامل طبیعی همچون طوفان شدید در مکه در زمان عرفه مشکلاتی را ایجاد کرد.

محمدی با تاکید بر اینکه سفرهای زیارتی به عتبات به ویژه اربعین به زودی آغاز خواهد شد، گفت: نوسانات نرخ ارز در این زمینه مشکلاتی را به وجود آورده بود اما با مساعدت بانک مرکزی قرار شد ارز سفرهای زیارتی و اربعین از طریق سامانه نیما تامین شود تا در این زمینه افزایش خیلی سنگینی در هزینه های عتبات نداشته باشیم.

وی اظهار داشت: هر زائر عتبات ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار هزینه ارزی دارد که تلاش کردیم امسال این هزینه ها را ۲۰ درصد کاهش دهیم.

وی در خصوص احتمال آغاز سفرهای زیارتی به سوریه گفت: بالاترین و محوری ترین اولویت ما در حج و دیگر سفرهای زیارتی تامین امنیت زائران است. در زمینه سفر زیارتی سوریه مترصد یک فرصت هستیم و باید اطمینان کامل پیدا کنیم.

محمدی گفت: ممکن است افرادی به صورت موردی و فردی سفر زیارتی به سوریه داشته باشند اما وقتی ثبت نام در سازمان حج و زیارت انجام شود، به دلیل اعتمادی که مردم به سازمان و دولت دارند، باید امنیت صددرصدی برقرار باشد تا سفر زائران در آرامش انجام شود.

وی در مورد اخذ نمونه ژنتیک از خانواده 11 شهید منا که در مقبره الشهدا در عربستان دفن شده اند، گفت: در حج امسال 11 نفر از خانوادگان شهدای منا حضور داشتند که آزمایش ژنتیک از آنها انجام شد اما به دلیل تعطیلی عربستان در ماه محرم، هنوز جواب داده نشده و پیگیر دریافت جواب آزمایشات هستیم.

پایان پیام

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here