مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
گل آپارتمانی

“گل مارانتا”نحوه تکثیر و نگهداری | آبیاری و تعویض خاک گیاه مارانتا

مطالب پربازدید

گل مارانتا

جنس  گل مارانتا به نام بارتولومئو مارانتا ، پزشک و گیاه شناس ایتالیایی قرن شانزدهم میلادی نامگذاری شده است. و شامل چند ده گیاه کم رشد بومی مناطق گرمسیر آمریکا است. این گیاه نام رایج خود را از آنجا گرفته است که برگهای آن در روز صاف می مانند و سپس مانند دستان نماز شب می شوند. گونه های لکونورا مارانتا دارای برخی از زیبا ترین برگ های تزئین شده در پادشاهی گیاه شناسی هستند.

گل مارانتا قرمز ، بیماریهای گل مارانتا

واریته محبوب تریکروماتیک دارای برگهای سبز و مخملی عمیق با لکه های زرد در قسمت میانی و رگه های قرمز قوسی است. که به حاشیه برگ می روند. یک سنبل کاشته شده خوب باید برگهای شش اینچی پر داشته باشد که از یک ساقه وسط کوتاه بلند شده و آویزان شود. آنها به عنوان یک گیاه خانگی نسبتاً رایج هستند ، اما رشد آنها در طولانی مدت لزوماً آسان نیست.

نحوه پرورش گیاه مارانتا

گیاهان مارانتا همه گیاهانی نسبتاً کم رشد هستند که هیچکدام از آنها بیش از هشت اینچ رشد نمی کنند. و همین امر باعث می شود گیاهان برای نمایش خوشه ای گیاهان در طاقچه پنجره عالی باشند. کود زیاد است. گیاهانی که بسیار سرد یا خیلی خشک نگه داشته می شوند . احتمالاً برگهای خود را از دست می دهند یا از عفونت قارچی رنج می برند که منجر به مرگ گل مارانتا به دلیل پوسیدگی ریشه یا ریزش آن می شود. گیاهانی که نور آفتاب زیادی دارند ، احتمال شستشو و ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ هایشان بیشتر است.

مطالب پربازدید

سبک مارانتا

می توانید گیاه نماز (مارانتا) خود را نزدیک پنجره ای آویزان یا تنظیم کنید که در آن نور غیر مستقیم خورشید دریافت شود. گیاه خود را هرگز در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید ، زیرا آفتاب باعث سوختگی برگهای گیاه می شود . یا در برگها لکه ها یا لکه هایی ایجاد می شود و شدت آنها کمرنگ می شود. گل مارانتا معمولاً در مناطق کم نور تحمل می کند. در زمستان ، هنگامی که گیاهان به خواب می روند (و گاهی اوقات به طور کامل می میرند) ، برای ادامه رشد خود به آنها نور روشنی بدهید.

خاک گل مارانتا

گل مارانتا خاک اسیدی را ترجیح می دهد. از مخلوط گلدان پایه پیت با PH 5/5 تا 6/6 استفاده کنید یا دو قسمت خزه خزه ای ، یک قسمت خاک رس و یک قسمت پرلیت یا ماسه درشت را با هم مخلوط کنید. بهتر است مواد تمیز و بسته بندی شده خریداری شده در بازار که از حشرات و دانه های علف هرز عاری هستند ، خریداری شود.

همچنین می توانید از خاک گلدان گیاهان آپارتمانی که دارای زهکشی مناسب است استفاده کنید. اگر از خاکی استفاده می کنید که خوب خشک نمی شود ، پرلیت یا ماسه درشت را به مخلوط اضافه کنید. برای بهبود زهکشی ، کف گلدان را سنگ یا ماسه اضافه کنید و مطمئن شوید که در کاسه سوراخ تخلیه وجود دارد.

گل مارانتا هلندی ، گل مارانتا گورخری

اب گیاه مارانتا

در طول فصل رشد ، اغلب آبیاری کنید و هرگز اجازه ندهید خاک کاشته شده در گلدان خشک شود. گل مارانتا را وقتی شروع کنید که قسمت بالای خاک گلدان شروع به خشک شدن کند. این گیاهان بسیار در معرض خشکسالی هستند. با این حال ، برای جلوگیری از مشکلات قارچی ، اجازه ندهید که آب مستقیماً روی برگها بنشیند یا اجازه دهید گیاه خراب شود. کمبود آب و آبیاری زیاد باعث زرد شدن برگها و ریزش گیاه می شود. هنگام آبیاری ، اگر کمی گرم نیست ، از آب حداقل در دمای اتاق استفاده کنید. در ماه های زمستان آبیاری را کاهش دهید.

مطالب پربازدید

دما و رطوبت گیاه

گل مارانتا دمای معمولی خانه را بین 60 تا 80 درجه فارنهایت ترجیح می دهند. دمای پایین می تواند به برگها آسیب برساند. گیاهان نماز محیطی بسیار مرطوب را ترجیح می دهند و رطوبت در خانه ها اغلب بسیار کم است. برای افزایش سطح رطوبت از یکی از روش های زیر استفاده کنید: یک رطوبت ساز یا کاسه آب کوچک در نزدیکی گیاه قرار دهید ، یک سینی را با سنگ های کوچک پر کنید و فقط آب را به سطح سنگ اضافه کنید و گلدان را روی سنگ بگذارید ، یا برگها را در دمای اتاق یا با آب گرم بپاشید.

کود گل مارانتا

گیاهان نماز خود را از اوایل بهار تا پاییز هر دو هفته بارور کنید. کود متعادل گیاه محلول در آب (10-10-10) را به نصف قدرت رقیق کنید. اگر از کود بسیار کمی استفاده کنید ، گیاه به آرامی رشد می کند یا به سختی رشد می کند. کمپوست زیاد می تواند ریشه ها را بسوزاند – برگها قهوه ای می شوند و حتی می توانید گیاه را از بین ببرید. کوددهی را در زمستان هر ماه یکبار کاهش دهید.

قنداق کردن و بارگیری مجدد

لازم نیست گل مارانتا خود را خیلی مرتب تغییر مکان دهید. اما اگر به ریشه متصل شود یا به گلدان متصل شود ، رشد آن بسیار کندتر خواهد شد. اگر گلدان را دوباره جابجا کردید ، یک تا دو اینچ عرض از گلدان فعلی را انتخاب کنید

کانتینر هنگام کاشت مجدد ، گیاه را به آرامی از ظرف آن خارج کرده ، ریشه ها را تمیز تکان دهید و گیاه را در یک ظرف جدید خاک گلدان تازه قرار دهید. چاه آب: بهترین زمان تقطیر بهار قبل از شروع فصل رشد است.

تکثیر گیاهان نماز

تولید مثل گل مارانتا به طرز شگفت آوری آسان است. برخی از انواع مارنتا را می توان با قلمه های ساقه یا تقسیم ریشه تکثیر کرد. متداول ترین (و ساده ترین) روش تکثیر این گیاه تقسیم آن هنگام تغییر نام است.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

تقسیم بندی: هنگام کاشت مجدد ، می توانید با تکان دادن آرام خاک در ریشه ها و جدا کردن آنها ، گیاه نماز خود را به چندین گیاه کوچکتر تقسیم کنید. هر گیاه جدید باید از ریشه ها و ساقه های خوبی برخوردار باشد. این گیاهان جوان را در گلدان جداگانه و در گلدان های کم عمق قرار دهید. چند هفته اول بخشهای جدید را بسیار گرم و مرطوب نگه دارید تا رشد جدید ظاهر شود.

برش: یک ساقه را زیر گره کاغذ ایجاد کنید. گیره را به هورمون ریشه دهی آغشته کرده و در یک فنجان آب قرار دهید ، مطمئن شوید که هر دو روز یا تقریباً آب آن را عوض کنید. پس از تشکیل ریشه ، قلمه ها را مستقیماً درون خاک گلدان قرار دهید. خاک را مرطوب نگه دارید و هر از گاهی گیاه را اسپری کنید.

تکثیر گل مارانتا ، عکس انواع گل ماراتا

انواع گل مارانتا

انواع مختلفی از گل مارانتا وجود دارد ، اما محبوب ترین آنها تنوع سه رنگ موجود در بسیاری از مراکز باغ است. گیاهان مارانتا و کالاتیا آنقدر با یکدیگر ارتباط نزدیک دارند که غیر عادی بودن علامت گذاری آنها نیست. در جنس مارانتا ، چند مورد از رایج ترین ها وجود دارد:

 

لکونورا اریتروفیلا: همچنین به عنوان سه رنگ شناخته شده است و رایج ترین گیاه نماز است و دارای رگهای قرمز پررنگ است. نام رایج دیگر گیاه شاه ماهی است.

لکونورا کرچووانا: این رقم دارای برگهای سبز ساده با دو ردیف لکه تیره است. این تنوع به آهنگ های خرگوش نیز معروف است. او هیچ رگ قرمز ندارد.

لکونورا ماساژ: این رقم دارای زمینه برگ تیره تر و دارای لکه های نقره ای در امتداد رگبرگهای برگ مرکزی و سفید است. به راحتی با گونه کالاتیا اشتباه گرفته می شود.

تعویض گلدان

معمولاً هر 2 سال در بهار گیاه را به گلدان دیگری منتقل کنید. هر بار که ریشه گیاه از گلدان بیرون می آید ، وقت آن است که گلدان را با گلدان بزرگتری جایگزین کنید.

تمیز کردن برگ ها

برای تمیز کردن برگ های این گیاه می توانید از اسفنج مرطوب استفاده کنید ، این امر به مرطوب نگه داشتن گیاه نیز کمک می کند.

مارانتا

منبع : thespruce

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا