مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
گل تزئینی

“گل لیلیوم” آموزش کاشت گل لیلیوم | نحوه چیدن آن | کاشت دوباره پیاز گل

مطالب پربازدید

شواهد در حال رشد برای لیلیوم یا سوسن

گل لیلیوم که به عنوان نیلوفرها نیز شناخته می شوند . گل پیاز لیلیوم چند ساله بلندی هستند که به دلیل شکوفه های برازنده که اغلب رایحه ای مست کننده دارند ، ارزشمند هستند . لیلیوم یک تیره از خانواده لیلیس است . این گل های زیبا در تابستان به صورت خوشه ای در گلدان ها و تخت ها به خوبی رشد می کنند. گونه های زیادی برای انتخاب وجود دارد ، از جمله شرقی ، آسیایی ، شیپوری و لانگ فلوروم ، و همچنین ترکیبی مانند Longiflorum / Asiatic و Oriental / Trumpet.

گل لیلیوم با فوندانت ، گل لیلیوم بنفش

توجه داشته باشید که گیاهان زیادی وجود دارند که کلمه “زنبق” را به عنوان بخشی از نام مشترک خود در نظر گرفته اند . و همه آنها از نظر گیاه شناسی “زنبق واقعی” نیستند . به عنوان مثال ، نیلوفرهای رایحه ای از خانواده Araceae هستند ، در حالی که سوسن های belladonna و سوسن نیل (agapanthus) از خانواده Amaryllidaceae هستند . به همین دلیل ، بسیاری از باغبانان کلمه “لیلیوم” را به نیلوفرهای واقعی ترجیح می دهند .

نام گیاه شناسی: Lilium spp

مطالب پربازدید

نام خانوادگی : Liliaceae

نوع گیاه : پیاز گوشتی

گلدهی : تابستان

اندازه : 70 سانتی متر تا 180 سانتی متر بسته به نوع مختلف.

مناطق اقلیمی گل لیلیوم

نیلوفرها در تمام مناطق آب و هوایی استرالیا ، از سرد تا گرمسیری رشد می کنند . بهترین موقعیت برای بیشتر شب ها آفتاب کامل تا سایه جزئی است. نیلوفرهای شرقی یک محیط خنک تر و محافظ ترجیح می دهند و ممکن است به محافظت در برابر آفتاب سوزان و بادهای گرم نیاز داشته باشند. همه انواع بلندتر ممکن است نیاز به حمایت از ساقه ها داشته باشند ، به ویژه در مناطق باز که محافظت کمتری در برابر باد دارد.

مطالب پربازدید

این گل های لیلیوم به صورت گروهی یا خوشه ای بهترین عملکرد را دارند و در کنار آزالیا ، کاملیا ، جوانه های روده ، و کاملیا خوشحال هستند. برای گلدان ها مناسب است و به دلیل طولانی بودن ، برای پشت تخت ها نیز مناسب است.

گل لیلیوم زرد ، گل لیلیوم قرمز

آماده سازی خاک

گل لیلیوم تزیینی خاک مرطوب را دوست دارند ، اما پای خیس را دوست ندارند . بنابراین خاک باید باز و زهکشی شود. با کاشت در شیب کمی ، بالا بردن بستر یا کاشت در توده های بالاتر خاک ، می توان زهکشی را بهبود بخشید.

برای علاقه مندان ، ما ترکیبی از خاک را از 2 قسمت لوم شنی ، 2 قسمت ذغال سنگ نارس و 1 قسمت ماسه توصیه می کنیم. برخی از انواع ، مانند Double Tiger Lily ، در مورد نوع خاک کمتر جالب هستند . برای رشد در گلدان ، از مخلوط گلدان چراغ استفاده کنید . وقتی لامپهایتان رسید :

بلافاصله پس از تولد بکارید و اجازه ندهید که پیازها خشک شوند. این بسیار مهم است ، زیرا پیاز گل لیلیوم مانند بسیاری از پیازهای دیگر چرخه خاموش ندارند.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

نیلوفرها یک گیاه همراه واقعی هستند و برای رشد مناسب به رشد گروهی اعتماد می کنند. چه در گلدان و چه در تخت باغ ، به طور کلی باید یک گروه پرورش دهید.

کاشت باغ گل لیلیوم

20-40 سانتی متر فاصله و 10-20 سانتی متر عمق دارد . خاک را با کمپوست مانند کود پوسیده بالا قرار دهید . در عوض ، از کود کامل حاوی NPK یا کود خون و استخوان استفاده کنید. چاه را آب کرده و مالچ کنید.

کاشت گلدان لیلیوم

از یک گلدان عمیق که قطر آن حداقل 200 میلی متر است استفاده کنید. در هر گلدان حداکثر 3 پیاز بکارید که فاصله آنها تقریباً 75 میلی متر است. قرار دادن پیازهای کمی خم شده به سمت داخل باعث پشتیبانی متقابل از ساقه های بلند می شود . و قرار دادن رولپلاک در مرکز با رشد آنها یک تکیه گاه مرکزی ایجاد می کند. بیرون را در یک سمت آفتابی قرار دهید (گلدان ها را می توانید به داخل خانه یا داخل پاسیو بیرون بیاورید).

گل لیلیوم هلندی ، گل لیلیوم انواع

نگهداری

لیلیوم ها در طول چرخه رشد خود باید مرطوب نگه داشته شوند و در تابستان به آبیاری سخاوتمندانه پاسخ خوبی دهند. مالچ کردن به خنک و مرطوب نگه داشتن آب کمک می کند.

در حالت ایده آل ، نیلوفرها باید در طول چرخه رشد خود حداقل دو بار بارور شوند . استفاده از کود مایع پس از تنظیم جوانه ها از گیاهان (یعنی وقتی جوانه های کوچک در بالای برگ ها ظاهر می شوند) . به سبز نگه داشتن شاخ و برگ پایین گل لیلیوم یا لیلیس کمک می کند. بعد از پایان گلدهی مجدداً پیازها را بارور کنید تا سال بعد گل دهی شود . در سالهای بعد ، اواخر زمستان با کودها لباس بپوشید.

برای نیلوفرهای گلدانی ، با پایان یافتن گل ، كمپوست خود را زیاد كنید . و گلدان ها را در باغچه قرار دهید تا هنگام مرگ آنها با هر چیز دیگری آبیاری شوند. در اوایل زمستان گلدان ها را دوباره بیرون بیاورید ، در چاه کمپوست و آب بپوشید و رشد مجدد آنها را تماشا کنید.

بعد از گل دادن (یا هنگام بریدن گلها برای نمایش) ، تقریباً نصف فاصله پایین ساقه را ببرید. باید برگ کافی برای رشد پیاز وجود داشته باشد تا بتواند سال بعد گل تولید کند.

هرچه شاخ و برگ کاملاً از بین رفت ، گیاهان را در سطح زمین هرس کنید ، اما نه زودتر . پیازها را می توان بدون نیاز به پیوند ، برای چند سال در زمین رها کرد. اگر قصد دارید لامپ ها را بالا و جدا کنید ، این کار باید در پاییز انجام شود. کاشت مجدد بدون تاخیر. لیلی از حرکت و خیس پاها متنفر است.

آنها به طور کلی در برابر آفات مقاوم هستند. شته ها می توانند یک مشکل باشند ، اما به راحتی می توان با آنها مقابله کرد .

چرا به لیلیوم سوسن هم می گویند: گل لیلیوم در فرهنگ ما به عنوان زنبق شناخته شده است. دلیل این نام ممکن است به دلیل شباهت این گل با گل معروف سوزان چلچراگ باشد. گیاهی که از نظر رنگ تنوع زیادی داشته و مانند لوستر از ساقه شکلی آویزان دارد.

لیلیوم زرد قرمز

منبع : gardenexpress

مطالب پربازدید
وب گردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا