مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

بیماری هیپوکندریازیس ” تشخیص و عوارض بیماری هیپوکندریازیس “

مطالب پربازدید

اختلال علائم جسمی

اختلال اضطراب بیماری ، که گاهی اوقات بیماری هیپوکندریازیس یا اضطراب سلامتی نامیده می شود . این مطلب صرفا جهت بیماری هیپوکندریازیس ، علائم بیماری هیپوکندریازیس  و تشخیص بیماری هیپوکندریازیس جمع آوری شده است با ما همراه باشید. بیش از حد نگران این است كه بیمار جدی هستید یا ممكن است بیمار شوید . ممکن است علائم جسمی نداشته باشید . یا ممکن است باور داشته باشید که احساسات طبیعی بدن یا علائم جزئی علائم بیماری شدید است ، حتی اگر یک معاینه پزشکی کامل یک وضعیت پزشکی جدی را نشان ندهد.

بیماری هیپوکندریازیس

ممکن است افرادی که قبلاً با هیپوکندریاز تشخیص داده شده اند ، دارای اختلال اضطراب بیماری باشند . که در آن تمرکز ترس و نگرانی بر روی احساسات جسمی ناخوشایند یا غیرمعمول است که نشانه ای از یک بیماری جدی است.

درمان هیپوکندریازیس

مطالب پربازدید

از طرف دیگر ، اختلال علائم بدنی – یک اختلال مرتبط – شامل تمرکز بر ناتوان کننده بودن علائم جسمی ، مانند درد یا سرگیجه است ، بدون نگرانی اینکه این علائم نشان دهنده یک بیماری خاص است.

شما ممکن است اضطراب شدیدی را تجربه کنید که احساسات بدن ، مانند کشیدن عضله یا خستگی ، با یک بیماری جدی همراه است . این اضطراب بیش از حد – به جای خود علامت جسمی – منجر به پریشانی شدیدی می شود که می تواند زندگی شما را مختل کند.

اختلال اضطراب بیماری یک بیماری طولانی مدت است که می تواند شدت آن را نوسان دهد. ممکن است با افزایش سن یا در زمان استرس افزایش یابد. اما مشاوره روانشناسی (روان درمانی) و گاهی اوقات دارو می تواند نگرانی شما را راحت کند.

علائم بیماری هیپوکندریازیس

علائم اختلال اضطراب بیماری با توجه به احساسات طبیعی بدن (مانند معده پر سر و صدا) یا علائم جزئی (مانند بثورات جزئی) ، مشغول این فکر است که شما به شدت بیمار هستید . نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •  داشتن بیماری جدی یا شرایط سلامتی
 • نگرانی از اینکه علائم جزئی یا احساسات بدن به معنای ابتلا به بیماری جدی است
 • به راحتی از وضعیت سلامتی خود نگران باشید
 • اطمینان کم یا عدم اطمینان از مراجعه به پزشک یا نتایج منفی آزمایش
 • بیش از حد در مورد یک وضعیت خاص پزشکی یا خطر ابتلا به یک بیماری پزشکی نگران باشید زیرا در خانواده شما وجود دارد
 • داشتن چنان پریشانی در مورد بیماری های احتمالی که عملکرد برای شما دشوار است
 • به طور مکرر بدن خود را از نظر علائم بیماری یا بیماری بررسی کنید
 • قرارهای مکرر برای اطمینان خاطر – یا پرهیز از مراقبت های پزشکی به دلیل ترس از تشخیص بیماری جدی
 • اجتناب از افراد ، مکانها یا فعالیتها به دلیل ترس از
 • خطرات سلامتی

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

مطالب پربازدید

از آنجا که علائم می تواند به مشکلات سلامتی مرتبط باشد ، مهم است که اگر این کار قبلاً انجام نشده است ، توسط ارائه دهنده مراقبت های اولیه ارزیابی شود. اگر ارائه دهنده شما معتقد است که ممکن است به اختلال اضطراب بیماری مبتلا باشید ، ممکن است شما را به یک متخصص بهداشت روان معرفی کند.

علائم بیماری هیپوکندریازیس

مراقبت از بیماری

اضطراب بهداشتی قابل توجهی می تواند باعث پریشانی واقعی فرد شود و اطمینان همیشه مفید نیست. گاهی اوقات ، ایجاد اطمینان می تواند اوضاع را بدتر کند. این می تواند ناامید کننده باشد و باعث ایجاد استرس در خانواده ها و روابط شود. عزیز خود را تشویق کنید که برای ارجاع بهداشت روان ، راه های مقابله با اختلال اضطراب بیماری را یاد بگیرد.

علل بیماری هیپوکندریازیس

علت دقیق اختلال اضطراب بیماری روشن نیست ، اما این عوامل ممکن است نقش داشته باشند:

باورها تحمل عدم اطمینان نسبت به احساسات ناراحت کننده یا غیرمعمول بدن ممکن است برای شما دشوار باشد. این می تواند شما را به سو  تفسیر جدی بودن تمام احساسات بدن سوق دهد ، بنابراین شما به دنبال شواهدی برای تأیید وجود یک بیماری جدی می گردید.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

خانواده : اگر والدینی داشته باشید که بیش از حد در مورد سلامتی خود نگران باشند ، احتمال دارد که دچار اضطراب سلامتی شوید.

تجربه گذشته شما ممکن است در کودکی تجربه بیماری جدی داشته باشید ، بنابراین احساسات جسمی ممکن است برای شما ترسناک باشد.

عوارض بیماری هیپوکندریازیس

عوامل خطر

اختلال اضطراب بیماری معمولاً از اوایل یا اواسط بزرگسالی شروع می شود و ممکن است با افزایش سن بدتر شود . اغلب برای افراد مسن ، اضطراب مربوط به سلامتی ممکن است بر ترس از دست دادن حافظه آنها متمرکز باشد.

عوامل خطر برای اختلال اضطراب بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • زمان استرس عمده زندگی
 • تهدید یک بیماری جدی که معلوم است جدی نیست
 • سابقه سو استفاده در کودکی
 • یک بیماری جدی در دوران کودکی یا والدینی که بیماری جدی دارند
 • ویژگی های شخصیتی ، مانند تمایل به نگرانی داشتن
 • استفاده بیش از حد از اینترنت مربوط به سلامتی

عوارض بیماری هیپوکندریازیس

اختلال اضطراب بیماری ممکن است با موارد زیر مرتبط باشد:

 • روابط یا مشکلات خانوادگی زیرا نگرانی بیش از حد می تواند دیگران را ناامید کند
 • مشکلات عملکردی یا غیبت بیش از حد مربوط به کار
 • مشکلاتی که در زندگی روزمره کار می کنند ، حتی ممکن است منجر به ناتوانی شوند
 • مشکلات مالی به دلیل مراجعه بیش از حد مراقبت های بهداشتی و صورتحساب های پزشکی
 • داشتن یک اختلال بهداشت روانی دیگر ، مانند اختلال علائم بدنی ، سایر اختلالات اضطرابی ، افسردگی یا اختلال شخصیت

جلوگیری از بیماری

درباره چگونگی جلوگیری از اختلال اضطراب بیماری اطلاعات کمی در دست است ، اما این پیشنهادات ممکن است کمک کند.

اگر با اضطراب مشکلی دارید ، هرچه سریعتر به دنبال مشاوره حرفه ای باشید تا از بدتر شدن علائم و اختلال در کیفیت زندگی شما جلوگیری کند.

یاد بگیرید که چه زمانی دچار استرس شده اید و چگونه این روی بدن شما تأثیر می گذارد – و به طور مرتب تکنیک های مدیریت استرس و آرامش را تمرین کنید.

برای کمک به جلوگیری از عود یا بدتر شدن علائم ، برنامه درمانی خود را رعایت کنید.

تشخیص بیماری هیپوکندریازیس

برای تعیین تشخیص ، احتمالاً معاینه فیزیکی و آزمایشاتی را که ارائه دهنده مراقبت های اولیه شما توصیه می کند ، انجام خواهید داد . ارائه دهنده شما می تواند در تعیین شرایط پزشکی که به درمان نیاز دارد یا محدودیت در آزمایش ، تصویربرداری و ارجاع به متخصصان ، کمک کند.

همچنین ممکن است ارائه دهنده مراقبت های اولیه شما را به یک متخصص بهداشت روان معرفی کند.

درمان بیماری هیپوکندریازیس

ارزیابی روانشناختی را انجام دهید تا در مورد علائم ، موقعیت های استرس زا ، سابقه خانوادگی ، ترس ها یا نگرانی ها و راه هایی که اضطراب بر زندگی شما تأثیر منفی می گذارد صحبت کنید.

درمان بیماری

هدف از درمان کمک به شما در کنترل اضطراب در مورد سلامتی و بهبود توانایی عملکرد در زندگی روزمره است . روان درمانی – که گفتگوی درمانی نیز نامیده می شود – می تواند برای اختلال اضطراب بیماری مفید باشد . بعضی اوقات ممکن است داروهایی نیز اضافه شود.

داروها

داروهای ضد افسردگی ، مانند مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین ، ممکن است به درمان اختلال اضطراب بیماری کمک کنند . در صورت وجود ، داروهایی برای درمان اختلالات خلقی یا اضطرابی نیز ممکن است کمک کنند.

روان درمانی

از آنجا که احساسات جسمی می تواند به پریشانی عاطفی و اضطراب سلامتی مرتبط باشد ، روان درمانی – به ویژه درمان رفتاری شناختی  – می تواند یک درمان موثر باشد . به شما کمک می کند مهارتهایی برای کنترل اختلال اضطراب بیماری و یافتن روشهای مختلف برای مدیریت نگرانی های خود به غیر از آزمایش پزشکی بیش از حد یا پرهیز از مراقبت های پزشکی پیدا کنید.

با پزشک خود در مورد گزینه های دارویی و عوارض جانبی و خطرات احتمالی آن صحبت کنید.

با ارائه دهنده خود کار کنید . با ارائه دهنده مراقبت های اولیه یا متخصص بهداشت روان خود برای تعیین یک برنامه منظم برای ویزیت ها صحبت کنید تا در مورد نگرانی های خود صحبت کنید و یک رابطه مطمئن ایجاد کنید . درباره تعیین محدودیت های معقول در آزمون ها ، ارزیابی ها و مراجعه های تخصصی بحث کنید . از مراجعه به چندین پزشک یا ویزیت اورژانس که می تواند هماهنگی مراقبت شما را دشوارتر کند و شما را مجبور به آزمایش مجدد کند ، اجتناب کنید.

مدیریت استرس

یادگیری روشهای مدیریت استرس و آرامش ، مانند آرامش عضلانی پیشرونده ، ممکن است به کاهش اضطراب کمک کند.

تحرک بدنی داشته باشید. یک برنامه فعالیت فارغ التحصیل ممکن است تأثیر آرام بخشی بر روحیه شما داشته باشد ، اضطراب شما را کاهش دهد و به بهبود عملکرد بدنی شما کمک کند.

در فعالیتها شرکت کنید. درگیر بودن در کار و همچنین فعالیت های اجتماعی و خانوادگی می تواند شما را پشتیبانی کند.

از مصرف الکل و داروهای تفریحی خودداری کنید. استفاده از مواد می تواند مراقبت شما را دشوارتر کند . در صورت نیاز به ترک کمک با ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود صحبت کنید.

از جستجوی بیماری های احتمالی در اینترنت خودداری کنید . حجم گسترده ای از اطلاعات بهداشتی که ممکن است با وضعیت شما مرتبط باشد یا نباشد می تواند باعث سردرگمی و اضطراب شود . اگر علائمی دارید که شما را نگران می کند ، در قرار ملاقات بعدی خود با ارائه دهنده مراقبت های اولیه صحبت کنید.

آماده شدن برای قرار شما

علاوه بر ارزیابی پزشکی ، ارائه دهنده مراقبت های اولیه ممکن است شما را برای ارزیابی و درمان به یک متخصص بهداشت روان مانند روانپزشک یا روانشناس ارجاع دهد.

از یک عضو یا دوست معتمد خانواده بخواهید که در صورت امکان با شما به ملاقات شما برود تا از شما پشتیبانی کند . به شما کمک کند اطلاعات را به خاطر بسپارید.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا