مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

پوکی استخوان ” هر آنچه راجع به استئوآرتریت باید بدانید ” آرتروز چیست ؟

مطالب پربازدید

آرتروز چیست؟

استئوآرتریت (OA) شایع ترین بیماری مزمن (طولانی مدت) است. 

در این مقاله به بررسی علل پوکی استخوان ، علائم پوکی استخوان ، پیشگیری از پوکی استخوان ، درمان آرتروز و پوکی استخوان می پردازیم.

مفصل جایی است که دو استخوان با هم ملاقات می کنند. انتهای این استخوان ها با بافت محافظی به نام غضروف پوشانده شده است. با ورم مفاصل ، این غضروف فرو می رود و باعث می شود استخوان های داخل مفصل به هم مالیده شوند. این می تواند باعث درد ، سفتی و علائم دیگر شود.

پوکی استخوان

مطالب پربازدید

آرتروز اغلب در بزرگسالان مسن اتفاق می افتد ، اگرچه ممکن است در بزرگسالان در هر سنی بروز کند. آرتریت همچنین به بیماری مفاصل دژنراتیو ، آرتریت دژنراتیو و آرتریت سایش و پارگی گفته می شود.

علل پوکی استخوان

آرتروز در اثر آسیب مفاصل ایجاد می شود. این آسیب می تواند با گذشت زمان جمع شود ، به همین دلیل سن یکی از دلایل اصلی آسیب مفاصل است که منجر به پوکی استخوان می شود. هرچه پیرتر می شوید ، بیشتر در ساییدگی و پارگی در مفاصل دچار می شوید.

سایر علل آسیب مفاصل شامل صدمات قبلی مانند:

 • غضروف پاره شده
 • اتصالات دررفته
 • صدمات لیگامنت

آنها همچنین شامل ناهنجاری های مشترک ، چاقی و وضعیت ضعیف هستند. برخی از عوامل خطر مانند سابقه خانوادگی و جنسیت خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد.

تشخیص پوکی استخوان

مطالب پربازدید

پوکی استخوان و غضروف

غضروف ماده ای سخت ، الاستیک و انعطاف پذیر از استخوان است. عملکرد آن محافظت از انتهای استخوانهای داخل مفصل است و به آنها اجازه می دهد تا به راحتی در برابر یکدیگر حرکت کنند.

وقتی غضروف شکسته شود ، این سطوح استخوانی زبر و خشن می شوند. این می تواند باعث ایجاد درد در مفاصل و سوزش در بافتهای اطراف شود. غضروف آسیب دیده نمی تواند خود را ترمیم کند. دلیل این است که غضروف فاقد رگ خونی است.

هنگامی که غضروف کاملاً از بین می رود ، بالشتک بالشی که در اختیار شما قرار می گیرد ناپدید می شود و امکان تماس استخوانی به استخوان را می دهد. این می تواند باعث درد شدید و سایر علائم مرتبط با OA شود. در اینجا شما باید درباره غضروف ، مفاصل و پوکی استخوان بدانید.

چگونه پوکی استخوان را تشخیص دهیم

علائم پوکی استخوان

ورم مفاصل می تواند در هر مفصل ایجاد شود. با این حال ، بیشترین مناطق آسیب دیده بدن عبارتند از:

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
 • دست ها
 • نوک انگشتان
 • زانو ها
 • ران
 • ستون فقرات ، معمولاً در گردن یا کمر است

شایع ترین علائم پوکی استخوان عبارتند از:

 • درد
 • حساسیت (ناراحتی هنگام فشار دادن ناحیه با انگشتان)
 • سفتی، سختی
 • التهاب

هرچه آرتروز پیشرفته‌تر شود ، ممکن است درد همراه آن شدیدتر شود. با گذشت زمان ، تورم ممکن است در مفصل و محیط اطراف نیز ایجاد شود. شناخت علائم اولیه OA می تواند به شما در مدیریت بهتر شرایط کمک کند.

پوکی استخوان شدید

OA یک وضعیت مترقی است که از پنج مرحله تشکیل شده است ، بیانگر یک مفصل طبیعی است. مرحله 4 نمایانگر کشاورزی ارگانیک شدید است. همه افراد دارای OA تا مرحله 4 پیشرفت نخواهند کرد. شرایط اغلب مدت طولانی قبل از رسیدن به این مرحله تثبیت می شود.

افراد مبتلا به آرتریت حاد از دست دادن شدید یا کامل غضروف در یک یا چند مفاصل تجربه می کنند. اصطکاک استخوانی همراه با این می تواند علائم شدیدی از قبیل:

آرتریت حاد

 • افزایش تورم و التهاب : ممکن است مقدار مایع سینوویال داخل مفصل افزایش یابد. معمولاً این مایع به کاهش اصطکاک در حین حرکت کمک می کند. اما در مقادیر بیشتر می تواند باعث تورم مفصل شود. شکاف های غضروف شکسته نیز ممکن است در داخل مایع سینوویال شناور شوند و بر درد و تورم می افزایند.
 • افزایش درد : ممکن است در حین فعالیت ، احساس درد کنید ، اما در حالت استراحت نیز هستید. اگر در طول روز اغلب از آنها استفاده کنید ممکن است احساس افزایش درد در هنگام افزایش روز یا تورم بیشتر در مفاصل داشته باشید.
 • دامنه حرکت کم : به دلیل سفتی و درد مفاصل ممکن است قادر به حرکت نباشید. این می تواند لذت بردن از فعالیت های روزمره را که به راحتی انجام می شود دشوار کند.
 • بی ثباتی مشترک : اتصالات شما ممکن است پایدارتر شود. به عنوان مثال ، اگر از آرتروز شدید در زانو رنج می برید ، ممکن است دچار انسداد (عدم حرکت ناگهانی) شوید. همچنین ممکن است دچار گرفتگی (در هنگام منفجر شدن زانو) باشید که می تواند منجر به ریزش و آسیب دیدگی شود.

علائم دیگر همچنان که مفاصل همچنان به هم می ریزد ، ضعف عضلات ، چرخش استخوان و تغییر شکل مفصل نیز ممکن است رخ دهد.
آسیب مفاصل ناشی از آرتریت شدید قابل برگشت نیست ، اما درمان می تواند به کاهش علائم کمک کند. هر آنچه را که باید درباره آرتریت پیشرفته بدانید ، بدانید.

درمان قطعی پوکی استخوان

استئوآرتریت در مقابل آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید و آرتریت روماتوئید (RA) علائم یکسانی دارند اما شرایط کاملاً متفاوت هستند. OA یک بیماری دژنراتیو است به این معنی که با گذشت زمان شدت آن افزایش می یابد. از طرف دیگر ، آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است.

مبتلایان به آرتریت روماتوئید دارای سیستم ایمنی هستند که بستن شل شده در اطراف مفاصل را به عنوان تهدیدی برای بدن اشتباه می کند و باعث حمله آنها به آن ناحیه می شود. این آستر نرم که حاوی مایع سینوویال است ، سینوویوم نامیده می شود. هنگامی که سیستم ایمنی حمله خود را آغاز کرد ، مایع در مفصل جمع می شود و باعث سفتی ، درد ، تورم و التهاب می شود.

تشخیص پوکی استخوان

آرتروز غالباً یک بیماری آهسته است که تا زمانی که شروع به ایجاد علائم دردناک یا ناتوان کننده نکند ، تشخیص آن دشوار است. OA اولیه اغلب پس از تصادف یا تصادف دیگر تشخیص داده می شود که باعث شکستگی می شود و به پرتوهای ایکس احتیاج دارد.

عکس پوکی استخوان

علاوه بر پرتونگاری ، پزشک شما ممکن است از اسکن MRI برای تشخیص آرتریت استفاده کند. این آزمایش تصویربرداری از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی برای ایجاد تصاویر از استخوان ها و بافت های نرم استفاده می کند.

سایر آزمایشات تشخیصی شامل آزمایش خون برای رد سایر شرایطی که باعث درد مفاصل می شوند ، مانند آرتریت روماتوئید است. تجزیه و تحلیل مایع مفصل همچنین ممکن است برای تعیین اینکه نقرس یا عفونت عامل اصلی التهاب است ، مورد استفاده قرار گیرد. تست های دیگری که برای کمک به تشخیص آرتریت استفاده می شود را بررسی کنید.

درمان پوکی استخوان

درمان OA در مدیریت علائم متمرکز است. نوع درمانی که بیشتر به شما کمک می کند با توجه به شدت و محل علائم شما مشخص می شود. تغییرات سبک زندگی ، داروهای بدون نسخه و داروهای خانگی اغلب برای تسکین درد ، سفتی و تورم کافی هستند.

درمان قطعی پوکی استخوان در طب سنتی

داروهای خانگی و تغییر شیوه زندگی برای OA عبارتند از:

ورزش کردن

فعالیت بدنی باعث تقویت عضلات اطراف مفاصل شما شده و ممکن است به تسکین سفتی کمک کند. حداقل برای هر روز حداقل 20 تا 30 دقیقه حرکت بدنی داشته باشید. فعالیتهای آرام و کم تأثیر ، مانند پیاده روی یا شنا را انتخاب کنید. تای چی و یوگا همچنین می توانند باعث بهبود انعطاف پذیری و کمک در مدیریت درد شوند.

کاهش وزن

اضافه وزن داشتن می تواند مفاصل شما را سفت و درد کند. ریختن وزن اضافی به تسکین این استرس و کاهش درد کمک می کند. وزن سالم همچنین می تواند خطر سایر مشکلات سلامتی مانند دیابت و بیماری های قلبی را کاهش دهد.

خواب کافی

استراحت عضلات شما می تواند تورم و التهاب را کاهش دهد. با خودتان خوب باشید و از آن زیاده روی نکنید. خواب کافی در شب می تواند به شما در مدیریت موثر درد کمک کند.

گرما و سرما درمانی

برای تسکین درد عضلانی و سفتی می توانید گرما یا سرمازدگی را امتحان کنید. کمپرس سرد یا گرم را به مدت 15 تا 20 دقیقه چندین بار در روز روی مفاصل درد ایجاد کنید.

این روشها می تواند به تسکین علائم و بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند.

غذاهای مضر برای پوکی استخوان

تمریناتی برای آرتروز

کشش های ملایم می تواند برای افراد مبتلا به آرتروز بسیار مفید باشد ، به خصوص اگر دچار سفتی یا درد در زانو ، باسن یا پشت خود باشید. کشش می تواند به بهبود تحرک و دامنه حرکت کمک کند.

مانند هر برنامه ورزشی ، قبل از شروع کار با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این دوره مناسب برای شما است. اگر کشش ها چراغ سبز دریافت می کنند ، این چهار تمرین را برای آرتروز امتحان کنید.

داروهای آرتروز

انواع مختلفی از داروهای OA وجود دارد که می تواند به کاهش درد یا تورم کمک کند. آنها شامل موارد زیر هستند:

مسکن های ضد درد دهان. تیلنول (استامینوفن) و سایر تسکین دهنده درد باعث کاهش درد می شوند ، اما تورم نیست.

مسکن های موضعی. این محصولات بدون نسخه به صورت کرم ، ژل و لکه در دسترس هستند. آنها به بی حس شدن ناحیه مفصل کمک می کنند و می توانند درد را کاهش دهند ، خصوصاً برای درد خفیف آرتروز.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs). NSAID هایی مانند Advil (ایبوپروفن) و Aleve (ناپروکسن) تورم و درد را کاهش می دهد.

Cymbalta پزشک شما ممکن است داروی ضد افسردگی Cymbalta (دولوکستین) را برای شما بدون استفاده از لیبل تجویز کند تا به شما در تسکین درد آرتروز کمک کند.
کورتیکواستروئیدها : این داروهای تجویزی به صورت خوراکی در دسترس هستند. آنها همچنین ممکن است با تزریق مستقیم به مفصل تزریق شوند.
پزشک شما ممکن است راه حل های فرابورس را به عنوان اولین خط دفاع توصیه کند. در مورد گزینه های بدون نسخه و داروهای بدون نسخه برای پوکی استخوان بیشتر بدانید.

پوکی استخوان + درمان گیاهی

داروهای طبیعی ورم مفاصل

درمان ها و مکمل های جایگزین ممکن است به تسکین علائم مانند التهاب و درد مفاصل کمک کنند. برخی مکمل ها یا گیاهانی که ممکن است به شما کمک کنند عبارتند از:

 • روغن ماهی
 • چای سبز
 • زنجبیل
 • گلوکزامین

سایر گزینه های درمانی جایگزین عبارتند از:

 • طب سوزنی
 • فیزیوتراپی
 • ماساژ درمانی

سایر روشهای درمانی می تواند شامل مصرف حمام نمکی Epsom تا استفاده از کمپرس گرم یا سرد باشد.

شما باید قبل از استفاده از گیاهان یا مکمل های مورد نظر خود با پزشک خود مشورت کنید. این به اطمینان از ایمنی و کارآمد بودن شما کمک خواهد کرد و دیگر داروهای مصرفی شما را تداخل نخواهد کرد.

رژیم غذایی پوکی استخوان

هیچ مشکلی برای تغذیه سالم وجود ندارد ، اما اگر با کشاورزی ارگانیک مبارزه می کنید ، رژیم و تغذیه از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

ابتدا باید وزن خود را در حد طبیعی حفظ کنید تا استرس غیرضروری در مفاصل کاهش یابد.

همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد برخی از انواع محصولات ارگانیک مانند استئوآرتریت زانو به رژیم غذایی سرشار از فلاونوئیدها ، که مواد مغذی موجود در میوه ها و سبزیجات هستند ، پاسخ مثبت می دهند. همچنین ، آنتی اکسیدان های موجود در بسیاری از میوه ها و سبزیجات همچنین ممکن است به مبارزه با رادیکال های آزاد که در اثر التهاب ایجاد می شوند ، کمک کنند. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که می توانند باعث آسیب سلول شوند.

رژیم غذایی با کیفیت بالا با کاهش التهاب و تورم می تواند به تسکین علائم آرتریت کمک کند. خوردن غذاهای پر از مواد مغذی زیر می تواند بسیار مفید باشد:

 • ویتامین سی
 • ویتامین دی
 • بتاکاروتن
 • اسیدهای چرب امگا 3 

افزایش مصرف غذاهای دارای خاصیت ضد التهابی نیز به شما کمک می کند. در حالی که با کشاورزی ارگانیک زندگی می کنید ، دلایل و راههای بیشتری برای غذا خوردن را ببینید.

پوکی استخوان و تغذیه

پوکی استخوان در دستان شما

استئوآرتریت می تواند بر یک یا چند ناحیه دست شما تأثیر بگذارد. این نواحی اغلب شامل نوک انگشتان ، مفصل میانی هر انگشت و مفصل است که انگشت شست و مچ دست خود را به هم وصل می کند. مفاصل مبتلا تا حد زیادی علائم رخ داده را تعیین می کنند. اغلب این علائم شامل موارد زیر است:

پیشگیری از پوکی استخوان

 • سفتی، سختی
 • درد
 • تورم
 • سرخی
 • ضعف
 • هنگام حرکت انگشتان مشکل دارید
 • دامنه حرکت کم
 • صدایی کرک کننده هنگام حرکت انگشتان دست خود

زنان بیشتر از آقایان به آرتریت دست مبتلا هستند و معمولاً در سنین جوانی به آن مبتلا می شوند. دست OA می تواند تأثیر زیادی در توانایی شما در انجام وظایف مرتبط با زندگی روزمره داشته باشد. با این حال ، درمان های مختلف از تغییرات در شیوه زندگی تا جراحی می تواند کمک کند.

استئوآرتریت باسن

آرتروز می تواند در یک یا هر دو باسن ایجاد شود. به این ترتیب با آرتریت روماتوئید تفاوت دارد که معمولاً در هر دو باسن به طور هم زمان اتفاق می افتد.

برای تقویت استخوان چه بخوریم

Hip OA یک وضعیت آهسته تخریب کننده است. بسیاری از افراد می توانند سال ها با دارو ، ورزش و فیزیوتراپی بتوانند با علائم خود مبارزه کنند.

اگر این بیماری بدتر شود ، تزریق استروئید یا سایر داروها یا جراحی می تواند به تسکین کمک کند. درمان های جایگزین همچنین می توانند کمک کنند و فناوری های جدید در افق هستند. در اینجا شما باید در مورد گزینه های زیادی که برای درمان آرتروز مفصل ران دارید بدانید.

پوکی استخوان در زانو

مانند آرتروز لگن ، آرتروز زانو ممکن است در یک یا هر دو زانو اتفاق بیفتد. سن ، ژنتیک و آسیب دیدگی زانو ممکن است در آرتروز زانو نقش داشته باشد.

ورزشکارانی که فقط روی یک ورزش متمرکز هستند که حرکات شدید و تکراری ایجاد می کند ، مانند دویدن یا تنیس ، احتمالاً به آرتریت مبتلا می شوند. به همین ترتیب ، اگر شما فقط با یک نوع فعالیت بدنی درگیر هستید ، می تواند منجر به استفاده بیش از حد برخی از ماهیچه ها و استفاده بیش از حد دیگران شود ، و باعث ضعف و بی ثباتی مفصل زانو می شود. تنوع فعالیت های شما به ایجاد گروه های مختلف عضلانی کمک می کند ، به شما این امکان را می دهد تا تمام عضلات اطراف زانو را تقویت کنید.

بریس زانو برای آرتروز

پوشیدن یک بریس در اطراف زانو می تواند یک روش درمانی غیر جراحی عالی برای آرتروز زانو باشد. استنت ها می توانند تورم و فشار را کاهش دهند. آنها همچنین می توانند با تغییر وزن خود به دور از قسمت آسیب دیده زانو ، ثبات زانو را افزایش دهند. این امر امکان حرکت بیشتر را فراهم می آورد.

آمپول پوکی استخوان

انواع مختلفی از بریس زانو وجود دارد. برخی ممکن است برای شما مناسب باشند ، و بعضی دیگر از طریق پیشخوان در دسترس هستند. پزشک شما ممکن است انواع مختلف ارتودنسی را برای انجام فعالیتهای مختلف توصیه کند.

آرتریت گردن رحم

آرتریت گردن رحم همچنین به سرویسیت یا اسپوندیلوز گردن رحم گفته می شود. این بیماری وابسته به سن است که بیش از 85 درصد از افراد بالای 60 سال را مبتلا می کند. این بیماری در زنان و مردان مشاهده می شود.

ستون فقرات گردن رحم در گردن قرار دارد و حاوی مفاصل جانبی است. این مفاصل به حفظ انعطاف پذیری در ستون فقرات کمک می کند و امکان حرکت کامل را فراهم می کند. هنگامی که غضروف اطراف مفاصل صورت شروع به فرسودگی می کند ، سرویسیت منجر به OA می شود.

سرویسیت همیشه علائم ایجاد نمی کند. در صورت بروز این علائم می تواند از خفیف تا شدید باشد و شامل موارد زیر است:

 • درد در شانه ، بازوی تحتانی یا انگشتان شما
 • ضعف عضلانی
 • سفتی در گردن شما
 • سردرد ، بیشتر در قسمت پشت سر شما
 • سوزن شدن یا بی حسی در زیر بازوها یا پاها
 • بعضی اوقات علائم جدی تری ایجاد می شود مانند از بین رفتن مثانه یا کنترل روده یا از بین رفتن تعادل

پوکی استخوان ستون فقرات

اگر از کمردرد رنج می برید ، ممکن است دچار آرتروز ستون فقرات شوید. این وضعیت بر روی مفاصل صورت در قسمت تحتانی کمر و باسن تأثیر می گذارد. هر دو سن و تروما ستون فقرات از عوامل بالقوه آرتروز ستون فقرات هستند. زنان نسبت به مردان نسبت به مردان بیشتر از این بیماری مبتلا هستند. افرادی که اضافه وزن دارند یا شغل آنها نیاز به نشستن و نشستن دارد نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار بگیرند.

آیا پوکی استخوان قابل درمان است؟

علائم آرتریت مقعد می تواند در شدت آن متفاوت باشد. آنها شامل موارد زیر هستند:

 • سفتی یا درد در مفاصل کمر
 • ضعف ، بی حسی یا سوزن شدن در بازوها یا پاها
 • دامنه حرکت کم

توجه به این علائم بسیار مهم است. در صورت عدم درمان ، آرتروز در ستون فقرات می تواند بدتر شود و باعث بروز علائم و ناتوانی شدیدتری می شود.

پیشگیری از پوکی استخوان

شما ممکن است از نظر ژنتیک ، سن و جنس ، از عوامل خطرزای ایجاد آرتروز برخوردار باشید. اما سایر عوامل خطر را می توان کنترل کرد ، و مدیریت آنها می تواند به کاهش خطر ابتلا به آرتریت کمک کند.

درمان قطعی پوکی استخوان شدید

نکات زیر می تواند به شما در مدیریت عوامل خطر تحت کنترل خود کمک کند:

از بدن خود پشتیبانی کنید. اگر یک ورزشکار یا ورزشکار پرشور هستید ، حتما از بدن خود مراقبت کنید. از کفش و کفش ورزشی استفاده کنید که تأثیر آن روی زانوها را کاهش می دهد. همچنین ، حتماً ورزش خود را تغییر دهید تا همه ماهیچه های شما هر بار ورزش کنند ، نه فقط همان عضله.

 • به وزن خود توجه کنید. BMI خود را در دامنه مناسب برای قد و جنس خود نگه دارید.
 • رژیم سالم را حفظ کنید. با تأکید بر سبزیجات و میوه های تازه ، طیف وسیعی از غذاهای سالم میل کنید.
 • استراحت کافی داشته باشید. به بدن خود فرصت کافی برای استراحت و خواب دهید.
 • اگر مبتلا به دیابت هستید ، کنترل قند خون نیز می تواند به مدیریت خطر ابتلا به آرتریت کمک کند. دریابید که چگونه می توانید خطر خود را مدیریت کنید و به جلوگیری از کشاورزی ارگانیک کمک می کنید.
چشم انداز پوکی استخوان

OA یک بیماری مزمن است که هیچ درمانی ندارد ، اما با درمان ، چشم انداز مثبت است. علائم درد مزمن مفاصل و سفتی را نادیده نگیرید. هرچه زودتر با پزشک خود صحبت کنید ، زودتر می توانید تشخیص دهید و درمان را شروع کنید ، و کیفیت زندگی شما بهتر خواهد شد. در اینجا به همین دلیل باید به یک روماتولوژیست مراجعه کنید.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا