مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

درمان و پیشگیری از سوزاک ” آیا درمان برای زنان باردار مبتلا به سوزاک متفاوت است؟ “

مطالب پربازدید

سوزاک چیست؟

سوزاک یک عفونت مقاربتی است که توسط باکتری Neisseria gonorrhoeae ایجاد می شود. این عفونت از طریق شخص جنسی محافظت نشده واژن ، مقعد یا دهانی از فرد به فرد دیگر منتقل می شود. این بیماری در سایر مناطق بدن می تواند بر آلت تناسلی مرد ، واژن یا گلو تأثیر بگذارد.گ

درمان سوزاک

سوزاک می تواند منجر به عوارض جدی در صورت عدم درمان شود ، بنابراین مهم است که در اسرع وقت درمان انجام شود. بیشتر موارد سوزاک با درمان صحیح و سریع درمان قابل درمان است.

سوزاک درمان دارد

سوزاک چگونه درمان می شود؟

آنتی بیوتیک ها می توانند علائم را تسکین دهند و ممکن است عفونت سوزاک را تا زمانی که طبق دکتر تجویز شود ، درمان می کنند. پس از تشخیص ، درمان شروع می شود.

مطالب پربازدید

سوزاک دهان

عفونت های سوزاک که بر گلو تأثیر می گذارد ، نسبت به مواردی که در ناحیه تناسلی تأثیر می گذارد ، درمان آن دشوارتر است. اگرچه همان داروها برای درمان عفونت سوزاک دهان توصیه می شود ، اما تمایل به اثربخشی کمتری دارند.

پزشک شما ممکن است پنج تا هفت روز پس از شروع درمان ، فرهنگ گلو را انجام دهد. این می تواند به آنها کمک کند تا تشخیص دهند که عفونت از بین رفته است یا خیر. اگر عفونت ظرف چند روز از بین نرود ، درمان طولانی مدت ضروری است.

آنتی بیوتیک های فلوروکینولون ، مانند سیپروفلوکساسین (Cipro) و افلوکساسین (فلوکسین) ، دیگر برای درمان سوزاک توصیه نمی شوند. اسپکتینومایسین ، آنتی بیوتیک دیگری که گاهی اوقات برای معالجه سوزاک توصیه می شود.

سوزاک متاستاتیک چگونه درمان می شود؟

سوزاک یک عارضه نادر است که وقتی سوزاک جریان خون را آلوده می کند رخ می دهد. مبتلایان به سوزاک گسترده در مرحله اول درمان باید در بیمارستان بستری شوند. آنها همچنین باید به یک متخصص بیماریهای عفونی مراجعه کنند.

آیا درمان برای زنان باردار مبتلا به سوزاک متفاوت است؟

داروهای مورد استفاده برای زنان باردار مبتلا به سوزاک ، اساساً همان داروهای مورد استفاده برای زنان غیر باردار هستند.

مطالب پربازدید

درمان برای جلوگیری از انتقال بیماری به کودک یا ایجاد عوارض ناشی از آن ضروری است.

در کودکان ، سوزاک اغلب به صورت ملتحمه یا چشم صورتی ظاهر می شود. قطره های آنتی بیوتیکی مانند اریترومایسین را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در برابر بیماری به نوزادان تزریق کنند.

زنان باردار مبتلا به سوزاک نیز باید برای سایر STI ها آزمایش شوند.

عوارض جانبی احتمالی درمان سوزاک چیست؟

یکی از نگرانی های اصلی در مورد درمان آنتی بیوتیک عوارض جانبی است. تمام آنتی بیوتیک های توصیه شده می توانند باعث ایجاد باکتری هایی شوند که به طور عادی در روده یا مهبل زندگی می کنند.

این ممکن است زنان را به احتمال زیاد به اسهال یا عفونت مخمر واژینال تبدیل کند. ناراحتی گوارش یکی دیگر از عوارض جانبی رایج آنتی بیوتیک ها است.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

بیماری سوزاک

سایر عوارض جانبی احتمالی بسته به نوع آنتی بیوتیک مورد استفاده متفاوت است.

سفالوسپورین ها ممکن است علائمی مانند:

 • معده درد
 • راش
 • واکنش های آلرژیک
 • آسیب کلیه

آزیترومایسین ممکن است علائمی مانند:

 • معده درد
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • استفراغ

چگونه می توان از سوزاک جلوگیری کرد؟

استفاده از برخی اقدامات احتیاطی به جلوگیری از شیوع سوزاک کمک خواهد کرد. همچنین اقدامات پیشگیرانه ای وجود دارد که می تواند مانع از بروز عفونت در وهله اول شود.

مطمئن ترین راه های پیشگیری از سوزاک:

 • از روابط جنسی خودداری کنید
 • همیشه در حین مقاربت واژینال ، دهان یا مقعد از کاندوم استفاده کنید
 • داشتن یک شریک جنسی تک همسر که از عفونت رنج نمی برد

درمان سوزاک

این مسئله معمولاً باعث ایجاد علائم می شود ، بنابراین برای افرادی که از نظر جنسی فعال هستند ، باید به طور مرتب تست شوند. این امر به ویژه در صورت تشخیص بیماری شریک زندگی آنها از اهمیت برخوردار است.

در مورد اینکه چند بار آزمایش سوزاک و سایر اختلالات دستگاه تناسلی انجام شود ، با پزشک صحبت کنید.

از شیوع سوزاک جلوگیری کنید

برای کاهش خطر ابتلا به سوزاک به دیگران ، حداقل هفت روز از انجام رابطه جنسی خودداری کنید.

اگر فرد مبتلا به سوزاک در یک رابطه عاشقانه است ، باید همسر خود را برای سوزاک تست کرد. در حالی که برای سوزاک درمان می شود ، هنوز هم می توانید سوزاک را دریافت کنید.

در صورت تشخیص هر دو شریک سوزاک ، درمان آنها یکسان خواهد بود. هر دو تا زمان تکمیل معالجه و مداوا باید از مقاربت خودداری کنند.

غذای آماده چیست؟

در سالهای اخیر ، سوزاک نسبت به برخی از داروهای مورد استفاده در درمان سوزاک ، از جمله پنی سیلین و تتراسایکلین مقاوم شده است. این بدان معنی است که این داروها در معالجه و معالجه عفونت ها کمتر موثر هستند.

در نتیجه ، تقریباً تمام افرادی که در ایالات متحده تحت درمان هستند ، ترکیبی از همان آنتی بیوتیک ها را دریافت می کنند: سفتریاکسون و آزیترومایسین.

تحقیقات منتشر شده در ژورنال آنتی باکتریایی شیمی درمانی معتقد است که این باکتری ها در نهایت ممکن است در برابر داروهای بیشتری که در معالجه سوزاک استفاده می شوند ، مقاومت کنند.

در صورت عدم درمان – یا درمان نادرست – سوزاک می تواند منجر به بیماری التهابی لگن (PID) در زنان یا زخم مجرای ادرار در مردان شود.

سوزاک چیست

افرادی که اخیراً مبتلا به سوزاک شده اند نیز باید برای سایر بیماریهای STD مورد بررسی قرار گیرند ، از جمله:
 • سیفیلیس
 • کلامیدیا
 • تبخال
 • ویروس پاپیلومای انسانی (ویروس پاپیلومای انسانی)
 • ویروس نقص ایمنی انسانی

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا