مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

درمان بیماری دو قطبی ” بررسی درمان های تکمیلی برای اختلالات دو قطبی “

مطالب پربازدید

اگر مشکوک هستید که از اختلال دو قطبی رنج می برید ، مهم است که بلافاصله به فکر درمان بیفتید . اختلالات دو قطبی یک بیماری مادام العمر است که روند غیرقابل پیش بینی و پستی و بلندی هایی را طی می کند. در صورت عدم درمان بیماری دو قطبی ، این فراز و نشیب ها می توانند ویرانگر باشند. معمولا بسیار از افراد به دنبال درمان بیماری اختلال دو قطبی هستند. در این مقاله به بررسی درمان بیماری دو قطبی ، تشخیص اختلال دو قطبی ، تشخیص بیماری اختلالات دو قطبی در کودکان و همینطور بررسی درمان های تکمیلی برای اختلالات دو قطبی میپردازیم. لطفا تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا بهترین گزینه درمانی را انتخاب کنید.

درمان بیماری دو قطبی 

بهبودی از اختلالات دو قطبی یک شبه اتفاق نمی افتد. همانند تغییرات خلقی اختلال دو قطبی ، درمان نیز ، فراز و نشیب های خاص خود را دارد. یافتن روش های درمانی مناسب به زمان نیاز دارد و ناکامی هایی به وجود می آید. حال با مدیریت دقیق و تعهد برای بهتر شدن ، می توانید علائم خود را تحت کنترل درآورید و زندگی خود را به کمال برسانید.

درمان بیماری دو قطبی ، تست اختلال دو قطبی

تشخیص اختلال بیماری دو قطبی

برای تعیین اینکه آیا شما دارای اختلالات دوقطبی دارید ، تشخیص ارزیابی شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مطالب پربازدید

معاینه بدنی : پزشک شما ممکن است معاینه بدنی و آزمایشات آزمایشگاهی را انجام دهد تا مشکلات پزشکی را که می تواند باعث علائم شما شود شناسایی کند.

ارزیابی روانپزشکی : پزشک موردنظر شما ممکن است شما را به یک روانپزشک برای درمان سریع بیماری معرفی کند ، که در مورد افکار روانشناختی ، احساسات و الگوهای رفتاری با شما صحبت خواهد کرد. همچنین ممکن است یک ارزیابی شخصی روان شناختی یا پرسشنامه را پر کنید. با اجازه شما ، از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک ممکن است خواسته شود تا اطلاعاتی درباره علائم بیماری دو قطبی برای شما ارائه دهند.

نمودار خلق و خوی :  ممکن است از شما خواسته شود روزانه وضعیت روحی ، الگوی خواب یا سایر عواملی را که می تواند در تشخیص و یافتن روش درمانی مناسب به شما کمک کند ، ثبت کنید.

معیارهای اختلال دو قطبی : روانپزشک شما ممکن است علائم شما را با معیارهای اختلالات دو قطبی بررسی کند.

درمان بیماری اختلال دو قطبی

مطالب پربازدید

تشخیص درمان بیماری دو قطبی در کودکان

اگرچه تشخیص کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال دو قطبی شامل معیارهای مشابهی است که برای بزرگسالان استفاده می شود ، علائم در کودکان و نوجوانان اغلب الگوهای مختلفی دارند و ممکن است به طور دقیق در گروه های تشخیصی قرار نگیرند.

عشق در بیماران دو قطبی ، بیماری دو قطبی

همچنین ، در كودكانی كه به اختلال دو قطبی مبتلا هستند ، سایر موارد بهداشت روانی مانند اختلال نقص توجه / بیش فعالی (ADHD) یا مشكلات رفتاری نیز تشخیص داده می شود كه می تواند تشخیص پزشک را پیچیده تر كند. مراجعه به روانپزشک کودک با تجربه در زمینه اختلال دو قطبی توصیه می شود.

درمان اختلال دو قطبی ، بیماری دوقطبی و ازدواج

درمان جامع برای اختلال دو قطبی

یک برنامه درمانی جامع برای اختلال دو قطبی با هدف تسکین علائم ، بازیابی توانایی عملکرد شما ، رفع مشکلاتی که بیماری در خانه و محل کار ایجاد کرده و احتمال عود را کاهش می دهد.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

یک طرح درمانی جامع دو قطبی شامل موارد زیر است:

دارو : دارو سنگ بنای اصلی درمان اختلال دو قطبی است. مصرف داروی تثبیت کننده خلق و خو می تواند به حداقل و پایین آمدن اختلال دو قطبی کمک کرده و علائم را تحت کنترل داشته باشد.

روان درمانی : درمان برای مقابله با بیماری دو قطبی و مشکلاتی که در زندگی شما ایجاد کرده است ضروری است. با کار با یک درمانگر ، می توانید یاد بگیرید که چگونه با احساسات دشوار یا ناراحت کننده کنار بیایید ، روابط خود را ترمیم کنید ، استرس خودتان را مدیریت کنید و روحیه خود را سریعا تنظیم کنید.

مطالعه : مدیریت علائم و پیشگیری از عوارض با آگاهی کامل از بیماری شما آغاز می شود. هرچه شما و عزیزانتان درباره اختلال دوقطبی بیشتر بدانید ، قادر خواهید بود از مشکلات جلوگیری کرده و با مشکلات روبرو شوید.

مدیریت سبک زندگی : با تنظیم دقیق شیوه زندگی خود ، می توانید علائم و دوره های خلقی را به حداقل برسانید. این شامل حفظ یک برنامه منظم خواب ، پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر ، خوردن یک رژیم غذایی تقویت کننده روحیه ، پیروی از یک برنامه تمرینی مداوم ، به حداقل رساندن استرس و پایدار نگه داشتن نور خورشید در طول سال است.

داروی گیاهی بیماری دوقطبی ، دو قطبیها چگونه افرادی هستند؟

سه نوع درمان ویژه برای بیماری دو قطبی بسیار مفید است:

درمان بیماری اختلالات دو قطبی ” شناختی-رفتاری “

در درمان شناختی-رفتاری ، شما چگونگی تأثیر افکار خود را بر احساسات خود بررسی می کنید. شما همچنین می آموزید که چگونه الگوها و رفتارهای تفکر منفی را به روشهای مثبت تر پاسخ دهید. برای اختلال دو قطبی ، تمرکز بر روی مدیریت علائم ، جلوگیری از عوامل عودکننده و حل مشکلات است.

درمان قطعی اختلال دوقطبی ، درد دل بیماران دوقطبی

خانواده درمانی

زندگی با شخصی که دارای بیماری اختلالات دو قطبی است می تواند دشوار باشد و باعث ایجاد فشار در روابط خانوادگی و زناشویی شود. خانواده درمانی متمرکز به این موارد پرداخته و برای بازگرداندن یک محیط سالم و حمایتی در خانه تلاش می کند. آموزش اعضای خانواده در مورد این بیماری و نحوه کنار آمدن با علائم آن یکی از مولفه های اصلی درمان است. کار با مشکلات در خانه و بهبود ارتباطات نیز مرکز درمان است.

درمان اختلال دوقطبی

درمان های تکمیلی برای درمان بیماری دو قطبی

اکثر درمان های جایگزین برای اختلال دو قطبی در واقع درمانهای مکمل هستند ، بدین معنی که باید از آنها همراه با دارو ، درمان و تغییر سبک زندگی استفاده شود. در اینجا چند گزینه وجود دارد که نوید بخش است:

روشنی و تاریکی درمانی : نور درمانی و تاریکی نیز بر ساعت حساس بیولوژیکی در افراد مبتلا به اختلال دو قطبی تمرکز دارد. این ساعت به راحتی مختل می شود و چرخه های خواب و بیداری را دور می اندازد ، اختلالی که می تواند علائم شیدایی و افسردگی را تحریک کند. نور و تاریکی درمانی با کنترل دقیق قرار گرفتن در معرض نور ، این ریتم های بیولوژیکی را تنظیم می کند. مولفه اصلی این روش درمانی شامل ایجاد محیط تاریکی منظم با محدود کردن نور مصنوعی به مدت ده ساعت در هر شب است.

مراقبه ذهن آگاهی : تحقیقات نشان داده است که شناخت درمانی و مراقبه مبتنی بر ذهن آگاهی به مبارزه و جلوگیری از افسردگی ، عصبانیت ، تحریک و اضطراب کمک می کند. رویکرد ذهن آگاهی از تمرکز ، یوگا و تمرینات تنفسی برای تمرکز آگاهی بر لحظه فعلی و شکستن الگوهای تفکر منفی استفاده می کند.

طب سوزنی : برخی از محققان معتقدند که طب سوزنی با تعدیل پاسخ استرس به افراد مبتلا به اختلال دو قطبی کمک می کند. مطالعات در مورد طب سوزنی برای افسردگی ، کاهش علائم را نشان داده است ، و شواهد بیشتری نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است علائم شیدایی را نیز تسکین دهد.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا