مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

دلایل عمده خونریزی مقعد چیست ” درمان بیماری عفونی مقعد “

مطالب پربازدید

خونریزی مقعد ، عبور خون از مقعد است. خونریزی ممکن است باعث ایجاد خون قرمز روشن در مدفوع و همچنین مدفوع سیاه و سفید یا سیاه شود. خونریزی ممکن است پنهانی نیز باشد (برای چشم انسان قابل مشاهده نیست).

دلایل عمده خونریزی مقعد از روده بزرگ شامل شکاف مقعدی ، بواسیر ، دیورتیکولوز ، سرطان روده بزرگ و پولیپ ، برداشت پولیپ ، دیسپلازی عروقی ، کولیت ، پروکتیت و دیورتیکول مکل است.

خونریزی مقعد

خونریزی مقعد نیز ممکن است با خونریزی از قسمت بالای روده ، از معده ، اثنی عشر ، روده کوچک یا دیورتیکول مکل دیده شود.

پماد برای درمان خونریزی مقعدی ، خونریزی مقعد

مطالب پربازدید

خونریزی از رکتوم ممکن است دردناک نباشد. با این حال ، علائم دیگری که ممکن است همراه با خونریزی مقعد باشد ، اسهال و گرفتگی شکم به دلیل تحریک ناشی از خون در مدفوع است.

خونریزی رکتوم معمولاً توسط متخصصان گوارش ، جراحان روده بزرگ و راست روده یا جراحان عمومی ارزیابی و درمان می شود.

منشأ خونریزی مقعدی از طریق شرح حال و معاینه فیزیکی ، آنوسکوپی ، سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر ، کولونوسکوپی ، اسکن رادیونوکلئید ، آنژیوگرافی احشایی ، آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی یا آندوسکوپی کپسول روده کوچک و آزمایش خون مشخص می شود.

خونریزی رکتوم ابتدا با اصلاح هرگونه کاهش حجم خون و کم خونی در صورت وجود انتقال خون ، سپس تعیین محل و علت خونریزی ، توقف خونریزی و جلوگیری از خونریزی در آینده مقابله می کند.

علت خونریزی مقعدی بدون درد ، خونریزی مقعد

مطالب پربازدید

در صورت یافتن علت خونریزی و درمان قطعی آن ، مثلاً با برداشتن تومور یا تومور خونریزی دهنده ، می توان از خونریزی مقعدی جلوگیری کرد . علاوه بر این ، ممکن است مناسب باشد که به دنبال ناهنجاری های اضافی باشید ، به عنوان مثال ، تومورهای خوش خیم یا دیسپلازی عروقی که هنوز خونریزی نداشته اند اما ممکن است در آینده این کار را انجام دهند . این ممکن است به آندوسکوپی دستگاه گوارش یا جراحی نیاز داشته باشد.

علائم خونریزی مقعد (خون در مدفوع)

خون در مدفوع یا خونریزی مقعدی از علائم یک بیماری یا بیماری است.

رنگ خون در مدفوع می تواند:

  • قرمز روشن
  • مارون
  • زرد
  • سفید
  • سبز
  • سیاه
  • با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست (غیبی).

علل خون در مدفوع از شرایط بی ضرر و آزار دهنده در سیستم گوارشی مانند بواسیر یا شکاف مقعدی ، تا بیماری های جدی مانند سرطان است.

درمان خونریزی مقعدی چیست ، درمان خونریزی مقعدی در طب سنتی

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

درباره علائم خونریزی مقعدی بیشتر بخوانید.

خونریزی مقعدی (خون در مدفوع) به چه معناست؟

خونریزی رکتوم (که از نظر پزشکی به آن خون خونی می گویند) به عبور خون قرمز از مقعد اشاره دارد که اغلب با مدفوع و یا لخته های خون مخلوط می شود. این خونریزی مقعدی نامیده می شود زیرا راست روده مستقیماً بالای مقعد قرار دارد ، اما ممکن است خون قرمز در مدفوع از راست روده خارج شود ، همانطور که بعداً بحث شد ، اما ممکن است از قسمتهای دیگر دستگاه گوارش نیز باشد. بیشتر قسمت های خونریزی مقعدی خفیف است و خود به خود متوقف می شود.

بسیاری از بیماران گزارش می کنند که تنها متوجه چند قطره خون تازه می شوند که آب توالت را صورتی رنگ می کند و یا پس از پاک کردن آن ، لکه های خون روی کاغذ دستمال مشاهده می شود. دیگران ممکن است از عبور کوتاه یک یا دو قاشق از خون خبر دهند. به طور کلی ، خونریزی خفیف مقعدی بدون نیاز به درمان در بیمارستان یا نیاز به تشخیص و درمان فوری در مطب پزشک قابل ارزیابی و درمان است.

خونریزی مقعد

خونریزی نیز ممکن است متوسط ​​یا شدید باشد. بیمارانی که خونریزی متوسطی دارند اغلب مقادیر بیشتری از خون قرمز روشن یا قرمز تیره (مارون) را که اغلب با مدفوع و / یا لخته های خون مخلوط می شود ، منتقل می کنند. بیمارانی که خونریزی شدید دارند ممکن است چندین حرکات روده ای یا یک دفع مدفوع داشته باشند که حاوی مقدار زیادی خون باشد. خونریزی متوسط ​​یا شدید مقعدی می تواند به سرعت خون بیمار را تخلیه کند ، در نتیجه علائم ضعف ، سرگیجه ، نیمه غش یا غش و علائم افت فشار خون یا افت فشار خون ارتاستاتیک (افت فشار خون هنگام حرکت از حالت نشسته یا خوابیده به موقعیت) ایجاد می شود.

برای خونریزی مقعدی به چه دکتری مراجعه کنیم ، علت خونریزی مقعدی بعد از دخول

در موارد نادر ، خونریزی ممکن است آنقدر شدید باشد که باعث شوک از دست دادن خون شود. خونریزی متوسط ​​یا شدید مقعدی معمولاً در بیمارستان ارزیابی و درمان می شود. بیمارانی که دارای علائم و نشانه های کمبود خون هستند ، اغلب به بستری شدن فوری در بیمارستان و انتقال خون نیاز دارند.

دلایل خون در مدفوع (خونریزی مقعدی) چیست؟

رنگ خون در مدفوع

خون در مدفوع عمدتا از دستگاه گوارش فوقانی (معده و دوازدهه است ، هر چند گاهی مری) یا سیستم هضم تحتانی (روده بزرگ ، راست روده و مقعد) . اگرچه روده کوچک نیز ممکن است منبع خون در مدفوع باشد ، اما در مقایسه با قسمتهای فوقانی و تحتانی دستگاه گوارش ، روده کوچک به ندرت منبع آن است. بیشتر افراد تصور می کنند که خون در مدفوع به این معنی است که مدفوع حاوی خون قرمز است ، اما این همیشه درست نیست . همانطور که قبلاً بحث کردیم ، مدفوع خونی ممکن است به رنگ قهوه ای یا سیاه باشد.

سایت منبع : medicinenet

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا