مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

علائم ام اس خاموش چیست ؟ ” علائم اولیه بیماری مولتیپل اسکلروزیس “

مطالب پربازدید

مولتیپل اسکلروزیس چیست؟

علائم ام اس خاموش : مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری پیشرونده با واسطه ایمنی است. این بدان معنی است که سیستمی که برای سالم نگه داشتن بدن شما طراحی شده است به اشتباه به قسمت هایی از بدن که برای عملکرد روزانه ضروری است حمله می کند. رایج ترین علائم ام اس خاموش میتواند مشکلات بینایی ، درد ، گرفتگی و … باشد که در ادامه همه علائم ام اس خاموش را بررسی می کنیم .آسیب به پوشش محافظ سلول های عصبی ، در نتیجه عملکرد مغز و نخاع کاهش می یابد.

علائم ام اس خاموش

ام اس بیماری است که علائم غیر قابل پیش بینی دارد و می تواند شدت آن متفاوت باشد. در حالی که برخی از افراد خستگی و بی حسی را تجربه می کنند ، موارد شدید ام اس می تواند باعث فلج ، از دست دادن بینایی و کاهش عملکرد مغز شود.

علائم متداول اولیه بیماری ام اس (MS) عبارتند از:

مطالب پربازدید
 • مشکلات بینایی
 • سوزن سوزن شدن و بی حسی
 • درد و گرفتگی
 • ضعف یا خستگی
 • مشکلات تعادل یا سرگیجه
 • مشکلات مثانه
 • ناتوانی جنسی
 • مشکلات شناختی

علائم ام اس ” مشکلات بینایی “

مشکلات بینایی یکی از رایج ترین علائم بیماری ام اس است. التهاب میتواند روی عصب بینایی تأثیر بگذارد و بینایی مرکزی را مختل کند. این می تواند باعث تاری دید ، دو دید یا کاهش بینایی شود.

علائم ام اس در آزمایش خون ، سرگیجه در ام اس خاموش چگونه است

ممکن است بلافاصله متوجه مشکلات بینایی نشوید ، زیرا وخیم شدن دید واضح می تواند کند باشد. از دست دادن بینایی می تواند با درد هنگام نگاه کردن به بالا یا یک طرف همراه باشد. روش های زیادی برای مقابله با تغییرات بینایی مرتبط با بیماری ام اس وجود دارد.

سوزن سوزن شدن و بی حسی رایج ترین علائم ام اس خاموش

MS بر روی اعصاب مغز و نخاع (مرکز پیام بدن) تأثیر می گذارد. این بدان معنی است که می تواند سیگنال های مختلفی را به بدن ارسال کند. بعضی اوقات ، هیچ سیگنالی ارسال نمی شود. که باعث به بی حسی می شود.

احساس گزگز و بی حسی دو مورد از رایج ترین علائم هشدار دهنده ام اس هستند. مکانهای معمول بی حسی شامل صورت ، دستها ، پاها و انگشتان است.

مطالب پربازدید

علائم درد و گرفتگی عضلات

درد مزمن و اسپاسم عضلانی غیر ارادی نیز در بیماری ام اس شایع است. طبق مطالعه انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس ، یک مطالعه نشان داد که نیمی از افراد مبتلا به ام اس درد مزمن داشتند.

تست ام اس خاموش در خانه ، تشخیص خانگی ام اس

سفتی یا اسپاسم عضلات (اسپاستیسیته) نیز شایع است. ممکن است دچار سفتی عضله یا مفصل و همچنین حرکات لرزاننده دردناک و غیرقابل کنترل در اندام ها شوید. پاها اغلب تحت تأثیر قرار می گیرند ، اما کمردرد نیز شایع است.

خستگی و ضعف ” بیماری ام اس خاموش “

خستگی و ضعف غیرقابل توضیح حدود 80 درصد افراد مبتلا به MS در مراحل اولیه را تحت تأثیر قرار می دهد.

خستگی مزمن هنگام خراب شدن اعصاب ستون فقرات اتفاق می افتد. معمولاً خستگی ناگهانی ظاهر می شود و هفته ها قبل از بهبودی ادامه می یابد. ضعف در ابتدا بیشتر در پاها مشاهده می شود.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

علائم بیماری ام اس خاموش ” مشکلات تعادل و سرگیجه “

سرگیجه و مشکلات در هماهنگی و تعادل می تواند توانایی فرد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس را کاهش دهد. پزشک شما ممکن است این مشکلات را به عنوان مشکلات در راه رفتن شما ذکر کند. مبتلایان به ام اس غالباً دچار سرگیجه ، سبکی سر و یا گویی محیط اطرافشان در حال چرخش است (سرگیجه). این علامت اغلب هنگام ایستادن رخ می دهد.

چند درصد بیماران ام اس فلج میشوند ، علادم بیماری ام اس

علائم MS خاموش  ” ضعف مثانه و روده “

مثانه ناکارآمد یکی دیگر از علائم است که در 80 درصد افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس رخ می دهد. این می تواند شامل تکرر ادرار ، تمایل شدید به ادرار یا عدم توانایی در نگه داشتن ادرار باشد.

علائم مربوط به ادرار اغلب قابل کنترل است. اغلب اوقات ، افراد مبتلا به ام اس دچار یبوست ، اسهال یا از دست دادن کنترل روده می شوند.

ناتوانی جنسی

تحریک جنسی همچنین می تواند برای افرادی که مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس هستند مشکل ساز شود زیرا این بیماری از سیستم عصبی مرکزی شروع می شود – جایی که MS حمله می کند.

مشکلات شناختی بیماری مولتیپل اسکلروزیس

تقریباً نیمی از افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس نوعی مشکل در عملکرد شناختی خود دارند. این ها می توانند شامل موارد زیر باشد :

 • مشکلات حافظه
 • طول توجه را کوتاه کنید
 • مشکلات زبان
 • دشوار بودن در سازماندهی
 • افسردگی و سایر مشکلات بهداشت عاطفی نیز شایع است.

علائم بیماری ام اس خاموش ” تغییر در سلامت عاطفی “

افسردگی اساسی در میان مبتلایان به ام اس شایع است. استرس ام اس همچنین می تواند باعث تحریک پذیری ، نوسانات خلقی ، و وضعیتی به نام تحت تأثیر پیوند کاذب شود. این شامل برخی از گریه ها و خنده های غیرقابل کنترل است.

مقابله با علائم ام اس خاموش ، همراه با روابط یا مشکلات خانوادگی ، می تواند افسردگی و سایر اختلالات عاطفی را دشوارتر کند.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا