مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

علت بیماری ام اس ” چه عواملی می تواند باعث بیماری ام اس شود ؟ “

مطالب پربازدید

علت بیماری ام اس ناشناخته است. دانشمندان معتقدند که مولتیپل اسکلروزیس در اثر ترکیبی از عوامل ایجاد می شود. برای تعیین علت ، تحقیقات در مناطق زیر ادامه دارد:

  • ایمونولوژی (مطالعه سیستم ایمنی بدن)
  • اپیدمیولوژی (مطالعه الگوهای بیماری در گروههای زیادی از افراد)
  • ژنتیک (درک ژنهایی که ممکن است در افراد مبتلا به ام اس به درستی عمل نکنند)
  • عوامل عفونی (مانند ویروس ها)

درک دلایل بیماری ام اس روند یافتن راههای موثرتر برای درمان و – در نهایت – درمان آن را تسریع می کند ، یا حتی از وهله اول حتی از بروز آن جلوگیری می کند.

علت بیماری ام اس

در ام اس ، پاسخ ایمنی غیر طبیعی باعث التهاب و آسیب به سیستم عصبی مرکزی می شود. بسیاری از سلول های مختلف در پاسخ ایمنی غیر طبیعی نقش دارند. دو نوع مهم سلولهای ایمنی سلولهای T و سلولهای B هستند.

علت بیماری ام اس خاموش

مطالب پربازدید

سلول های T در سیستم لنفاوی فعال می شوند و در MS ، آنها از طریق رگ های خونی وارد سیستم عصبی مرکزی می شوند. سلولهای T پس از ورود به سیستم عصبی مرکزی ، مواد شیمیایی آزاد می کنند که باعث التهاب و آسیب می شود. این منجر به آسیب به میلین ، رشته های عصبی و سلولهای سازنده میلین می شود. سلول های T همچنین برای کمک به فعال سازی سلول های B و فراخوانی سلول های سیستم ایمنی دیگر برای شرکت در حمله ایمنی مهم هستند.

سلول های T نظارتی ، نوعی سلول T ، التهاب را مرطوب یا متوقف می کنند. در بیماری مولتیپل اسکلروزیس ، سلول های T نظارتی عملکرد مناسبی ندارند و به طور موثر التهاب را متوقف نمی کنند.

سلولهای T سیتوتوکسیک یا “قاتل” مستقیماً سلولهایی را حمل می کنند که خاصیت خاصی دارند.

سلولهای B با کمک سلولهای T فعال می شوند. سلول های B آنتی بادی تولید می کنند و پروتئین های دیگر را تحریک می کنند و در بیماری MS این آسیب ها باعث ایجاد سیستم عصبی مرکزی می شود.

محققان همچنان به دنبال سلول ها و سایر فرایندهایی هستند که ممکن است در MS نقش داشته باشند. تلاش های مداوم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند ایمنی در بیماری ام اس – آنچه باعث ابتلا به آن می شود و چگونگی کاهش سرعت یا توقف آن – ما را به درک علت بیماری ام اس ، بهترین درمان ها و در نهایت درمان نزدیکتر می کند.

مطالب پربازدید

فاکتورهای محیطی بیماری ام اس

اگرچه علت بیماری ام اس مشخص نیست ، اما در مورد عوامل محیطی که در ایجاد خطر ابتلا به ام اس تأثیر دارند ، بیشتر می توان یاد گرفت. هیچ عامل خطر واحدی برای ایجاد بیماری ام اس وجود ندارد ، اما تصور می شود که بسیاری از عوامل در بروز خطر کلی نقش دارند.

شیب جغرافیایی بیماری ام اس

شناخته شده است که بیماری MS بیشتر در مناطق دورتر از خط استوا اتفاق می افتد. متخصصان اپیدمیولوژی – دانشمندانی که الگوهای بیماری را در گروه های زیادی از افراد مطالعه می کنند – در تلاش برای درک علت ، تفاوت های جغرافیایی ، جمعیتی (سن ، جنسیت و پیشینه قومی) ، ژنتیک ، علل عفونی و مهاجرت را بررسی می کنند.

مطالعات نشان داده است که افرادی که در منطقه ای در معرض خطر ابتلا به ام اس به دنیا آمده اند و سپس قبل از 15 سالگی به منطقه ای با خطر کمتری منتقل می شوند – یا مهاجرت می کنند – خطرات منطقه جدید خود را متحمل می شوند. این داده ها نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض برخی از عوامل محیطی قبل از بلوغ ممکن است فرد را مستعد ابتلا به بیماری MS در زمان بعدی کند.

درمان بیماری ام اس

خوشه های MS – این تصور که تعداد بسیار زیادی از موارد MS در یک دوره زمانی یا مکانی خاص رخ داده است – ممکن است سرنخی از خطرات محیطی یا ژنتیکی بیماری فراهم کند. تاکنون ، مطالعات خوشه ای MS شواهد روشنی از عوامل یا عوامل ایجاد کننده یا عوامل ایجادکننده بیماری MS ارائه نداده است.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

ویتامین دی برای ام اس

شواهد موجود نشان می دهد که ویتامین D نقش مهمی در بیماری MS دارد. سطح کم ویتامین D در خون به عنوان یک عامل خطر برای ایجاد MS شناخته شده است. برخی از محققان و دانشمندان بر این باورند که میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید ( منبع اصلی ویتامین D) ممکن است به توزیع ام اس در شمال و جنوب کمک کند.

علت بیماری ام اس چیست

افرادی که نزدیک خط استوا زندگی می کنند در طول سال بیشتر در معرض نور خورشید هستند. در نتیجه ، آنها تمایل دارند که سطح بالاتری از ویتامین D تولید شده طبیعی داشته باشند ، اعتقاد بر این است که از عملکرد سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می کند و می تواند به محافظت در برابر بیماری های ایمنی مانند MS کمک کند.

علت بیماری ام اس  ” سیگار “

همچنین شواهد نشان می دهد که سیگار کشیدن نقش مهمی در بیماری ام اس دارد. مطالعات نشان داده است که استعمال دخانیات خطر ابتلا به بیماری ام اس را در فرد افزایش می دهد و با بیماری شدیدتر و پیشرفت سریعتر بیماری همراه است. خوشبختانه ، شواهد همچنین نشان می دهد که قطع سیگار – چه قبل یا بعد از شروع بیماری ام اس – با رشد کندتر ناتوانی همراه است.

علت بیماری ام اس سیگار کشیدن

چاقی در بیماری ام اس

چندین مطالعه نشان داده است که چاقی در دوران کودکی و نوجوانی ، به ویژه در دختران ، خطر ابتلا به مولتیپل اسکلروزیس در زمان بعدی را افزایش می دهد. مطالعات دیگر نشان داده است که چاقی در اوایل بزرگسالی نیز ممکن است در افزایش خطر ابتلا به مولتیپل اسکلروزیس نقش داشته باشد. همچنین ، چاقی ممکن است در التهاب و افزایش فعالیت MS در افرادی که مبتلا به بیماری ام اس هستند ، نقش داشته باشد.

علت بیماری ام اس چاقی

علت عفونی در بیماری ام اس

چندین ویروس و باکتری – از جمله سرخک ، سل ، ویروس و پنومونی کلامیدیا – بررسی شده است تا مشخص شود که آیا آنها در توسعه MS نقش دارند. در سالهای اخیر ویروس عامل EBV بسیار مورد توجه قرار گرفته است. تعداد فزاینده ای از یافته های تحقیق را نشان می دهد.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا