فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین
سرکتاب آنلاین رایگان فال چوب آنلاین فال pmc فال حافظ امروز مدل مانتو مدل مو

چرا ۱۳ آبان روز دانش آموز است؟ (دلیل نامگذاری روز دانش آموز)

علت اینکه روز ۱۳ آبان را به نام روز دانش آموز نامگذاری کردند این است که، گروهی از دانش آموزان تهرانی در صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ که برای اعتراض به رژیم پهلوی در دانشگاه تهران تجمع کرده بودند، شهید شدند و همچنین در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ لانه جاسوسی را تسخیر کردند.

13 آبان، سیزده آیان، روز دانش آموز

در تجمع دانش آموزان در محوطه دانشگاه تهران که اقشاری از مردم نیز به آنها پیوسته بودند، رژیم پلوی با شلیک گلوله و گاز اشک آور ۵۶ نفر از دانش موزان، دانشجویان و مردم را به شهادت رسانده و صدها نفر را نیز زخمی کردند.

حضرت امام (ره) در پی این واقعه در پیامی فرمودند: “… عزیزان من صبور باشید که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است… ایران امروز جایگاه آزادگان است… من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته ام… صدای آزادیخواهی و اسقلال طلبی شما را به گوش جهانیان می رسانم.”

دانشجویان که بیشتر آنها از دانشگاه تهران، شریف، پلی تکنیک، شهید بهشتی و… بودند، در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ تصمیم گرفتند سفارت آمریکا (لانه جاسوسی) را تسخیر کنند. آنها در پی این تصمیم انقلابی، تا سفارت آمریکا راهپیمایی کرده و از دیوارهای سفارت بالا رفته و آن را با وجود مقاومت آمریکایی ها کاملا به تصرف خود درآوردند.

دانشجویان در این اقدام شجاعانه و انقلابی، اسنادی از دخالت ها و تجاوزات آمریکایی ها به دست آورده و منتشر کردند. بعد از انتشار اسناد آمریکایی ها و رو شدن دستشان، مردم نیز به دانشجویان پیوسطه و در مقابل لانه جاسوسی دست به تجمع زدند و از دانشجویان حمایت کردند. امام خمینی (ره) این حرکت انقلابی دانشجویان را انقلاب دوم نامیدند و آن را بزرگتر از انقلاب اول دانستند.

آمریکایی ها هم بیکار نماندند و در ۲۰ مهر ۱۳۵۹ روابط سیاسیشان را کلا با ایران قطع کرده و اموال و دارایی های ایرانیان را بلوکه کردند. آنها همچنین قصد حمله و تجاوز نظامی به خاک ایران را داشتند که در صحرای طبس شکستی سخت و فراموش ناشدنی خوردند.

آدرس کوتاه مطلب

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.