مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
رپورتاژ آگهی

بای پس معده چیست؟

مطالب پربازدید

امروز بررسی میکنیم که بای پس معد هچیست و چه کاربردی دارد.

در این عمل، دو هدف داریم. یکی این که با کوچک شدن معده، فرد غذای کمتری بخورد و دیگری این که غذای خورده شده کمتر جذب شود تادر نتیجه این ها به لاغر شدن فرد کمک کند. در عمل بای پس معده دکتر مهدی سلیمی، علاوه بر معده، روده باریک هم کوچک می ‌شود. در طی این جراحی، معده را به دو قسمت کوچک و بزرگ تقسیم می ‌کنند. قسمت کوچک تر وظیفه اصلی، یعنی دریافت و هضم غذا را انجام می‌ دهد. اگر چه قسمت بزرگ تر غذا دریافت نمی‌ کند، ولی همچنان داخل بدن باقی می ‌ماند و آن را خارج نمی ‌کنند.

سپس روده باریک را که طول عادی آن ۲۸۰ سانتیمتر است، می‌ برند و تا ۱۲۰ سانتیمتر طول آن را کاهش می ‌دهند. (مثل قسمت بزرگ تر معده، قسمت باقیمانده روده هم از بدن خارج نمی ‌شود). این بخش ۱۲۰ سانتیمتری روده به قسمت کوچک تر معده متصل می ‌شود و این دو بخش های کوچک معده و روده، عمل هضم و جذب غذا را انجام می‌ دهند. در نتیجه فرد در طی ۲ سال، بیشتر وزن بدن خود را از دست می‌ دهد.

در این مقاله، در مورد این سوال که بای پس معده چیست؟ صحبت خواهیم کرد و پاسخ سوال های ذیل را خواهیم گفت:

مطالب پربازدید

عمل بای پس معده برای چه افرادی مناسب است؟

عمل بای پس معده چه مزایایی دارد؟

مراحل آن به چه صورت می‌ باشد؟

روند آن چگونه است؟

رژیم غذایی بعد از این عمل چیست؟

مطالب پربازدید

بای پسعمل بای پس معده برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که شرایط ذیل را داشته باشند، مناسب عمل بای پس معده می ‌باشند:

– افراد دارای BMI بزرگتر یا مساوی ۴۰؛

– افرادی که با ورزش کردن یا رژیم گرفتن نمی توانند به وزن عادی خود برسند؛

– افراد دارای بیماری هایی مثل دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و BMI بزرگتر یا مساوی ۳۵؛

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

جراحی

مزایای عمل بای پس معده چیست؟

– بهترین روش برای رسیدن به وزن عادی

– احتمال بازگشت چاقی کمتر است.

– به این علت که دیابت نوع ۲ در نتیجه چاقی ایجاد می‌ شود، در بیشتر از ۷۰ درصد موارد، دیابت نوع دو درمان می‌ شود و یا حداقل نیاز به تزریق انسولین کمتر می ‌شود.

– در محدوده سنی ۱۸ تا ۷۰ سالگی می‌ توان انجام داد.

– به دلیل انجام این عمل با لاپاراسکوپ و نبود برش جراحی، درد زیاد و غیر قابل کنترل ندارد.

– همان طور که قبلاً اشاره شد، چون اجزای روده و معده از بدن خارج نمی ‌شوند، امکان برگرداندن دستگاه گوارش به حالت اول وجود دارد.

جراح چاقی دکتر

مراحل عمل بای پس معده به چه ترتیبی می ‌باشد؟

همان طور که گفته شد، عمل بای پس معده جهت درمان چاقی انجام می‌ شود. در این عمل به دلیل این که قسمتی از روده و معده از روند گوارش جدا شده، بدن فرد قادر به دریافت تمام انرژی غذا نخواهد شد. در نتیجه کاهش وزن اتفاق می‌افتد. در بخش بعدی؛ مراحل قبل، حین و بعد از عمل بای پس معده شرح داده می‌ شود:

مرحله اول: قبل از عمل؛

قبل از عمل بای پس معده، فرد مورد نظر بایستی از نظر جسمی و روانی با گرفتن آزمایشات و مشاوره های لازم بررسی شود تا آمادگی برای عمل داشته باشد. یک یا دو هفته قبل از عمل، فرد به دستور پزشک جراح یا متخصص تغذیه، رژیم غذایی قبل از عمل را شروع می‌ کند که این رژیم شامل مصرف دو لیتر آب در روز و ۵ الی ۷ وعده غذای مایع جایگزین وعده های غذایی با پروتئین زیاد مثل گوشت می باشد. رعایت این رژیم می ‌تواند برای فرد کمی سخت باشد، ولی برای عمل ضروری است. هدف این رژیم، کوچک شدن کبد است. به گونه ای که دسترسی به معده راحت تر شود. در ابتدای شروع رژیم، فرد ممکن است در اثر گرسنگی سر گیجه داشته باشد. ولی بعد از چند روز، بدن با شروع اکسایش چربی به جای کربوهیدرات، از علائم گرسنگی می ‌کاهد. شب قبل از عمل، فرد بایستی غذایی مصرف نکند و ناشتا باشد و همچنین با استراحت و فکر کردن و تمرکز بر جنبه های مثبت، از ترس و فکرهای منفی دور شود. بعد از بستری شدن در بخش، رضایت نامه‌ای جهت مطلع شدن فرد از عوارض و مشکلات اخذ می ‌شود. بیمار لباس مناسب عمل را می ‌پوشد و گاهاً طبق دستور پزشک، پوشیدن جوراب واریس جهت جلوگیری از بروز لخته در پاها توصیه می ‌شود. سپس برای تزریق داروهای ضد درد و مایعات داخل وریدی مورد نیاز برای عمل، رگ گیری از بیمار انجام می‌ شود.

جراحی چاقی

مرحله دوم: حین عمل بای پس معده؛

خود مرحله دوم به دو بخش تقسیم می ‌شود:

بخش 1: بریدن و کوچک کردن معده؛ در ابتدا پس از بررسی ها و اقدامات لازم، فرد به اتاق عمل منتقل می ‌شود و وسایل لازم برای کنترل ضربان قلب و نبض به فرد متصل می ‌شود. اکسیژن به وسیله ماسک تامین می ‌شود و سپس از طریق رگ باز شده، داروی بیهوشی تزریق می ‌شود. سپس پزشک جراح، معده را بریده و به دو بخش کوچک و بزرگ تقسیم می ‌کند. بخش کوچک معده ظرفیت کمی دارد و مسئولیت هضم غذا را خواهد داشت. بدیهی است که با این معده کوچک، فرد باید غذای کمتری بخورد و در نتیجه موجب لاغری خواهد شد. به این عمل، محدود کننده نیز گفته می ‌شود. چون موجب محدود شدن غذای مصرفی فرد می‌ شود.

بخش 2: بای پس؛ بای پس یعنی این که پزشک جراح، معده جدید (همان بخش کوچک معده) را از بخش بزرگ معده و بخش ابتدایی روده باریک (دوازدهه یا اثنا عشر) جدا می ‌کند و به قسمت پایینی روده متصل می ‌کند. در واقع؛ در این روش، قسمتی از لوله گوارش کوتاه تر  و معده نیز  کوچک تر می ‌شود.

مرحله سوم: اعمال پس از عمل بای پس معده چیست؟

به دلیل کوچک شدن معده و دریافت کمتر غذا، فرد بایستی از انجام فعالیت های بدنی زیاد خودداری کند و غذاهای دارای پروتئین فراوان و همچنین میوه و سبزیجات و غلات مصرف کند تا مواد مغذی کافی به بدن برسد.

جراحی چاق

رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده چیست؟

دکتر سلیمی جراح چاقی می گوید: چون معده کوچک شده، پس بایستی خوردن غذا به آرامی صورت گیرد تا از ورود سریع غذا به روده باریک و ظاهر شدن علائم سندروم دامپینگ پیشگیری به عمل آید. در هفته اول پس از عمل، باید مایعات صاف شده استفاده شود. سپس در هفته دوم، غذاهای پوره شده را با سرعت کم و با آرامش شروع به خوردن می ‌کند. سپس کم کم غذاهای نرم به برنامه غذایی افزوده می‌ شود که حدود یک تا سه هفته طول می‌ کشد و در مرحله آخر؛ جهت برگشت بیمار به سبک مصرف غذای عادی، غذاهای جامد به صورت تدریجی به رژیم غذایی او افزوده می‌ شود.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا