فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین فارسی

رساله چیست ؟ |یک ساعت در مورد رساله مطالعه کنید و ازهر لحظه آن لذت ببرید

تصور کنید که یک ساعت در مورد رساله مطالعه کنید و از هر لحظه آن لذت ببرید

رساله، رساله چیستآ انواع رساله

رساله

از کلمه رساله برایتان صحبت می کنیم، این کلمه تغییر شکل یافته واژه عربی رساله (رسالت)، در اصل به‌ معنای پیام و جمع آن رسالات و رسائل است. در اصطلاح به کتاب کوچک، کلامی که برای غیر فرستاده شود، صحیفه‌ای که در آن سخن سفارش یافته و پیام نوشته شود،کتاب و نوشته، مرقومه، نامه و مراسله اطلاق شده است.

این کلمه درمتن فارسی به‌ معنای نامه، مرقومه، پیام و کلامی که برای غیر فرستاده شود رایج بوده است؛ و وجه تسمیه رسایل ابونصر مشکان به‌ سبب وجود رسایلی چون نامه اعیان دولت غزنوی به سلطان محمود غزنوی است. شاید اطلاق این کلمه به صحیفه‌ای که در آن سخن مورد سفارش و پیغام نوشته شود و یا کتاب کوچک ناشی از گسترش معنی کلمه به پیام و محمل آن است.

مطالب زیر را نیز دنبال کنید:

خرید ریپورتاژ آگهی

کسب درآمد با بیت کوین

تعاریف رساله

یکی دیگر از تعاریف رساله، رساله را کتابی به قطع کوچک حاوی اصول عمده علمی،کلام مشتمل بر قواعد علمی و مجلّدی شامل اندکی از مسائل علمی دانسته‌اند،و اینکه رساله در مجموع عنوان عمومی نوشته‌های کوتاه و کم‌حجمی است که به بررسی نظام‌مند یک یا چند مورد می‌پردازد؛هر چند که برخی اهل نظر در بیان تفاوت کتاب و رساله،معیار کمال و نقصان را شرط تفکیک دانسته‌اند،و اینکه  این کتاب گفتاری است کامل در فن،و رساله همان گفتار است اما ناقص در فن.

ویژگی های رساله چیست؟

مطالعه رساله می تواند دنیایی از اطلاعات را برای شما باز کند. به طور کلی کتاب رساله توانسته ویژگی های مختلفی را به خود اختصاص دهد که هر کدام از آن ها از اهمیت خاص خود را دارند و بخشی از توجهات را به سمت خود جلب کرده اند. از مهم ترین این ویژگی ها می توان به گزینه های زیر اشاره داشت:

 1. فتواهایی که مراجع تقلید داده اند، با وجود رساله قابل دسترس هستند و به آسانی می توان آن ها را مطالعه کرد.
 2. در رساله ها مراجعه تقلید با زبان و گویش خود مطالب را می نویسند تا برای دیگران قابل فهم باشند.
 3. بعضی ها هدف از نوشتن رساله را نمی دانند و تصور می کنند که برای بیان مطالب علمی نیز به کار گرفته می شود. در صورتی که به منظور بیان احکام شرعی و فتوا نوشته می شود.
 4. همچنین مطالعه رساله در مقایسه با موارد دیگر بسیار آسان تر است و قابلیت فهم راحت تری را دارد و افراد بیشتر می توانند از آن بهره ببرند.
 5. همچنین در این کتاب مسائلی بیان می گردند که بتوانند نیازهای افراد را بر طرف کنند.

مواردی که ذکر گردیدند، از جمله مهم ترین ویژگی های رساله به حساب می آیند که می توانند به شما کمک بسیار بزرگی باشند.

 انواع رساله

از انواع رساله می‌توان به رساله‌های عملیه و رساله‌های دانشگاهی اشاره کرد. رساله عملیه به‌ صورت مجموعه فتاوی مجتهدان، رساله‌ای که مراجع تقلید احکام مذهبی را برای مقلدان خود شرح دهند یا کتابی که مراجع تقلید شیعه دستورها و احکام مذهبی را برای شیعیان مقلد خود می نویسند، تعریف شده است.

این نوع رساله‌ها که توضیح‌ المسائل نیز نامیده می‌شوند، برخلاف تعاریف اولیه از رساله، معمولاً در اندازه و حجم یک کتاب مفصل منتشر می‌شوند. می‌توان از رساله عملیه شیخ مرتضی انصاری(تهران، ۱۲۶۷ ق)و رساله توضیح‌المسائل روح‌اللّه خمینی(تهران، ۱۳۶۹)نام برد.
رساله دانشگاهی یا پایان‌نامه از انواع دیگر رساله‌هاست که از نظر تعریف،هدف نگارش و حجم مطالب با آنچه در تعاریف اولیه رساله آمده مختلف است.رساله دانشگاهی را نوشته‌ای دانسته‌اند که دانشجویان مقاطع بالا تدوین می‌کنند و در واقع سند شایستگی آنان در آن دوره بحساب می آید.

رابط و تجربه کاربری برنامه رساله توضیح المسائل

رابط کاربری روان برنامه رساله توضیح المسائل مکارم شیرازی جزو یکی از مزایای این برنامه بشمار می آید.بنابراین تمامی کاربران به راحتی قادر به استفاده از این نرم افزار هستند.برنامه مذکور به گونه‌ای طراحی شده که متون آن در دستگاه هایی که از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کنند نیز به درستی نمایش داده شوند که این موضوع جزو دیگر نقاط قوت اپلیکیشن است.
احکام شرعی و مطالب موجود در برنامه رساله توضیح المسائل مک

ارم شیرازی در دسته بندی های جداگانه و مربوط به خود جای گرفته‌اند.  شما می توانید به همین  راحتی به احکام مرتبط با موضوع مورد نظر خود دسترسی داشته باشید.پس از اجرای این برنامه سر فصل های هر یک از دسته بندی ها قابل مشاهده خواهد بود.با انتخاب هر یک از این سر فصل ها می‌توانید احکام و مسائل مربوط را مشاهده نمایید.

برنامه رساله

برنامه رساله توضیح المسائل مکارم شیرازی این امکان را فراهم می‌آورد تا کاربران بتوانند با کشیدن انگشت خود به سمت راست و یا چپ صفحه بین مسائل جا به جا شوند.بدین ترتیب برای مشاهده مسئله قبل و یا بعدی نیازی به مراجعه مجدد به دسته بندی ها نخواهید داشت.

برنامه رساله توضیح المسائل مکارم شیرازی قابلیت به اشتراک گذاری مسائل را هم در اختیار کاربران خود قرار داده است.بدین منظور تنها کافیست تا آیکون موجود در گوشه پایین و سمت چپ صفحه را لمس نمایید.سپس با انتخاب اپلیکیشن مورد نظر می‌توانید نسبت به اشتراک گذاری مسائل با دوستان و یا آشنایان خود اقدام کنید.

از دیگر قابلیت های ارائه شده توسط این برنامه می‌توان به امکان به اشتراک گذاری بخش دلخواه از متن اشاره کرد.برای انجام این کار با لمس طولانی لغت مورد نظر،بخش دلخواه خود را جهت به اشتراک گذاری انتخاب کنید.سپس دو قابلیت به اشتراک گذاری و یا کپی کردن متن برای شما نمایان می‌شود و می‌توانید قابلیت مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

رساله امام خمینی

رساله توضیح المسائل

برنامه رساله توضیح المسائل مکارم شیرازی امکان نشان کردن مسائل جهت دسترسی سریع و آسان را هم در اختیار شما دوستان قرار داده است.بدین منظور تنها کافیست تا آیکون موجود در گوشه بالا و سمت چپ صفحه لمس شود.تغییر رنگ آیکون مربوطه به رنگ سبز به معنای افزوده شدن مسئله مورد نظر به لیست نشان شده ها خواهد بود.

بنابراین با مراجعه به بخش نشان ها در منوی برنامه توانایی به دسترسی سریع و آسان به مسئله دلخواهتان می شوید.در صورت تمایل به حذف مسئله از لیست نشان شده ها نیاز است تا مجددا آیکون مربوطه لمس شود.

یکی دیگر از قابلیت های کاربردی برنامه رساله توضیح المسائل مکارم شیرازی مربوط به امکان جستجو در متون می‌شود.دسترسی به این قابلیت با لمس آیکون به شکل ذره بین در گوشه بالا و سمت چپ صفحه امکان پذیر است.پس از وارد کلمه مورد نظر در کادر جستجو،در صورتی که آن لغت در متن وجود داشته باشد،به رنگ زرد در خواهد آمد. علاوه بر امکان جستجوی لغات،شما می‌توانید به جستجوی عبارات مورد نظر خود نیز بپردازید.

خصوصیات جانبی برنامه رساله توضیح المسائل

برنامه رساله توضیح المسائل مکارم شیرازی شامل یک منوی کشویی هم می‌شود که از طریق این منو قادر به دسترسی به برخی از قابلیت های برنامه مذکور خواهید بود.با لمس آیکون به شکل سه خط در گوشه بالا و سمت چپ صفحه منوی مورد نظر نمایان خواهد شد.اولین آپشن موجود در این منو مربوط به امکان جستجوی پیشرفته می‌شود.

اگر مسائل خاص می خواهید با ما همراه باشید،همچنین این برنامه امکان جستجوی عبارات به دو صورت فصلی و عطفی را هم در اختیار کاربران قرار می‌دهد.در صورت تمایل به جستجو عبارت در یک مسئله گزینه عطفی و در صورتی که تمایل دارید هر یک از کلمات به صورت مجزا جستجو شوند،گزینه فصلی را انتخاب نمایید. بدین ترتیب مسائلی که شامل عبارت و یا واژه مورد نظر می‌شوند،در اختیارتان قرار داده می شود.

راهنمایی جذاب

شما می‌توانید با مراجعه به منوی برنامه به لیست مسائل نشان شده خود دسترسی داشته باشید.برنامه رساله توضیح المسائل مکارم شیرازی شامل بخشی تخت عنوان راهنما هم می‌شود.با مراجعه به این بخش می‌توانید با نحوه استفاده از نرم افزار رساله توضیح المسائل مکارم شیرازی آشنا شوید راحتی این اپلیکیشن در کار باآن مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است.

برنامه رساله توضیح المسائل مکارم شیرازی شامل تنظیمات هم می‌شود.با مراجعه به بخش تنظیمات می‌توانید نوع قلم خود را انتخاب کنید. همچنین در این بخش قادر به تعیین اندازه قلم و فاصله بین خطوط خواهید بود.

متنی به صورت آزمایشی در انتهای صفحه قرار دارد و شما می‌توانید به راحتی تغییرات انجام شده را بر روی آن متن مشاهده کنید.

دلیل تمایز برنامه رساله توضیح المسائل مکارم شیرازی نسبت به سایرنرم افزارهای های مشابه برنامه رساله توضیح المسائل مکارم شیرازی یک ایده نو به حساب می‌آید که توسط آن مقلدین آیت الله مکارم شیرازی قادر به دسترسی آسان به احکام شرعی و فتواهای ایشان خواهند بود.از قابلیت های این برنامه می‌توان به امکان جستجوی پیشرفته،نشان کردن مطالب جهت دسترسی سریع و آسان و رایگان بودن اشاره کرد.

مزایا

 • دسته بندی مسائل
 • امکان به اشتراک گذاری مسائل از طریق سایر اپلیکیشن ها
 • امکان کپی کردن و به اشترک گذاری بخش دلخواه از متن
 • امکان افزودن مسائل مورد نظر به لیست نشان شده ها جهت دسترسی سریع و آسان
 • قابلیت جستجو پیشرفته
 • امکان تغییر نوع و اندازه قلم و فاصله بین خطوط

معایب

 • عدم سازگاری با سیستم عامل آی او اس

امیدوارم این بخش برای شما از جذابیت و قابلیت مفید فایده بالایی برخوردار بوده باشد.

آدرس کوتاه مطلب

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.