مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
مذهبی

لباسی که با پوشیدن آن مشمول دعای ویژه امام زمان (عج) خواهیم شد

مطالب پربازدید

اگر می‌خواهید مشمول دعای امام زمان (عج) باشید ببیند لباس انصاف را به تن دارید یا خیر؟

السلام علیک یا ابا صالح المهدی (عج)
حجت‌الاسلام والمسلمین جعفری کارشناس مهدویت، گفت: یکی از مصادیق عدالت انصاف است و این دو با یکدیگر هم معنی هستند. طبق روایات اسلامی و آیه‌های قرآن کریم، بالاترین ارزش‌ها و سخت‌ترین خصلت مربوط به انصاف است.

در قرآن تعابیر بسیار زیادی درباره توجه به بحث انصاف وجوددارد. خداوند در «آیه ۸ سوره مائده» می‌فرمایند: مبادا به خاطر ناراحتی اطرافیان از انصاف دور شویم. در این آیه حتی بر این موضوع تاکید شده که نسبت به دشمن خود نیز انصاف داشته باشیم. عصبانیت و ناراحتی و یا اینکه به هر دلیلی از فردی خوشمان نمی‌آید نباید باعث دوری از انصاف شود. اینکه قرآن در سوره مائده سفارش می‌کند حتی در مقابل دشمن باید انصاف داشته باشیم نکته بسیار ارزشمندی است

حتی در قبال عشق و محبت افراد نباید از مسیر انصاف و عدالت خارج شویم. خداوند در «آیه ۱۳۵ سوره نسا» می‌فرمایند: «انسان باید نسبت به خود و دیگران انصاف داشته باشد».

پیامبر (ص) در حدیثی می‌فرمایند که «اگر با مردم منصف باشیم خداوند به شما رحم می‌کند.» انصاف بلا‌ها را از جامعه دور می‌کند. افرادی که به یکدیگر رحم نمی‌کند نباید توقع داشته باشند که خداوند به آن‌ها رحم کند.

مطالب پربازدید

یکی از دعا‌های معروف امام زمان (عج) ” اللهم الرزقنا توفیق الطاعه” است که ما در این دعا از حضرت می‌خواهیم که به ما توجه کند و در دعاهایش ما را یاد کند. یکی از دعا‌های امام زمان (عج) برای عموم مردم که آن را به عنوان وظیفه نیز مطرح می‌کند، بحث داشتن انصاف است. ما اگر می‌خواهیم بدانیم مشمول دعای امام زمان (عج) هستیم یا نه، باید ببینم لباس انصاف به تن داریم یا خیر؟ اگر از انصاف خارج شده‌ایم باید ببینم که کجای کار ما ایراد دارد.

مسئولان نباید اشتباهات خود را گردن سایر بیندازند چرا که این رفتار بدور از انصاف و بی‌تدبیری است. اگر مسئولان و مردم نسبت به یکدیگر انصاف داشته باشند بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

اگر قرار است انتقادی به یکدیگر داشته باشیم، بهتر است این انتقاد برگرفته از انصاف باشد، نه اینکه فقط اشتباه‌های سایر را ببینم وهرگز خود را در کار نادرستی دخیل ندانیم. وقتی انصاف در جامعه باشد دیگر کاسب احتکار نمی‌کند و یا افراد نسبت به یکدیگر حتی در عرصه جزئی زندگی بی‌احترامی نمی‌کند چرا که انصاف درتمام مراحل تاثیرگذار است و بی‌انصافی مسیر رشد و تعالی جامعه را منحرف می‌کند. داشتن انصاف نسبت به یکدیگر از تقاضا‌های مهم امام زمان (عج) هست.

مطالب پربازدید

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا