مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

ترک ماری جوانا چقدر طول می کشد ؟ علائم و نشانه های ترک مواد مخدر

مطالب پربازدید

(ماری جوانا) پرمصرف ترین داروی غیرقانونی است. سالهاست که ماری جوانا یک ماده مخدر خفیف محسوب می شود و از نگرانی های معمول در مورد اعتیاد مستثنی است. با این حال ، تحقیقات اخیر نشان داده است که برداشتن حشیش می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که افراد سیگاری شاهدانه مصرف آن را متوقف کنند. در این مطلب به بررسی ترک ماری جوانا ، علائم و نشانه های ترک ماری جوانا میپردازیم با ما همراه باشید.

درمان قطعی اعتیاد 

اگر حداقل چند ماه است که شما شاهدانه سنگین سیگاری هستید – خواه به عنوان یک الگوی منظم ، در دوره هایی از خوردن غذای پرخور ، یا اگر معتاد شوید – اگر به طور ناگهانی مصرف آن را قطع کنید ، ممکن است برداشت حشیش را تجربه کنید.

ترک ماری جوانا

مطالب پربازدید

افرادی که روزانه سیگاری بودند بیشتر علائم را تجربه می کردند ، اما حتی افرادی که کمتر از یک بار در هفته از ماری جوانا استفاده می کردند برخی از علائم برداشت از شدت متوسط ​​را تجربه کردند.

علائم و نشانه ها ترک ماری جوانا

علائم ترک ماری جوانا تهدید کننده زندگی نیست – خطر اصلی آنها ایجاد عود در شخصی است که می خواهد یا نیاز به ترک حشیش داشته باشد.

ممکن است احساس بی قراری و تحریک پذیری زیادی داشته باشید ، در خواب و غذا خوردن مشکل داشته باشید و درد معده یا سردرد داشته باشید. برخی افراد وقتی سعی در ترک کردن کافئین دارند ، آن را با نحوه احساس خود مقایسه می کنند.

اگرچه برداشت ماری جوانا معمولاً یک تا دو هفته طول می کشد ، برخی از کاربران ماری جوانا چندین هفته یا ماه علائم ترک را تجربه می کنند.

داروی ترک ماری جوانا

مطالب پربازدید

تجربه یک نفر در حال برداشتن از یک شاهدانه ممکن است بسیار متفاوت از دیگری باشد و شدت آن بستگی به یکسری عوامل دارد ، از جمله تعداد دفعات استفاده و همچنین سلامت عمومی. با این حال ، برخی از علائم ترک متداول وجود دارد که معمولاً در طی 24 تا 72 ساعت از توقف مصرف شدید بروز می کند.

چرا سندرم ترک حاد بعد از حاد می تواند مانعی برای بهبودی باشد

هوس

اگرچه بسیاری از افراد سیگاری منظم ماری جوانا اعتقاد ندارند که معتاد به مواد مخدر هستند ، اما بسیاری از کاربران سابق ماری جوانا از هوس استفاده از مواد مخدر در روزهای ابتدایی ممتنع خبر دادند. تجربه هوس در افراد مختلف متفاوت است ، اما تمایل دارند تمایل مداوم به استفاده از ماده را شامل شوند.

این ویژگی بارز اعتیاد اعم از هروئین ، الکل ، قمار یا اعتیاد جنسی است. در یک مطالعه ، 75.7٪ از شرکت کنندگان که سعی در ترک آن داشتند ، از هوس شدید ماری جوانا خبر دادند.

تحریک پذیری

سرعت تحریک می تواند از ناراحتی خفیف ، نسبتاً قابل کنترل تا عصبانیت بیش از حد و حتی پرخاشگری باشد. این یک واکنش طبیعی به ترک ماری جوانا است.

ترک گل با کندر

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

اگر سوزش بیش از یک هفته ادامه یابد ، ایده خوبی است که از پزشک ، مشاور دارو یا روانپزشک حمایت کنید ، زیرا این علائم ممکن است بخشی از مشکل دیگری باشد که استفاده از حشیش شما را نقاب کرده است.

بیش از نیمی از افرادی که سعی در ترک ماری جوانا دارند ، نوسانات خلقی ، تحریک پذیری و اضطراب را گزارش می دهند. برخی دیگر از پرخاشگری ، عصبی بودن ، اضطراب و از دست دادن تمرکز گزارش دادند.

اضطراب

اضطراب می تواند نشانه ای از مسمومیت با شاهدانه و خارج شدن از شاهدانه باشد .عوامل مشخصه پارانوئید که هنگام مصرف ماری جوانا بوجود می آیند در بین کاربران به خوبی شناخته شده است.

این ممکن است نگران کننده باشد که اضطراب حتی پس از ترک سیگار ادامه یابد یا بدتر شود. همانند تحریک پذیری ، به یاد داشته باشید که ترس شما ممکن است بخشی طبیعی از ترک دارو باشد ، می تواند مفید باشد.

ترک گل چند روز طول میکشد

اگر هنوز یک هفته پس از قطع مصرف حشیش احساس اضطراب می کنید ، به پزشک مراجعه کنید. استفاده از کنف می تواند بعضی اوقات باعث اختلالات اضطرابی ناشی از مواد شود و ممکن است قبل از شروع مصرف شاهدانه ، یک مشکل اضطرابی وجود داشته باشد.

اگر پارانویا طولانی مدت دارید ، به خصوص اگر دچار توهم نیز هستید ، بسیار مهم است که شما به طور صحیح توسط یک متخصص بهداشت روان ارزیابی شود.

افسردگی

افسردگی که با روحیه غم انگیز مداوم همراه با چندین علائم دیگر از جمله کاهش علاقه به فعالیت های روزانه و مشکل در تمرکز وجود دارد ، یکی دیگر از موارد احتمالی ترشح ماری جوانا است.

احساسات اپیزودیک افسردگی طبیعی است. برای افرادی که از حشیش دور می شوند غیر معمول نیست تا از برخی از پیامدهای منفی مصرف مواد مخدر خود و همچنین حالات عاطفی که ماری جوانا پنهان می کند ، آگاه شوند.

به عنوان مثال ، برخی از افرادی که پس از گذشت چندین سال از مصرف ماری جوانا منصرف می شوند ، ممکن است احساس کنند که قسمت زیادی از زندگی خود را هدر داده اند. این احساسات طبیعی است و اغلب می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا تغییرات مثبتی را که می خواهید در زندگی تان ایجاد کند ایجاد کند.

اگر احساس افسردگی بعد از یک یا دو هفته بهبود نیابد ، این بر عملکرد شغلی شما تأثیر می گذارد ، یا اگر تغییراتی ایجاد کنید.

در زندگی شما گیج کننده به نظر می رسد ، از پزشک یا مشاور دارو درمانی خود کمک بگیرید. مانند سایر تغییرات خلقی ، افسردگی می تواند به دلیل استفاده از ماده یا استفاده از حشیش از قبل باشد و قابل درمان است.

عوارض ترک گل و حشیش

مشکلات خواب

46.9٪ از افراد سیگاری تخمین زده اند که مشکل خوابیدن دارند ، از جمله بی خوابی (مشکل در خوابیدن یا خوابیدن) خواب های غیر منتظره روشن یا مزاحم و تعریق شبانه هنگام برداشتن شاهدانه.

دیگران که سیگار کشیدن را رها کرده اند گزارش دادند که آنها از “رویا” استفاده کرده اند که در خواب سیگار کشیدن ماری جوانا را دیده بودند. رویاهای مکرر و زنده معمولاً حدود یک هفته پس از ترک شروع می شوند و می توانند حدود یک ماه قبل از محو شدن ادامه داشته باشند. اگرچه برخی از کاربران سابق سالها پس از متوقف کردن سیگار کشیدن از داشتن این نوع رؤیاها خبر داده اند.

علائم بی خوابی می تواند پس از چند روز یا دو هفته استفاده از علف های هرز ادامه یابد. برخی از افراد متوجه می شوند که ممکن است بعد از ترک سیگار چند ماه بی خوابی را تجربه کنند.

سردرد

همه کسانی که سیگار ماری جوانا را متوقف نمی کنند ، دچار سردرد می شوند ، اما برای افرادی که انجام می دهند ، سردرد می تواند بسیار شدید باشد ، به خصوص در چند روز اول پس از ترک.

سردرد نیز مانند سایر علائم ترک ناشی از مصرف ماری جوانا ، معمولاً یک تا سه روز پس از ترک شروع می شود و دو تا شش روز بعد از توقف اوج می گیرد. این علائم معمولاً بعد از دو هفته از بین می رود ، اما برخی از افراد سیگاری سابق علائم مداوم را برای چند هفته یا حتی چند ماه پس از آن گزارش کرده اند.

سایر علائم جسمی

علائم جسمی ترک ماری جوانا شدیدتر است ، زودتر به اوج خود می رسد و سریعتر از علائم روانی مرتبط با ترک برطرف می شود. فراوانی و میزان ماری جوانا استفاده شده قبل از توقف ، شدت و طول برداشت ها را تحت تأثیر قرار می دهد ، که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • دل درد
  • تغییر در اشتها
  • کاهش وزن یا افزایش وزن
  • علائم آنفلوانزا مانند سردرد ، تعریق ، لرز ، تب و لرز
  • مقابله و تسکین

ایجاد برخی از تغییرات سبک زندگی سالم و استفاده از برخی راهکارهای مقابله ای می تواند به شما کمک کند تا این دوره ترک را پشت سر بگذارید:

  • از لحاظ جسمی فعال باشید تا به کاهش استرس جسمی کمک کنید.
  • دوستان و خانواده خود را در صورت نیاز به پشتیبانی یا فضا به شما اطلاع دهید.
  • از موقعیت هایی که برای شما ناراحت کننده است مانند مهمانی های با صدای بلند و شلوغ پرهیز کنید.
  • تکنیک های آرامش مانند مدیتیشن را تمرین کنید.
  • یک مراسم خواب ایجاد کنید و از کافئین بیش از حد نزدیک به خواب خودداری کنید.

هشدارها

خطرات نگران کننده ای در کنار گذاشتن ماری جوانا سرد یا سم زدایی به تنهایی وجود ندارد. با این حال ، مشاوره با یک متخصص پزشکی می تواند به شما در مدیریت بهتر علائم جسمی و روانی ترک کمک کند و از عود بیماری جلوگیری کند.

درست همانطور که افراد مبتلا به اختلال در مصرف الکل که سعی در ترک نوشیدنی دارند ممکن است نوشیدنی را برای تسکین علائم ترک الکل انتخاب کنند ، مصرف کنندگان ماری جوانا ممکن است برای رفع ناراحتی هایی که در هنگام تلاش برای متوقف کردن سیگار کشیدن خود دارند ، مفاصل را روشن کنند.

علائم ظاهری اعتیاد به ماری جوانا

یک مطالعه نشان داد که 70.4٪ از کاربرانی که سعی در ترک سیگار ماری جوانا دارند ، برای تسکین علائم ترک ، عود می کنند.

درمان طولانی مدت

در بسیاری از موارد ، علائم ترک ماری جوانا به مرور زمان کمرنگ می شود و بدون مراقبت های پزشکی قابل درمان است. با این حال ، اگر علائم بیش از دو هفته ادامه داشت ، باید به پزشک یا متخصص بهداشت روان مراجعه کنید.

حتماً به پزشک خود بگویید که ترک ماری جوانا در احساس شما نقش دارد. اگر فقط گفتید که افسرده هستید یا مضطرب هستید ، ممکن است داروهای تجویز مانند بنزودیازپین ها تجویز شوند که می تواند مشکلات وابستگی خاص خود را به وجود آورد.

خوشبختانه ، بسیاری از گزینه های داروهای غیر اعتیاد آور علاوه بر درمان های غیر دارویی ، مانند درمان رفتاری شناختی (CBT) ، برای اضطراب وجود دارد.

عوارض ترک گل و حشیش

درمان شناختی رفتاری برای اعتیاد

اگر بعد از استفاده منظم تصمیم به ترک سیگار کشیدن سیگار کشیدید ، احتمال دارد که نوعی علائم ترک را تجربه کنید. بسته به میزان و دفعات سیگار کشیدن ، این علائم می توانند به قدری شدید شوند که باعث عود و تسکین شما شوند.

اما لازم نیست خودتان این کار را انجام دهید. برای مقابله با علائم جسمی ترک یا از یک گروه پشتیبانی مانند ماری جوانا ناشناس برای مقابله با علائم روانی ، از ارائه دهنده خدمات درمانی خود کمک بگیرید.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا